Նախարարը՝ Ադրբեջանի հանցագործությունների մասին.կրակի տակ են հումանիտար ենթակառուցվածքային օբյեկտները
ԳՈՐԻՍ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը բարձրաձայնում է Արցախում խաղաղ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների մասին՝ ընդգծելով, որ երբեմն հարվածների տարափի տակ շտապօգնության մեքենաները չեն կարողանում օգնության հասնել այն քաղաքացիներին, որոնք դրա կարիքն ունեն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոկտեմբերի 6-ին Գորիսում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նրա խոսքով՝ հակառակորդը պարբերաբար հրետակոծում և հրթիռակոծում է Ստեփանակերտը և թիրախները տարբեր են լինում: «Ես ինքս երեկ ուշ երեկոյան եմ վերադարձել Ստեփանակերտից, և առաջին օրվանից ի վեր դա իմ երրորդ այցն էր: Հակառակորդը հարվածում է քաղաքացիական, հատկապես ենթակառուցվածքային օբյեկտներին, ինչը խաթարում է քաղաքացիական բնակչության բնականոն կյանքը: Ամբողջությամբ մոբիլիզացված Արցախի բժշկական համայնքը, ինչպես նաև Հայաստանից նրանց օգնության մեկնած մեր գործընկերները փաստացի երբեմն զրկված են լինում կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց օգնություն ցույց տալուց, որովհետև Ստեփանակերտը և մյուս քաղաքները գտնվում են օդային տագնապի և ռմբակոծության տակ: Նույնիսկ շտապօգնության մեքենաները չեն կարողանում օգնության հասնել այն քաղաքացիներին, որոնք դրա կարիքն ունեն»,- նշեց Թորոսյանը:
Նա պատմեց, որ անձամբ ականատես է եղել, թե ինչպես է հակառակորդը հրթիռային հարված հասցնում Ստեփանակերտի հանրապետական հիվանդանոցին շատ մոտ տարածքում: Նախարարի խոսքով, այնքան մոտ է եղել, որ հիվանդանոցը դղրդացել է:
«Մեծ հավանականությամբ կարող էր նաև հարվածել հենց հիվանդանոցին: Մեր՝ բժշկական անձնակազմի մոտ՝ տեսնելով Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության մտադրությունները, այնպիսի տպավորություն է, որ չի բացառվում, որ կարող է լինել ուղիղ հարված նաև բժշկական ենթակառուցվածքին: Սա նույնիսկ կարելի է համարել պատերազմական հանցագործություն խաղաղ բնակչության նկատմամբ»,- ասաց Թորոսյանը:
Ցույց տալով Արցախի մայրաքաղաքից բերված բեկորը, նախարարը նշեց, որ ներկայումս ամբողջ Ստեփանակերտը նման բեկորների մեջ է: Նրա պնդմամբ՝ արգելված զինատեսակներով հարվածում են գրեթե ամեն ինչի ուղղությամբ:
«Նույնիսկ, երբ մեքենայով փորձում ես տեղափոխվել, ականատես ես լինում նման իրավիճակի՝ քանդված բնակելի շենքեր, հողին հավասարված տարբեր ենթակառուցվածքային օբյեկտներ: Չնայած այս ամենին՝ մենք կանգնած ենք մեր հայրենակիցների կողքին: ՀՀ-ի և Արցախի ամբողջ բժշկական հանրությունը, թողած մյուս ոչ այդքան կարևոր գործերը, զբաղվում է վիրավորների բուժմամբ և տարհանմամբ: Մենք մինչև վերջ պայքարելու և հաղթելու ենք»,- ասաց Արսեն Թորոսյանը:
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվռազմական գործողություններ էսկսել: Հրետակոծվումև հրթիռակոծվումեն նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում՝մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և Շուշին: Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն թիրախավորել է նաև ՀՀ զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները:
Արցախում և Հայաստանում Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի, ողջ զինանոցի կիրառման՝ հրետակոծման, ԱԹՍ հարվածների և հրթիռակոծման հետևանքով 21 քաղաքացիական անձ է զոհվել, վիրավորվել 80-ը:

Министр о преступлениях Азербайджана: объекты гуманитарной инфраструктуры находятся под обстрелом
ГОРИС, 6 ОКТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Министр здравоохранения РА Арсен Торосян говорит о военных преступлениях Азербайджана против мирного населения в Арцахе, подчеркивая, что иногда машины скорой помощи из-за обстрелов не могут оказать помощь нуждающимся в ней гражданам. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил министр здравоохранения РА Арсен Торосян на пресс-конференции, состоявшейся 6 октября в Горисе.
По его словам, противник регулярно обстреливает Степанакерт по разным целям. «Я сам вернулся из Степанакерта вчера поздно вечером, это был мой третий визит с первого дня. Противник наносит удары по гражданским объектам, особенно по инфраструктуре, что нарушает нормальную жизнь мирного населения. Полностью мобилизованное медицинское сообщество Арцаха, а также наши коллеги, пришедшие им на помощь из Армении, на самом деле иногда лишены возможности оказывать помощь нуждающимся, потому что Степанакерт и другие города подвергаются бомбардировкам. «Даже скорая помощь не может добраться до нуждающихся граждан», - сказал Торосян.
Он сказал, что лично был свидетелем ракетного обстрела противником района в непосредственной близости от Степанакертской республиканской больницы. По словам министра, это было так близко, что больницу затрясло.
"Очень вероятно, что могли попасть в больницу. У нашего медперсонала, видя намерения военно-политического руководства Азербайджана, создается впечатление, что не исключен прямой удар по медицинской инфраструктуре. Это даже можно считать военным преступлением против мирного населения», - сказал Торосян.
Указывая на привезенные из столицы Арцаха осколок, министр отметил, что в настоящее время в таких осколках весь Степанакерт. По его словам, практически по всем направлниям бьют запрещенным оружием.
«Даже когда пытаешься передвигаться на машине, видишь такую ситуацию: снесены жилые дома, сравнялись с землей различные объекты инфраструктуры. Несмотря на все это, мы поддерживаем своих соотечественников. Лечением и эвакуацией раненых занимается все медицинское сообщество Республики Армения, оставляя в стороне не столь важные случаи. Мы будем бороться до конца, мы победим», - сказал Арсен Торосян.
Рано утром 27 сентября Азербайджан начал активные боевые действия на линии соприкосновения с Арцахом. Обстрелу подвергаются мирные населенные пункты, в том числе столица Степанакерт и Шуши. Вооруженные силы Азербайджана также нанесли удары по военной и гражданской инфраструктуре Республики Армения.
21 мирный житель был убит и 80 ранены в результате агрессии, развязанной Азербайджаном в Арцахе и Армении, применения всего арсенала, обстрелов, ударов ОВД и ракетных обстрелов.