ԱԱԾ-ն Վահան Բադասյանին կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել դատարան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, «Միացյալ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Վահան Բադասյանը ձերբակալված է, նրան կալանավորելու համար միջնորդություն է ներկայացվել դատարան։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հունվարի 28-ին բերման էր ենթարկել Բադասյանին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հասցեին հնչեցրած սպառնալիքի առնչությամբ:
ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 29-ամյակի առթիվ Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում Վահան Բադասյանը, պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե Փաշինյանին հեռացնելու ի՞նչ ճանապարհ կա, նշել էր. «Տարբեր, ընդհուպ՝ մինչև ֆիզիկապես հեռացնելը, դա ենթադրում է, որ թշնամուն պետք է վերացնենք, ընդհուպ՝ զենքի միջոցով»:

YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS. A former lawmaker from Artsakh has been arrested for what authorities described as “threatening” Prime Minister Nikol Pashinyan.
Vahan Badasyan, an ex-Member of Parliament of Artsakh and the president of the United Armenia political party, is arrested for a statement he made on January 28 when asked by reporters about potential options of ousting the Premier. “[There are] different [ways], up to physically removing [him], this implies that we should remove the enemy, even with arms”, he had said. This statement was deemed by authorities as having contained a death threat against Pashinyan, and the ex-MP was taken into custody by National Security Service operatives the same day.
The National Security Service said their investigators have filed a motion to a court requesting to remand Badasyan in pre-trial detention.