Մենք պարտավոր ենք կանգնեցնել արունահեղությունը. ՀՀ ՊՆ և ԶՈՒ ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը և Զինված ուժերն ուղերձ են հղել` պատերազմի դադարեցման առնչությամբ։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ՊՆ պաշտոնական կայքում հրապարակված ուղերձը.
«Սիրելի հայրենակիցներ
Սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ սանձազերծվեց պատերազմ, որն աննախադեպ էր՝ ներգրավված ուժերի, միջոցների, սպառազինության քանակի ու տեսակի առումով։ Այն աննախադեպ էր նաև այն տեսանկյունից, որ մեր բանակը, փաստացի, կռվում էր ոչ միայն 10-ը միլիոնանոց Ադրբեջանի զինված ուժերի, այլև Թուրքիայի ռազմական անմիջական մասնակցության և լիարժեք ու անվերապահ քաղաքական, ռազմական ու դիվանագիտական աջակցության, ինչպես նաև մի քանի հազար վարձկան-ահաբեկիչների դեմ։
Մեր բանակը, այս պայմաններում, արեց հնարավորն ու անհնարինը՝ հակառակորդին դիմագրավելու համար։ Հայկական բանակի ամեն մի զինվոր, սպա ու գեներալ Հայրենիքի պաշտպանության համար արեց առավելագույնը՝ անմնացորդ նվիրվելով այդ պայքարին ու կերտելով բազմաթիվ հերոսական պատմություններ։ Այս պատերազմը մեզանից խլեց մեր լավագույն որդիներին, որոնց հիշատակը հավերժ կմնա բոլորիս սրտերում՝ որպես մեր ժամանակների իրական հերոսների։
Ձեզանից յուրաքանչյուրը պետք է վստահ լինի, որևէ մեկի մոտ կասկածի նշույլ անգամ չպետք է լինի, որ մեր բանակն արել է հնարավորն ու անհնարինը։ Մենք ևս մեկ անգամ փաստեցինք, որ ունենք ոգով անկոտրում զինվորներ, սպաներ ու գեներալներ, որոնք պատրաստ են առանց վայրկյան անգամ մտածելու իրենց կյանքը զոհաբերել մեր սուրբ Հայրենիքի պաշտպանության համար։
Բայց ժամանակն է դադարեցնել արյունահեղությունը։ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունները եկել են համաձայնության, որի բովանդակությանն արդեն ծանոթ եք։ Պատերազմը լիարժեք չի ավարտվել, և մարտական գործողություններն Արցախում դեռևս շարունակվում են։ Այդուհանդերձ, մենք պաշտպանում ենք և պարտավոր ենք կատարել մեր երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարության որոշումները, որոնք կայացվել են իրադրության բազմակողմանի վերլուծության և գնահատականի հիման վրա։ Մենք պարտավոր ենք կանգնեցնել արունահեղությունը։ Մենք պարտավոր ենք գտնել մեր բոլոր հերոսների մարմիններն ու նրանց, զինվորական պատվով, հողին հանձնել։ Մենք պարտավոր ենք փորձել սփոփել մեր հերոսածին մայրերի ցավն ու բուժել վիրավորների վերքերը։ Մենք պարտավոր ենք վերականգնել մեր բանակի ներուժն ու առավել ամրացնել այն՝ վերածելով գերժամանակակից ու գերմարտունակ մի բռունցքի։ Մեր անելիքները չափազանց շատ են։ Պատերազմն ավարտվում է։ Բանակն իր անելիքն արել է և շարունակելու է անել անմնացորդ։
Կոչ ենք անում զերծ մնալ գործողություններից, որոնք կարող են խարխլել պետականության հիմքերը և, դասեր քաղելով գործած հնարավոր բոլոր սխալներից, կերտել անհամեմատ ուժեղ ու մարտունակ բանակ, որին արժանի է մեր հերոսական ժողովուրդը»։

‘We are obliged to stop the bloodshed’ – Armenia’s Defense Ministry, Armed Forces address message
YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS. Armenia’s Ministry of Defense and Armed Forces have addressed a message over the stop of military operations in the Republic of Artsakh.
On September 27 a war has been unleashed against Artsakh which was unprecedented in terms of forces, means involved, number and types of armament. It was also unprecedented from the viewpoint that our Army, in fact, was fighting not only against the armed forces of Azerbaijan having a 10 million population, but also against Turkey’s direct military participation and its full, unconditional political, military and diplomatic support to Azerbaijan, as well as against several thousands of mercenary-terrorists.
Under these conditions our Army did everything possible to resist the adversary. Every soldier, officer and general of the Armenian Army did the utmost for the protection of the Homeland, unconditionally dedicating themselves to that fight and creating many heroic stories. This war took from us our best sons, whose memory will forever stay in the hearts of all of us as real heroes of our time.
Each of you should be sure, no one should have any doubt that our Army has done everything possible and impossible. We have once again proved that we have very courageous soldiers, officers and generals who are ready to sacrifice their life for the protection of the Homeland.
But it’s time to stop the bloodshed. The political leaderships of Armenia, Russia and Azerbaijan reached an agreement, and you already got acquainted with its content. The war is not fully over, and the military operations still continue in Artsakh. Nevertheless, we support and are obliged to fulfill the decisions of our country’s military-political leadership which were made based on the comprehensive analysis and evaluation of the situation. We are obliged to stop the bloodshed. We are obliged to find the bodies of all our heroes. We are obliged to soothe the pain of mothers of our heroes and heal the wounds of the injured. We are obliged to restore our Army’s potential and further strengthen it, turning it into a super-capable one. There is too much to do. The war is ending. The Army has done what it should do and will continue to do that unconditionally.
We call on to refrain from actions which can undermine the foundations of the statehood, and learning lessons from all possible mistakes made, create incomparably strong and combat army, which our heroic people deserve”, the message said.