ԵԱՏՄ երկրները կլինեն առաջիններից, որ կստանան COVID-19-ի ռուսական պատվաստանյութը. ՌԴ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՏՄ երկրները նախատեսվում է, որ կլինեն առաջիններից, որոնք կստանան կորոնավիրուսի դեմ ռուսական պատվաստանյութը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը՝ Երևանում եվրասիական միջկառավարական խորհրդի՝ ընդլայնված կազմով հանդիպմանը:
Նա հիշեցրեց, որ օգոստոսին Ռուսաստանում գրանցվել է աշխարհում առաջին պատվաստանյութը՝ կորոնավիրուսի դեմ: «Մենք արդեն հնարավորություն ենք ստեղծում քաղաքացիների զանգվածային պատվաստման համար տարեվերջին: Կարծում ենք, որ ԵԱՏՄ-ի մեր գործընկերը պետք է լինեն առաջին երկրներից, որոնք կստանան ռուսական պատվաստանյութը՝ Ռուսաստանում զանգվածային պատվաստումների մեկնարկից հետո»,-ասաց Միշուստինը:
Երևանում հոկտեմբերի 9-ին անցկացվեց Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հանդիպումը՝ նեղ և ընդլայնված կազմերով: Նեղ կազմով հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի կառավարությունների ղեկավարները և ԵԱՏՀ կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը:

EAEU states to be among the first ones to receive Russian vaccine against COVID-19 – PM Mishustin
YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. The member states of the Eurasian Economic Union (EAEU) are expected to be among the first ones to receive the Russian vaccine against the novel coronavirus (COVID-19), Russian Prime Minister Mikhail Mishustin said at the extended-format meeting of the Eurasian Intergovernmental Council in Yerevan, Armenia.
He reminded that the first vaccine against COVID-19 in the world has been created in Russia. “We are already creating opportunities for the mass vaccination of citizens by the end of the year. We think that our partners of the EAEU will be among the first states to receive the vaccine after the launch of mass vaccinations in Russia”, the PM said.
The session of the Eurasian Intergovernmental Council took place in Yerevan on October 9, attended by the prime ministers of the EAEU member states, except for Kyrgyzstan, and the Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission.