Սահմանվել է ԵԱՏՄ շրջանակում նույնականացման միջոցներով ապրանքների դրոշմավորման ազգային օպերատոր
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանվել է ԵԱՏՄ շրջանակում նույնականացման միջոցներով ապրանքների դրոշմավորման ազգային օպերատոր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՊԵԿ-ն այս մասին հաղորդագրություն է տարածել.
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից 2020 թվականի դեկտեմբերի 28-ի N 2195-Լ որոշմամբ սահմանվել է, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի 2019 թվականի օգոստոսի 8-ի N 72 որոշման 2-րդ կետի երկրորդ պարբերությանը համապատասխան՝ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում նույնականացման միջոցներով ապրանքների դրոշմավորման ազգային օպերատոր են համարվում կոնսորցիումով հանդես եկող «Հեռանկարային տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոն-Արմենիա» ՍՊ, «Ցենտռ ռազվիտիյա պեռսպեկտիվնիխ տեխնոլոգիյ» ՍՊ և «ԱյՄարկ» ՍՊ ընկերությունները:
Վերոգրյալ իրավաբանական անձանց անունից հանդես է գալիս «Հեռանկարային տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոն-Արմենիա» ՍՊԸ-ն (տեղակայման հասցե՝ Հայաստանի Հանրապետություն, ք. Երևան, Արշակունյաց 49-22):
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՊԵԿ-ում տեղի էր ունեցել Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում նույնականացման միջոցներով ապրանքների դրոշմավորման ազգային օպերատորի ընտրության նպատակով մրցույթ: Արդյունքում հաղթող էր ճանաչվել «Հեռանկարային տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոն-Արմենիա» ՍՊԸ-ն:
Նշենք, որ 2020թ. հուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտել Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում առանց մակնշման կոշկեղենի, իսկ 2021 թվականի հունվարի 1-ից` նաև թեթև արդյունաբերության ապրանքների ներկրման արգելքը։ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանվել է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում մակնշման պատասխանատու՝ ազգային օպերատոր: Ազգային օպերատորը, մակնշման պահանջ սահմանող երկրի օպերատորից ստանալով մակնշման կոդերը, տրամադրելու է ՀՀ տնտեսվարողներին, ինչպես նաև կազմակերպելու է տեղեկատվության փոխանակում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Установлен национальный оператор маркировки товаров средствами идентификации в рамках ЕАЭС
Комитет государственных доходов сообщает, что решением правительства Армении установлен национальный оператор маркировки товаров средствами идентификации в рамках ЕАЭС. Как передает Арменпресс, КГД распространил сообщение об этом.
“Решением правительства Республики Армения от 28 декабря 2020 года N 2195-Л установлено, что в соответствии с абзацем 2 пункта 2 решения Совета Евразийской экономической комиссии от 8 августа 2019 года N 72 в рамках Евразийского экономического союза национальными операторами маркировки товаров средствами идентификации считаются выступающие консорциумом ООО “Центр развития перспективных технологий - Армения”, ООО “Центр развития перспективных технологий” и ООО “Аймарк”.
От имени вышеупомянутых юридических субъектов выступает ООО “Центр развития перспективных технологий - Армения” (место нахождения - Республика Армения, г. Ереван, Армения, Аршакуняц 49-22).
Напомним, что в КГД Армении состоялся конкурс по выбору национального оператора маркировки товаров средствами идентификации в рамках Евразийского экономического союза. В итоге победителем было признано ООО “Центр развития перспективных технологий - Армения”.
Отметим, что с 1 июля 2020 года вступил в силу запрет на ввоз на территорию Российской Федерации обуви без маркировки, а с 1 января 2021 года - также и на товары легкой промышленности. Правительство Республики Армения определило национального оператора, ответственного за маркировку в рамках Евразийского экономического союза. Национальный оператор, получив от оператора страны, устанавливающего требование маркировки, коды маркировки, предоставит их хозяйствующим субъектам Республики Армения, а также организует обмен информацией”, - говорится в сообщении.