Վահան Քերոբյանը Նիդերլանդների դեսպանի հետ քննարկել է տնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը փետրվարի 2-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկոլաս Յակոբ Սխերմերսին, ով իր երկրի առաջին ռեզիդենտ դեսպանն է Հայաստանում: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Դեսպանի խոսքով՝ տնտեսական համագործակցությունը Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև զարգանալու լուրջ ներուժ ունի, և անհրաժեշտ է գրանցել այնպիսի արդյունքներ, որոնք կգոհացնեն երկու կողմերին։
Նախարար Քերոբյանը ողջունել է Երևանում Նիդերլանդների դեսպանության բացումը՝ նշելով, որ այն նոր հնարավորություններ է ընձեռում երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացման համար:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև տնտեսական կապերի ամրապնդմանն առնչվող հարցեր, մասնավորապես մտքեր են փոփանակվել Հայաստանի ներդրումային միջավայրի, գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտների վերաբերյալ։
Նիկոլաս Սխերմերսը պատրաստակամություն է հայտնել նիդերլանդական ըկերություններին տեղեկացնել Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունների մասին և ակտիվ աշխատել փոխգործակցության խթանման ուղղությամբ:
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակական հանդիպումների միջոցով վեր հանել այն հարցերը, խնդիրները և ծրագրերը, որոնց լուծումը և իրականացումը կնպաստի հայ-նիդերլանդական տնտեսական կապերի խորացմանն ու առևտրաշրջանառության աճին։

Ваан Керобян с послом Нидерландов обсудил вопросы экономического сотрудничества
Министр экономики Республики Армения Ваан Керобян 2 февраля принял новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Николаса Якоба Схермерса, который является первым резидентом-послом своей страны в Армении. Об этом Арменпресс сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Министерства экономики Армении.
По словам посла, экономическое сотрудничество между Арменией и Нидерландами имеет серьезный потенциал для развития, и необходимо зафиксировать такие результаты, которые удовлетворят обе стороны.
Министр Керобян приветствовал открытие посольства Нидерландов в Ереване, отметив, что оно предоставляет новые возможности для развития сотрудничества между двумя странами.
Собеседники обсудили вопросы укрепления экономических связей между Арменией и Нидерландами, в частности, были обсуждены вопросы, касающиеся инвестиционной среды, сельского хозяйства и туризма Армении.
Николас Схермерс выразил готовность информировать нидерландские компании об инвестиционных возможностях Армении и активно работать в направлении стимулирования сотрудничества.
Стороны договорились посредством последовательных встреч выявлять те вопросы, проблемы и программы, решение и реализация которых будет способствовать углублению армяно-нидерландских экономических связей и росту товарооборота.