ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2020-ին համավարակի և պատերազմի հետևանքով կտրուկ նվազել են քաղցկեղ և արյան հիվանդություններ ունեցող երեխաներին ու մինչև 25 տարեկան երիտասարդներին աջակցող «Սիթի Օֆ Սմայլ/Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամին արվող նվիրատվությունները: Միջոցների սպառման եզրին կանգնած հիմնադրամին, սակայն, տարեվերջին ձեռք է մեկնել իսպանական «Ալադինա» հիմնադրամը՝ ապահովելով շահառու երեխաների շուրջ 2 ամսվա բուժման ամբողջ գումարը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց «Սիթի Օֆ Սմայլ»-ի տնօրեն Էսթեր Դեմիրճյանը:
«Կորոնավիրուսի համավարակը բերեց նվիրատվությունների բավականին լուրջ նվազման: Դրանից հետո վրա հասավ պատերազմը, որն էլ ավելի ծանրացրեց ու բարդացրեց իրավիճակը: Հիմնադրամի բացման օրվանից երբևէ նման քիչ քանակի նվիրատվություն չենք ունեցել, որքան ունեցանք հենց պատերազմի ամիսներին՝ հոկտեմբեր-նոյեմբեր-դեկտեմբերին: Պատճառներն, իհարկե, օբյեկտիվ էին՝ բոլորիս ուշադրությունը սևեռված էր մեկ ուղղությամբ՝ փորձել օգնել, ամեն ինչ անել, որ պատերազմը հաղթենք, մեր զինվորները ոչ մի բանի պակաս չունենան, տեղահանվածներին էլ ապահովենք»,-ասաց Դեմիրճյանը:
Նա բնական համարեց, որ երբ կա ազգային ինքնության խնդիր, մնացած ուղղվածությամբ հիմնադրամները գնում են երկրորդ պլան: Սակայն միևնույն ժամանակ շեշտեց, որ քաղցկեղ ունեցող երեխաները չեն կարող սպասել: Ցանկացած օրվա՝ թե՛ դեղերի, թե՛ հետազոտությունների ուշացումը ունենում են շատ ծանր հետևանքներ: Սակայն, բարեբախտաբար, անգամ այդ օրերին չի եղել դեպք, որ հիմնադրամը մերժի որևէ մեկին: «Բայց այդ մտավախությունը կար, որ միգուցե կստեղծվեր մի իրավիճակ, երբ ստիպված կլինեինք շահառուներին մերժել կամ ընտրության որոշակի չափորոշիչներ մտցնել»,-ասաց Դեմիրճյանը:
Պատերազմից հետո նվիրատվությունների հոսքը համեմատաբար ակտիվացել է: «Ստացանք մի շարք փոքր դրամաշնորհներ տարբեր կազմակերպություններից: Սակայն մեզ համար ամենաոգևորիչը և ուժ տվողը իսպանական «Ալադինա» հիմնադրամի 160 հազար դոլարի նվիրատվությունն էր»,-ասաց նա ու հավելեց, որ դա մեկ կազմակերպությունից ստացած ամենամեծ նվիրատվությունն է:
Հիմնադրամի տնօրենն անկեղծացավ, որ «Ալադինա»-ին նախորդ տարեվերջին դիմելիս կար մտավախություն, որ գուցե համագործակցությունը չստացվի: «Ալադինա» -ն հիմնականում գործում է Իսպանիայում, աշխատում է Իսպանիայի 15 տարբեր հիվանդանոցների հետ: Սա միջազգային փոխանցման իրենց երկրորդ փորձն է. առաջինը եղել է Լիբանանի մանկական քաղցկեղի կենտրոնին:
‹‹Շատ պատվաբեր և պարտավորեցնող է, որ հաջողվեց գրավել նրանց ուշադրությունը: Մեզ համար այս համագործակցությունը ամանորյա լավագույն նվերն էր։ Այն մեզ ուժ և եռանդ տվեց հիմնադրամի առաքելությունը շարունակելու համար»,-ասաց նա:
Դեմիրճյանն այս համագործակցությունը համարեց տարվա լավ սկիզբ՝ շեշտելով, որ պետք է ներգրավեն նաև այլ կազմակերպությունների: Երեխաների, երիտասարդների բուժման համար հիմնադրամի ամսական ծախսը կազմում է մոտ 70-80 հազար դոլարին համարժեք դրամ: «Ալադինա» հիմնադրամը հատկացրել է 2 ամսվա գումարը: Տիկին Դեմիրճյանը հավելեց, որ այս նվիրատվությունը հիմնադրամին ևս 2 ամիս «շնչելու» ժամանակ է տալիս, ինչի համար հիմնադրամի ողջ կազմը խորին շնորհակալություն է հայտնում «Ալադինա» հիմնադրամի հիմնադրին և տնօրինությանը:
«Ալադինա» հիմնադրամը հիմնադրել է կինոռեժիսոր Պակո Արանգոն: Այն Իսպանիայում գործում է շուրջ 15 տարի՝ աջակցելով քաղցկեղ ունեցող երեխաներին: Իսպանիայում քաղցկեղ ունեցող երեխաների բուժման հիմնական բեռը թեև պետության վրա է, սակայն հիմնադրամը տրամադրում է այլ տեսակի աջակցություն՝ միջոցառումներ է կազմակերպում, խաղասենյակներ նորոգում, տրամադրում հոգեբանական, զգայական աջակցություն և այլն: Դեմիրճյանը հույս հայտնեց, որ «Ալադինա» հիմնադրամի հետ համագործակցությունը կլինի շարունակական:
Հիմնադրամի տնօրենը հիշեցրեց, որ քաղցկեղ ունեցող երեխաների բուժումը բավականին թանկարժեք է, և հնարավորինս շատ մարդիկ պետք է համախմբվեն այս խնդրի շուրջ: Նա հանրությանը խրախուսեց է պարբերաբար կատարել նվիրատվություններ:
«Իհարկե շատ լավ է, երբ հուզիչ պատմությունների, նկարների ներքո տրվում ենք մեր զգացմունքներին և անում ենք նվիրատվություն, սակայն, ցավոք, հետո մոռանում ենք այդ խնդրի մասին, մինչդեռ անհրաժեշտ է, որ նման նվիրատվությունները լինեն շարունակական»,-ասաց նա ու հավելեց, որ հիմնադրամի կայքը տալիս է հնարավորություն ընտրել ամենամսյա նվիրատվություն կատարելու տարբերակը և դառնալ հիմնադրամի և երեխաների մշտական աջակիցը:
Այսպիսով, Դեմիրճյանն անհատներին, կազմակերպություններին հորդորում է չմոռանալ քաղցկեղ ունեցող երեխաների մասին՝ մասնակիցը դառնալով նրանց բուժման շարունակականությանը: «Երբ արտերկրում զրուցում ես մարդկանց հետ, նրանք ասում են, որ ունեն բարեգործության մի քանի նախընտրած ուղղվածություն, «իմ բարեգործություն» ասելով՝ մարդն ի նկատի ունի այն հիմնադրամները, որոնց ինքը սատարում է: Ես իսկապես շատ կուզեմ, որ մեր հանրության շրջանում էլ բարեգործությունը դառնա կենսակերպի կարևոր մաս, և «իմ բարգործություն» ասելով ներկայացնենք այն հիմնադրամը կամ հիմնադրամները, որոնց գործունեությունը մոտ է մեր հոգուն և որոնց մենք վստահում և աջակցում ենք։
Գիտակցում եմ, որ այսօր շատերը հայտնվել են բավական դժվար իրավիճակում, այնուամենայնիվ կարծում եմ, որ յուրաքանչյուրս կարող ենք գոնե ամիսը մեկ անգամ ինչ-որ բանից՝ մեկ բաժակ սուրճից, մեկ գավաթ գինուց կամ հաճելի ընթրիքից հրաժարվել և փոխարենն այդ գումարը տրամադրել այն երեխաներին, որոնք իսկապես դրա կարիքն ունեն»,-ասաց Դեմիրճյանը՝ հավելելով, որ բացի անհատներից, կարևոր է, որ հատկապես կազմակերպությունները և գործարարները մասնակից դառնան այս խնդրի լուծմանը՝ ներառելով «Սիթի Օֆ Սմայլ»-ն իրենց կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերում:
«Սիթի Օֆ Սմայլ» հիմնադրամի տարեկան ծախսը կազմում մոտ 1 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ․շահառուներն են երեխաները, երիտասարդները Հայաստանից, Արցախից և Ջավախքից: Ընդհանուր առմամբ «Սիթի Օֆ Սմայլը»-ը մինչև օրս օգնել է մոտ 370 երեխայի և երիտասարդի: Գործունեության 2,5 տարվա ընթացքում հիմնադրամը բուժման նպատակով տրամադրել է մոտ 700 մլն դրամ: 2020-ին հիմնադրամն ունեցել է 95 նոր շահառու: «Սիթի Օֆ Սմայլ»-ն ամեն ամիս օգնում է միջինում 70-100 պացիենտի։

Spanish Aladina Foundation provides donation to City of Smile to help children suffering cancer
YEREVAN, FEBRUARY 2, ARMENPRESS. Donations to Armenia’s City of Smile Foundation aimed at assisting children and young people up to the age 25 suffering cancer and blood diseases have sharply declined due to the COVID-19 pandemic and the recent war. However, at the end of the year the Spanish Aladina Foundation has provided help to the City of Smile, in particular covering the treatment costs of beneficiary children for about two months, Director of the City of Smile Foundation Ester Demirchyan told Armenpress.
“The coronavirus pandemic led to huge decline in donations. It was followed by the war which further deepened the crisis situation. We hadn’t ever had such a low figure of donations since the opening of the Foundation which we had during the wartime – in October, November and December. Of course, there were objective reasons for this situation, as we all were focused only on one direction – to try to help, to do the utmost to win the war, to help our soldiers and the displaced people”, she said.
She considered normal the fact that when an issue of national identity arises, the foundations are left on the second plan. But she noted that children suffering cancer cannot wait long as each day, each delay of drugs and examinations leads to heavy consequences. Demirchyan, however, stated that no one was rejected by the Foundation during that days.
After the war the flow of donations has relatively activated. “We have received a number of small grants by different organizations. However, the only one organization which was the most inspiring for us that days was the Aladina Foundation which provided a donation of 160,000 USD”, she said, adding that this is the biggest donation received by one organization.
Aladina is operating mainly in Spain, is working with 15 different hospitals of Spain. This is their second experience of international transfer, the first one was provided to Lebanon’s child cancer center.
“It’s very honoring that we managed to attract its attention. This cooperation was the best New Year gift for us as it gave us strength and energy to continue the mission of the Foundation”, she said.
Demirchyan calls this cooperation as a very good beginning of the year, stating that they need to attract more organizations. The Foundation’s monthly costs for children, young people comprise nearly 70-80 thousand dollars. The Aladina Foundation provided money for two months. Mrs. Demirchyan said the whole staff of the City of Smile Foundation expresses its deepest gratitude to the Aladina Foundation and directorate.
The Aladina Foundation is operating in Spain for about 15 years assisting children suffering with cancer. The Foundation is organizing various events, renovating rooms, providing psychological support, etc. Demirchyan hopes that the cooperation with this Foundation will continue.
She reminded that the treatment of children suffering cancer is quite expensive, adding that many people should unite around this issue. She called on the public to regularly make donations for this purpose. Ester Demirchyan said the website of their Foundation allows to choose the option of making monthly donations and become the supporter of it.
“I understand that currently many people are facing many difficulties, however, I believe that each of us can provide some help at least once a month to these children who really need it”, she said, calling on both individuals and various organizations not to forget about these children and provid their help.
The annual expenditure of the City of Smile Foundation comprises nearly 1 million USD: its beneficiaries are children, young people from Armenia, Artsakh and Javakhk. So far, the Foundation has provided help to nearly 370 children and young people. In 2020 the Foundation had 95 new beneficiaries. Demirchyan stated that nearly 70% of children suffering cancer in Armenia are completely recovering.