Նախարարը՝ Ադրբեջանի հանցագործությունների մասին.կրակի տակ են հումանիտար ենթակառուցվածքային օբյեկտները
ԳՈՐԻՍ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը բարձրաձայնում է Արցախում խաղաղ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների մասին՝ ընդգծելով, որ երբեմն հարվածների տարափի տակ շտապօգնության մեքենաները չեն կարողանում օգնության հասնել այն քաղաքացիներին, որոնք դրա կարիքն ունեն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոկտեմբերի 6-ին Գորիսում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նրա խոսքով՝ հակառակորդը պարբերաբար հրետակոծում և հրթիռակոծում է Ստեփանակերտը և թիրախները տարբեր են լինում: «Ես ինքս երեկ ուշ երեկոյան եմ վերադարձել Ստեփանակերտից, և առաջին օրվանից ի վեր դա իմ երրորդ այցն էր: Հակառակորդը հարվածում է քաղաքացիական, հատկապես ենթակառուցվածքային օբյեկտներին, ինչը խաթարում է քաղաքացիական բնակչության բնականոն կյանքը: Ամբողջությամբ մոբիլիզացված Արցախի բժշկական համայնքը, ինչպես նաև Հայաստանից նրանց օգնության մեկնած մեր գործընկերները փաստացի երբեմն զրկված են լինում կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց օգնություն ցույց տալուց, որովհետև Ստեփանակերտը և մյուս քաղաքները գտնվում են օդային տագնապի և ռմբակոծության տակ: Նույնիսկ շտապօգնության մեքենաները չեն կարողանում օգնության հասնել այն քաղաքացիներին, որոնք դրա կարիքն ունեն»,- նշեց Թորոսյանը:
Նա պատմեց, որ անձամբ ականատես է եղել, թե ինչպես է հակառակորդը հրթիռային հարված հասցնում Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոցին շատ մոտ տարածքում: Նախարարի խոսքով, այնքան մոտ է եղել, որ հիվանդանոցը դղրդացել է:
«Մեծ հավանականությամբ կարող էր նաև հարվածել հենց հիվանդանոցին: Մեր՝ բժշկական անձնակազմի մոտ՝ տեսնելով Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության մտադրությունները, այնպիսի տպավորություն է, որ չի բացառվում, որ կարող է լինել ուղիղ հարված նաև բժշկական ենթակառուցվածքին: Սա նույնիսկ կարելի է համարել պատերազմական հանցագործություն խաղաղ բնակչության նկատմամբ»,- ասաց Թորոսյանը:
Ցույց տալով Արցախի մայրաքաղաքից բերված բեկորը, նախարարը նշեց, որ ներկայումս ամբողջ Ստեփանակերտը նման բեկորների մեջ է: Նրա պնդմամբ՝ արգելված զինատեսակներով հարվածում են գրեթե ամեն ինչի ուղղությամբ:
«Նույնիսկ, երբ մեքենայով փորձում ես տեղափոխվել, ականատես ես լինում նման իրավիճակի՝ քանդված բնակելի շենքեր, հողին հավասարված տարբեր ենթակառուցվածքային օբյեկտներ: Չնայած այս ամենին՝ մենք կանգնած ենք մեր հայրենակիցների կողքին: ՀՀ-ի և Արցախի ամբողջ բժշկական հանրությունը, թողած մյուս ոչ այդքան կարևոր գործերը, զբաղվում է վիրավորների բուժմամբ և տարհանմամբ: Մենք մինչև վերջ պայքարելու և հաղթելու ենք»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվռազմական գործողություններ էսկսել: Հրետակոծվումև հրթիռակոծվումեն նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և Շուշին: Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն թիրախավորել է նաև ՀՀ զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները:
Արցախում և Հայաստանում Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի, ողջ զինանոցի կիրառման՝ հրետակոծման, ԱԹՍ հարվածների և հրթիռակոծման հետևանքով 21 քաղաքացիական անձ է զոհվել, վիրավորվել 80-ը:

GORIS, OCTOBER 6, ARMENPRESS. Armenian Minister of Healthcare Arsen Torosyan has voiced about the Azerbaijani military’s war crimes against Artsakh, particularly the indiscriminate attacks on civilians and health workers. He said ambulances very often come under bombardment and are unable to reach injured civilians.
Speaking at a press conference in the Armenian town of Goris on October 6, Torosyan said the Azeri forces are periodically bombarding with artillery and missile strikes Stepanakert City.
“I personally returned to Armenia from Stepanakert yesterday late in the evening, and this was my third visit since the attacks began,” he said. “The adversary is striking civilian, especially infrastructure facilities, disrupting the normal life of the civilian population. The fully mobilized medical community of Artsakh, as well as our colleagues who have left to Artsakh from Armenia to support them, are sometimes unable to provide help to people in need because Stepanakert and other cities are in permanent air raid alert and bombardment. Even ambulance vehicles are unable to reach the citizens who require medical assistance,” Torosyan said.
Torosyan said he personally witnessed an Azeri missile strike that hit very close to the Republican Hospital of Stepanakert. He said the explosion from the strike rocked the hospital building.
“The strike could’ve very likely hit the hospital. We, the medical personnel, upon witnessing the Azerbaijani military-political leadership’s intentions, have an impression that a direct, deliberate strike on medical infrastructure can’t be ruled out. This is a war crime against the peaceful population,” Torosyan said.
He displayed shrapnel from the prohibited cluster munitions that are used by the Azeris to bombard the cities in Artsakh. Torosyan said the Azeri forces are firing the banned munitions at virtually everything.
“Destroyed residential buildings, various civilian infrastructures that have been leveled to the ground – this is the situation there. We stand by our compatriots no matter what. The entire medical community of Armenia and Artsakh has set aside the less essential work and is dealing with the evacuation and treatment of those wounded.
As of October 5, the number of civilian casualties in Artsakh from the Azeri bombings stood at 21, with more than 80 others wounded.