Գորիսի փոխքաղաքապետը հայտնում է զոհվածներին տեղափոխող մեքենայի ուղղությամբ ադրբեջանցիների կողմից քարեր նետելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գորիսի համայնքի ղեկավարի տեղակալ Իրինա Յոլյանը հայտնում է, որ մարտի 28-ի գիշերը ադրբեջանցիները քարեր են նետել զոհված զինծառայողների մարմինները տեղափոխող մեքենայի ուղղությամբ, ջարդել ապակիները։
«Վարորդը պատմում է, որ Ստեփանակերտից գիշերն է դուրս եկել, դեպի Գորիս ճանապարհվել, թանձր մառախուղ է եղել, զգացել է, որ մեքենային քարերով հարվածում են։ Դեպքը տեղի է ունեցել գիշերը, ժամը՝ 01։30-ին։ Վարորդը կանգ չի առել, շարունակել է վարել, Գորիս է հասցրել զոհվածների մարմինները: Խաղաղ բնակչի անվտանգ տեղաշարժի իրավունքն ի վերջո ո”վ պետք է երաշխավորի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է Իրինա Յոլյանն՝ ավելացնելով, որ սրանք փաստեր են թշնամու ագրեսիվ վարքի մասին, որոնք պետք է արձանագրվեն և միջոցներ ձեռնարկվեն:
Իրինա Յոլյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ բարեբախտաբար վարորդը վնասվածք չի ստացել, վնասվել է միայն ավտոմեքենան: Գորիսի համայնքապետարանն իր վրա է վերցնելու պատճառված վնասը փոխհատուցելու ծախսերը: Նա նաև տեղեկացրեց, որ դեպքին շատ արագ արձագանքել են Հայաստանի ու Արցախի ՄԻՊ-երը:
Օրեր առաջ Արցախի Ասկերանի շրջանի Կարմիր գյուղի տարածքում՝ դեպի Կարմիր շուկա տանող ճանապարհին, ադրբեջանցի զինվորականները քարեր էին նետել հայկական պետհամարանիշով ավտոմեքենաների ուղղությամբ:

Азербайджанцы забросали камнями перевозящий тела армянский автомобиль, повредив лобовое стекло
Заместитель главы общины Горис Ирина Йолян сообщает, в ночь на 28 марта азербайджанцы забросали камнями автомобиль, перевозивший тела погибших военнослужащих, разбив окна.
«Водитель рассказал, что ночью выехал из Степанакерта, ехал в Горис, был густой туман, и он почувствовал, что в машину кидаются камнями. Инцидент произошел ночью, в 01:30. Водитель не остановился, продолжил движение, увез тела погибших в Горис. Кто в конечном итоге должен гарантировать право на безопасное передвижение гражданского населения?» - написала на своей странице в Facebook Ирина Йолян, добавив, что это факты агрессивного поведения противника, которые необходимо зафиксировать и принять меры.
В беседе с Арменпресс Ирина Йолян отметила, что, к счастью, водитель не пострадал, только машина повреждена. Муниципалитет Гориса возьмет на себя расходы по возмещению ущерба. Он также сообщил, что омбудсмены Армении и Арцаха очень быстро отреагировали на инцидент.
Несколько дней назад по дороге в Красный рынок в селе Кармир Аскеранского района Арцаха, азербайджанские военные забрасывали камнями автомобили с армянскими номерами.