Հայ սպայի նկատմամբ Ադրբեջանի պահվածքին պետք է գնահատական տան միջազգային կառույցները․ իրավապաշտպան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանն Ադրբեջանում գերի ընկած ՀՀ ԶՈւ սպա Գուրգեն Ալավերդյանի մասնակցությամբ պարտադրված տեսաուղերձ նկարահանելու դեպքի առթիվ հորդորում է ահազանգել հումանիտար իրավունքի պահպանման հարցերով զբաղվող կառույցներին:
«Տեսաուղերձից պարզ է դառնում, որ մեր սպան ընթերցում է այդ տեքստը, կաշկանդված է և իրեն թելադրված տեքստի մատուցման խնդիր կա: Ըստ էության՝ հարկադրանքի, բռնության, սպառնալիքների ներքո անձին դրդել են որոշակի գործողությունների կատարման: Իհարկե, ադրբեջանական տարբերակն այն է, որ տեղի է ունեցել դիվերսիա, ինչը չի համապատասխանում իրականությանը»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Սահակյանը:
Նա հայտնեց, որ ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում տարածված հայ սպասի մասնակցությամբ տեսաուղերձից տպավորություն է ստացել, որ անձի շուրջ արհեստականորեն ստեղծվում է հետաքրքրասիրություն, ինչն անթույլատրելի է:
«Այս ամենն էլ տեղի է ունենում ահաբեկման և սպառնալիքների ներքո, ինչը նշանակում է, որ ռազմագերու կյանքն ու առողջությունը սպառնալիքի տակ են: Այս կանոնները խախտելը հակասում է Ժնևյան կոնվենցիաներին և հետևողականության դեպքում հնարավոր է առաջ բերել Ադրբեջանի հրամանատարական կազմի քրեական պատասխանատվության խնդիրներ»,- ասաց իրավապաշտպանը:
Սահակյանի կարծիքով՝ դեպքի առթիվ պետք է ահազանգել հումանիտար իրավունքի պահպանման հարցերով զբաղվող կառույցներին:
«Կան նաև ընկերություններ, որոնք խաղաղասիրական ծրագրեր են իրականացնում, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ-ն, ուստի վերջինների ուշադրությունը պետք է հրավիրվի նշված հանգամանքի վրա: Հումանիտար իրավունքի խախտումները կապված են մարդու իրավունքների հետ: Կարծում եմ, որ մարդու իրավունքների խնդիրներով զբաղվող կառույցները պետք է արձագանքեն նման դեպքերին, առնվազն քաղաքական հայտարարությունների միջոցով»,- ասաց Սիրանուշ Սահակյանը:
Հայ սպա Գուրգեն Ալավերդյանն Ադրբեջանի տարածքում հայտնվել է օգոստոսի 24-ին: ՀՀ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ նախնական տվյալներով նա մոլորվել է: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն օգոստոսի 26-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ: Զրույցի ընթացքում Տոնոյանը դեսպան Կասպրշիկի ուշադրությունը հրավիրել է ինչպես օգոստոսի 26-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցներում շրջանառության մեջ դրված հայկական բանակի սպա Գուրգեն Ալավերդյանի մասնակցությամբ տեսաուղերձին, այնպես էլ հրապարակված նախորդ տեսանյութին՝ ընդգծելով, որ վերոնշյալ տեսագրությունները միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքների, այդ թվում նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում են:

Expert calls on int’l organizations to react to Azerbaijani mistreatment of Armenian POW
YEREVAN, AUGUST 27, ARMENPRESS. International law and human rights expert Siranush Sahakyan is calling on authorities to contact international humanitarian law organizations over Azerbaijan’s treatment of the captive officer Gurgen Alaverdyan, particularly over the video where he is seen forcibly reading a pre-written text on camera in Azerbaijani captivity.
“It’s obvious from the video that our officer is reading the text,” she said. “Basically they forced him through violence and threats to do so. Of course, the Azerbaijani’s claim the false version that a raid had taken place, which is false,” Sahakyan told ARMENPRESS.
Sahakyan says she has an impression from the video that an interest is being artificially created around the person, which is inadmissible.
“This all is taking place under terror and threats, which means that the life and health of the prisoner of war are in danger. The violation of these rules contradicts the Geneva Conventions and in case of consistency it is possible to advance the issue of holding the Azerbaijani commanding personnel to account,” she said.
Sahakyan says the OSCE must draw attention to the incident. “I believe that human rights organizations must react to such incidents, at least through political statements,” Siranush Sahakyan said.
Armenian military officer Gurgen Alaverdyan was taken prisoner by Azerbaijani troops on August 24 after getting lost in severe fog at an outpost.
The Azerbaijani media then released a video where Alaverdyan is seen reading a text for the camera. The Armenian Defense Minister contacted Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk and noted that the videos made by Azerbaijan constitute a violation of international humanitarian law.