Հայ Առաքելական եկեղեցին նշում է Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցինայս տարի ապրիլի 4-ին է նշում Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ տոնը նշանավորվում է Երևանի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ մայր եկեղեցում մատուցվող Զատկական Հայրապետական Ս. Պատարագով։
Ինչպես նշված է Արարարտյան Հայրապետական թեմի կայքում, Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնը կոչվում է նաև Զատիկ, որը նշանակում է զատում, բաժանում, հեռացում մեղքերից և վերադարձ առ Աստված:
Զատիկը Հայ Առաքելական Ս. Եկեղեցու 5 տաղավար տոներից մեկն է: Հիսուս Քրիստոսի խաչելությունից և մահից հետո` երեկոյան, բարեպաշտ մարդիկ Նրա մարմինը իջեցրին խաչից և դրեցին վիմափոր գերեզմանի մեջ՝ փակելով մեծ քարով: Երեք օր հետո` կիրակի առավոտյան, յուղաբեր կանայք` Մարիամ Մագդաղենացին, Հակոբի մայր Մարիամը և Սողոմեն, գնացին գերեզման՝ անուշաբույր յուղերով օծելու Քրիստոսի մարմինը, սակայն զարմանքով տեսան, որ քարայրի մուտքի քարը հեռացված է, իսկ գերեզմանը` թափուր: Մինչ նրանք տարակուսում էին, երևացին երկու հրեշտակ և ասացին. «Ինչո՞ւ եք ողջին մեռելների մեջ փնտրում: Այստեղ չէ, այլ Հարություն առավ» (Ղուկ. 24:5-6):
Հարության լուրը կանայք ավետեցին առաքյալներին, որից հետո Հիսուսը երևաց նրանց: Քրիստոսի Հարությունը դարձավ քրիստոնեական վարդապետության և հավատի հիմքը: «Եթե մեռելների հարություն չկա, ապա և Քրիստոս հարություն չի առել: Եվ եթե Քրիստոս Հարություն չի առել, իզուր է մեր քարոզությունը, իզուր է և ձեր հավատը» (Ա Կորնթ. 15:13-14):
Ս. Հարության տոնի նախընթաց երեկոյան եկեղեցիներում մատուցվում է Ճրագալույցի Ս. Պատարագ, որով սկսվում են զատկական տոնակատարությունները: Առավոտյան եկեղեցիներում կատարվում է ժամերգություն, Անդաստանի արարողություն, ապա մատուցվում տոնական Ս. Պատարագ: Ս. Հարության տոնին հավատացյալները միմյանց ողջունում են «Քրիստոս Յարեաւ ի մեռելոց» ավետիսով, պատասխանում՝ «Օրհնեալ է Յարութիւնն Քրիստոսի»:
Զատկի տոնին հավատացյալները ձու են ներկում: Ներկված ձուն համարվում է Հարության և նոր կյանքի խորհրդանիշ: Կարմիր գույնը խորհրդանշում է խաչյալ Հիսուսի կենդանարար արյունը, որ թափվեց մարդկության փրկության համար: Ըստ Ս. Գրիգոր Տաթևացու՝ «Միայն Զատկին ենք ձու ներկում, որովհետև ձուն օրինակ է աշխարհի», և ինչպես իմաստուններն են ասում. «Դրսի կեղևը նման է երկնքին, թաղանթը՝ օդին, սպիտակուցը՝ ջրին, դեղնուցն էլ երկիրն է: Իսկ կարմիր գույնը խորհրդանշում է Քրիստոսի արյունը: Եվ մենք կարմիր ձուն մեր ձեռքերի մեջ առնելով` հռչակում ենք մեր փրկությունը»:
Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Հարության տոնը Հայ Եկեղեցին նշում է հիսուն օր շարունակ՝ մինչև Հոգեգալստյան տոն (Պենտեկոստե): Այս ընթացքը կոչվում է Հինանց շրջան կամ Հինունք, որը ծագում է «հիսունք» բառից:
Հինանց շրջանի քառասուն օրերը Հարուցյալ Քրիստոսի՝ աշակերտներին երևալու և Աստծո արքայության մասին վկայություններ տալու հիշատակությունն են (Գործք 1:3), իսկ վերջին տասն օրերը նվիրված են Քրիստոսի Համբարձմանը:
Հինանց շրջանը ավարտվում է Հոգեգալստյան տոնով: Համբարձումից տասն օր հետո, ըստ Քրիստոսի խոստման, առաքյալների վրա իջավ Աստծո Ս. Հոգին, և զորացած առաքյալները վկայեցին Քրիստոսին ամբողջ աշխարհով:

Армянская Апостольская Церковь празднует чудесное Воскресение Иисуса Христа
В этом году Армянская Апостольская Святая Церковь празднует чудесное Воскресение Иисуса Христа 4 апреля.
Как сообщает Арменпресс, праздник отмечается в соборе Св. Григория Просветителя в Ереване. Как сообщает сайт Араратской Патриаршей епархии, праздник Чудотворного Воскресения Иисуса Христа называется Пасхой, что означает «разделение» — отделение от земных грехов, возвращение к Богу.
Пасха - это один из пяти основных праздниеов Армянской Апостольской Святой Церкви.Вечером после распятия и смерти Иисуса Христа благочестивые люди сняли тело Его с креста и положили в гробницу, закрыв большим камнем.Три дня спустя, в воскресенье утром Мария Магдалина, Мария, мать Иакова и Соломон, пошли к гробнице, чтобы помазать тело Христа, но были удивлены, обнаружив, что входной камень в пещеру отодвинут, а сама гробница пуста.Пока они недоумевали, два ангела сказали им:"Почему вы ищете живого среди мертвых? Его нет здесь, но Он воскрес» (Луки 24: 5-6).
Женщины возвестили апостолам о воскресении, после чего Иисус явился и благословил их.Воскресение Христа стало основой христианского учения и веры.«Если нет воскресения из мертвых, значит, Христос не воскрес.А если Христос не воскрес, то проповедь наша напрасна, вера ваша напрасна» (1 Коринфянам 15: 13-14).
Накануне Воскресения Христова в церквях служится св.Литургия, знаменующая начало празднования Пасхи.Утром служба в церквях, обряд освящения Андастана (недр). В праздник Воскресения верующие приветствуют друг друга посланием «Христос воскрес из мертвых!» и отвечают: «Благословенно Воскресение Христово!»
На Пасху верующие красят яйца.Расписное окрашенное яйцо считается символом новой жизни и Воскресения.Красный цвет символизирует кровь распятого Иисуса, пролитую во имя спасения человечества.По словам Св.Григора Татеваци: «Мы красим яйца только на Пасху, ибо яйцо - символ мира», как говорят мудрые:«Внешняя оболочка подобна небу, мембрана подобна воздуху, белок подобен воде, а желток - земле».А красный цвет символизирует кровь Христа.И мы берем красное яйцо в руки и провозглашаем свое спасение».
Армянская Апостольская Святая Церковь отмечает праздник чудесного воскресения Иисуса Христа пятьдесят дней — до Пятидесятницы.Этот период называется Хинанц или Хинунк (Хисунк – пятьдесят).
Сорок дней периода Хинунк посвящены воскресшему Христу, ученикам, свидетельствующим о Царстве Божьем (Деяния 1:3), а последние десять дней посвящены Вознесению Христа. Через десять дней после Вознесения Дух Святой сошел на апостолов, и укрепленные Духом апостолы возвестили о Воскресшем Христе по всему миру.