Տարածաշրջանի տնտեսության զարգացման հարցերով կստեղծվի աշխատանքային խումբ. մանրամասնում է ՌԴ նախագահը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման արդյունքում ստորագրված՝ տարածաշրջանային իրավիճակի զարգացման վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը ենթադրում է կոնկրետ քայլեր տնտեսական կապերի կառուցման ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, երեք երկրների ղեկավարների հանդիպման ավարտից հետո ճեպազրույցում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նշեց, որ հայտարարությունը ենթադրում է նաև ենթակառուցվածքային նախագծերի զարգացում: Այդ նպատակով կստեղծվի աշխատանքային խումբ, որը կղեկավարեն երեք երկրների փոխվարչապետները: Նրանք մոտ ապագայում կստեղծեն աշխատանքային փորձագիտական ենթախմբեր, կներկայացնեն կոնկրետ նախագծեր տարածաշրջանի տնտեսության և տրանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացման վերաբերյալ:
«Վստահ եմ, որ այդ համաձայնությունների իրագործումը շահավետ կլինի ինչպես Հայաստանի, Ադրբեջանի ժողովուրդների, այնպես էլ ամբողջ տարածաշրջանի համար»,-ասաց ՌԴ նախագահը:
Վլադիմիր Պուտինը հավելեց, որ հերթականությամբ իրականացվում են Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրված համատեղ հայտարարության պայմանավորվածությունները: Ռուս խաղաղապահներն ամբողջությամբ իրականացնում են իրենց պարտականությունները: Նա տեղեկացրեց, որ արդեն 48 հազարից ավելի բնակիչ է վերադարձել Լեռնային Ղարաբաղ: Զգալի աշխատանք է կատարվում տեղում ենթակառուցվածքների վերականգնման ուղղությամբ:

Будет создана рабочая группа по строительству экономических связей в регионе: президент РФ
Принятоe по итогам трехсторонней встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента России Владимира Путина и президента Азербайджана Ильхама Алиева в Москве совместное заявление подразумевает конкретные шаги по строительству экономических связей, развитию инфраструктурных проектов. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге по итогам встречи сказал президент РФ.
“Сегодняшнюю встречу считаю исключительно важной и полезной, поскольку мы смогли договориться и подписали совместное Заявление по поводу развития ситуации в регионе. Имею в виду конкретные шаги по строительству экономических связей, развитию инфраструктурных проектов. С этой целью будет создана рабочая группа, которую возглавят вице-премьеры трёх правительств – Азербайджана, Армении и России. Они создадут в ближайшее время рабочие экспертные подгруппы, представят конкретные планы по развитию транспортной инфраструктуры и экономики региона”, - подчеркнул Путин.
Он выразил уверенность, что реализация этих соглашений пойдёт на пользу как армянскому, так и азербайджанскому народу и, без всякий сомнений, пойдёт на пользу региону в целом, а значит, и интересам Российской Федерации.
Путин также отметил, что условия соглашения от 9 ноября в целом соблюдаются, не отмечается никаких серьёзных инцидентов. Российская миротворческая группировка полностью выполняет свои обязательства перед обеими сторонами. В Нагорный Карабах вернулось уже свыше 48 тысяч перемещённых лиц и беженцев. Идёт настойчивая работа по восстановлению инфраструктуры, энергетики, жилых строений, социальной инфраструктуры.