ՀՀ ՊՆ-ն մտահոգված չէ թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների երկարացմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը մտահոգված չէ թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների երկարաժամկետ բնույթով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ Պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
«Թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների երկարաժամկետ բնույթով և մտահղացմամբ մտահոգված չենք, բայց հաշվի առնելով այն, որ ցանկացած միջազգային զորավարժություն, բացի մարտական պատրաստության բաղադրիչից, պարունակում է նաև ռազմադիվանագիտական, ռազմաքաղաքական ուղերձներ, ապա Թուրքիայի բարձրաստիճան ռազմաքաղական պատվիրակության ներկայության մասին լուրը թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունները մտահոգիչ է դարձնում վերոնշյալ ուղերձների աննախադեպության տեսանկյունից»,- ասաց Ստեփանյանը:
Ադրբեջանի ռազմական ղեկավարությունը հայտարարել է, որ երկարացվում է 2020թ․ հուլիսի 29-ից օգոստոսի 10-ը Բաքվում, Նախիջևանում, Քյուրդամիրում, Գյանջայում և Եվլախում անցկացված Թուրքիայի և Ադրբեջանի ՌՕՈւ համատեղ վարժանքների և օգոստոսի 1-5-ը Նախիջևանում և Բաքվում անցկացված համատեղ ցամաքային վարժանքների ժամկետը: Թուրքիայի ռազմական ղեկավարությունը մեկնել է Բաքու, որպեսզի հետևի զորավարժությունների ընթացքին:

Минобороны РА не обеспокоено продлением турецко-азербайджанских учений
ЕРЕВАН, 12 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. В Минобороны Армении не обеспокоены затяжным характером турецко-азербайджанских военных учений. Об этом сообщила пресс-секретарь министра обороны Армении Шушан Степанян в беседе с «Арменпресс».
“Нас не беспокоит долгосрочный характер турецко-азербайджанских военных учений, но учитывая, что любые международные военные учения, помимо компонента боевой готовности, также содержат военно-дипломатические, военно-политические сообщения, известие о присутствии высокопоставленной турецкой военной делегации делает турецко-азербайджанские учения проблематичной с точки зрения беспрецедентности подобных сообщений”, - сказала Степанян.
Военное руководство Азербайджана объявило о продлении совместных турецко-азербайджанских военно-воздушных сил в Баку, Нахичевани, Кюрдамире, Гяндже, Евлахе с 29 июля по 10 августа 2020 года, и сроки совместных наземных учений, проведенных в Нахичевани и Баку 1-5 августа. Турецкое военное руководство вылетело в Баку, чтобы следить за ходом учений.