Դատախազությունը պատրաստ է դեսպանությունների համար ապահովել շփումը կալանավորված ահաբեկիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դիմում է Հայաստանում գործող օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչություններին, միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում մասնագիտացած միջազգային շահագրգիռ կազմակերպություններին՝ հայտնելով պատրաստակամություն համապատասխան հայտի հիման վրա ապահովել շփումները կալանավորված՝ Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիների հետ, որոնք մեղադրվում են միջազգային ահաբեկչության հոդվածով:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է դատախազության հաղորդագրությունը.
«ՀՀ գլխավոր դատախազությունն արդեն տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից մի շարք միջազգային պայմանագրերի պահանջների խախտմամբ ՀՀ-ի և Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի, դրա շրջանակներում պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ կիրառելու, համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված կերպով մարդկային և գույքային կորուստներ պատճառելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում կալանավորվել են Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ, ազգությամբ արաբ Մուհհրաբ Մուհամմադ Ալ Շխայիրը և Յուսեֆ Ալաբեթ Ալ Հաջին:
Նշվածներից առաջինը Արցախի պաշտպանության բանակի կողմից հայտնաբերվել է 2020թ. հոկտեմբերի 29-ին, իսկ երկրորդը նոյեմբերի 1-ին՝ Արցախի Հանրապետությում իրականացվող ռազմական գործողությունների ընթացքում: Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով (միջազգային ահաբեկչություն), 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով (միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումները զինված ընդհարումների ժամանակ) և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (վարձկանություն)։
Ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ նշված անձինք Սիրիայի հյուսիսային բնակավայրերից 2020թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին տեղափոխվել են Ադրբեջան Թուրքիայի Հանրապետության միջոցով և Ադրբեջանի զինված ուժերի կազմում, վարձատության դիմաց անօրինական կերպով անմիջականորեն ներգրավվել Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի և խաղաղ բնակչության դեմ ռազմագործողություններում, հանցագործություններում:
Միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում համագործակցության շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դիմում է Հայաստանում գործող օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչություններին, միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում մասնագիտացած միջազգային շահագրգիռ կազմակերպություններին առ այն, որ վերոնշյալ հանգամանքների առկայության մեջ համոզվելու ցանկություն ունենալու դեպքում պատրաստ ենք համապատասխան հայտի հիման վրա ապահովել շփումները կալանավորված անձանց հետ և տրամադրել վերոնշյալի վերաբերյալ անհրաժեշտ այլ տեղեկատվություն»:

Прокуратура готова обеспечить посольствам общение с задержанными террористами
Генеральная прокуратура Республики Армения обращается к иностранным дипломатическим миссиям в Армении, международным организациям, специализирующимся на борьбе с международным терроризмом – выражая готовность и на основании соответствующего заявления обеспечить контакты с задержанными гражданами Сирийской Арабской Республики, обвиняемыми в международном терроризме.
Арменпресс представляет сообщение прокуратуры.
Генеральная прокуратура РА уже сообщала, что в нарушение требований ряда международных договоров военно-политическое руководство Азербайджанской Республики ведет агрессивную войну против Республики Арцах. В рамках уголовных дел, возбужденных в связи с применением в ходе войны запрещенных методов ведения войны, систематическое, умышленное, умышленное, умышленное причинение человеческих и имущественных потерь были задержаны граждане Сирийской Арабской Республики Мухраб Мухаммад Аль Шхайир и Юсеф Алабет Аль Хаджи.
Первый из них был обнаружен Армией обороны Арцаха 29 октября 2020 года, а второй - 1 ноября во время боевых действий в Республике Арцах. Им предъявлено обвинение по ст. 389 Уголовного кодекса РА (международный терроризм), по п.1 ч.1, п. 1 ч. 3 ст. 34-390 (серьезные нарушения международного гуманитарного права во время вооруженных конфликтов) и ч. 3 ст. 395 (наемничество).
Согласно полученным фактическим данным, указанные лица в сентябре-октябре 2020 года из северных населенных пунктов Сирии были переброшены в Азербайджан через Турецкую Республику и в составе Вооруженных сил Азербайджана, за плату незаконно принимали непосредственное участие в боевых действиях и преступлениях против гражданского населения Вооруженных сил Республики Арцах.
В рамках сотрудничества в борьбе с международным терроризмом Генеральная прокуратура Республики Армения обращается к аккредитованным в Армении иностранным дипломатическим представительствам, международным организациям, специализирующимся на борьбе с международным терроризмом: при наличии желания с убедиться в наличии вышеуказанных обстоятельств, мы готовы обеспечить общение с задержанными (на основании соответствующего заявления) и предоставить другую необходимую информацию".