Աշխարհը չպետք է հանդուրժի Թուրքիայի օդուժի լկտի գործողությունը Ադրբեջանի տարածքից. թուրքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքագետ Արամ Անանյանը վստահ է, որ աշխարհը չպետք է հանդուրժի Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերին պատկանող F-16 կործանիչների կողմից Ադրբեջանի տարածքից ՀՀ օդային տարածքում ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչի խոցումը:
Այս մասին Անանյանն ասաց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում:
«Եթե աշխարհը հանդուրժելու է Թուրքիայի օդուժի լկտի գործողությունը Ադրբեջանի տարածքից, ապա եկեք արձանագրենք մի փաստ, որ, ըստ էության, Հայաստանը ՆԱՏՕ-ի անդամ հանդիսացող երկրի կողմից ենթարկվում է հարձակման: Այս ամենինպետք է արձագանքեն թե՛ ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունները, թե՛ ՀԱՊԿ անդամները», - նշեց Անանյանը՝ հավելելով, որ տեղի ունեցածից հետո պետք է պարզել, թե այսուհետ Ադրբեջանը հանդես է գալիս որպես անկախ պետություն, թե որպես Թուրքիայի մաս:
Թուրքագետի դիտարկմամբ՝ Թուրքիան պատրաստ է մինչև վերջին ադրբեջանցին պատերազմել Հայաստանի դեմ, և այս հարձակումըպետք է ցրի աշխարհի բոլոր պատրանքները, թեռազմական գործողություններն ընթանում են միայն Արցախի և Ադրբեջանի միջև:
Թուրքիայի Հանրապետության ռազմաօդային ուժերին պատկանող F-16 կործանիչները սեպտեմբերի 29-ին, ժամը 10:30-ից օդ էին բարձրացել Ադրբեջանի Հանրապետության «Գյանջա» օդանավակայանից և ապահովում էին Ադրբեջանի «Դալյար» օդանավակայանից ՀՀ Վարդենիսի տարածաշրջանի Վարդենիս, Մեծ Մասրիք, Սոթք տարածաշրջաններում տեղակայված ՀՀ բնակավայրերի և ԶՈՒ ցամաքային ստորաբաժանումների ուղղությամբ Ադրբեջանի ՍՈՒ-25 և թուրքական արտադրության «Բայրաքթար» ԱԹՍ-ով ռմբահրթիռային հարվածները:
Մարտական խնդիրը կատարելիս հակաօդային և օդային մարտերի ընթացքում Թուրքիայի Հանրապետության F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչի կողմից ՀՀ օդային տարածքում խոցվել է ՀՀ ԶՈւ ռազմաօդային ուժերի ՍՈւ-25 գրոհիչը: Օդաչուն, ցավոք, հերոսաբար զոհվել է:
Թուրքիայի Հանրապետության F-16 բազմաֆունկցիոնալ կործանիչը, ըստ օբյեկտիվ հսկման միջոցների, գտնվել է 60 կմ խորության, 8200 մետր բարձրության վրա:

World should not tolerate aggressive act of Turkish air forces from Azerbaijani territory – expert
YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. Expert in Turkish studies Aram Ananyan says the world should not tolerate the targeting of an Armenian SU-25 jet in the Armenian air space by an F-16 fighter jet belonging to the air forces of the Republic of Turkey from the territory of Azerbaijan, Ananyan told ARMENPRESS.
''If the world will tolerate the aggressive activities of the Turkish air forces from the territory of Azerbaijan, let's record a fact that Armenia, in fact, is being attacked by a NATO member state. Both NATO and CSTO member states have to react to this incident'', Ananyan said, adding that following the developments it's necessary to find out if Azerbaijan acts as a soveriegn state or as part of Turkey.
According to the expert, Turkey is ready to fight against Armenia until the last Azerbaijani dies, and this attack should put an end to all the illusions that the military operations are taking place only between Artsakh and Azerbaijan.
Turkish air force F-16s have been deployed against Armenia and shot down an Armenian military aircraft amid the Azeri attack on Artsakh.
“Today, starting from 10:30, Turkish Air Force F-16 fighter jets took off from the Gyanja airport in Azerbaijan and were ensuring the Azerbaijani SU-25 and Turkish-made Bayraktar UAV bombings from the Azerbaijani Dalyar airport at the Armenian settlements and Armed Forces land divisions positioned in the Vardenis, Mets Masrik and Sotk regions of the Vardenis region in Armenia.
In the abovementioned period our air force was providing air support to the Armenian Armed Forces Air Defense units. During their mission and aerial battles, a Turkish Air Force F-16 fighter jet shot down an on-duty SU-25 jet of the Armenian Air Force in Armenian airspace,” MoD spokesperson Shushan Stepanyan said. She said the pilot of the SU-25 died.