ՍԴ նախագահի լիազորությունները ժամանակավորապես կկատարի ամենատարեց դատավորը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանադրական դատարանի նախագահի եւ փոխնախագահի բացակայության պայմաններում, Սահմանադրական դատարանի նախագահի լիազորությունները, օրենքի համաձայն, ժամանակավորապես կատարում է ամենատարեց դատավորը՝ դատավոր Աշոտ Խաչատրյանը՝ մինչեւ Սահմանադրական դատարանի նախագահի եւ փոխնախագահի ընտրությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանը:
«Այսօր՝ 2020 թվականի հունիսի 26-ին ուժի մեջ է մտել Սահմանադրության 213 հոդվածի՝ Ազգային ժողովի նույն ամսվա 22-ին ընդունած փոփոխությունը, որի կապակցությամբ շնորհավորում եմ ձեզ՝ Հայաստանի ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության համար այս նշանակալի ու պատմական իրադարձության կապակցությամբ»,-նշել է Գրիգորյանը:
Դատավորը նաև տեղեկացրել է, որ Սահմանադրության այս փոփոխության ուժով այսօրվանից՝ հունիսի 26-ից՝
1. Սահմանադրական դատարանի՝ ընդհանուր տեւողությամբ 12 տարի պաշտոնավարած 3 անդամների (տիկին Ա. Գյուլումյանի, պարոնայք Ֆ. Թոխյանի եւ Հ. Նազարյանի) պաշտոնավարումը դադարում է, եւ նրանց փոխարեն՝ 2-ամսյա ժամկետում, Կառավարությունը, նախագահը եւ դատավորների ընդհանուր ժողովն առաջադրելու են Սահմանադրական դատարանի դատավորի մեկական թեկնածու՝ Ազգային ժողովի ընտրությանը.
2. Մինչեւ 2018 թվականի ապրիլի 9-ը նշանակված, սակայն ընդհանուր պակաս քան 12 տարի պաշտոնավարած Սահմանադրական դատարանի անդամները (տիկին Ա. Պետրոսյանը, պարոնայք Ա. Խաչատրյանը, Ա. Թունյանը եւ Հ. Թովմասյանը) շարունակելու են պաշտոնավարել մինչեւ իրենց պաշտոնավարման ընդհանուր ժամկետի 12 տարին լրանալը՝ «որպես Սահմանադրական դատարանի դատավոր».
3. Սահմանադրական դատարանի նախագահին եւ փոխնախագահին ընտրելու է Սահմանադրական դատարանը՝ դատարանի ամբողջական կազմի (9 դատավոր) համալրումից հետո:
«Մինչ դատական կազմի համալրումը, Սահմանադրական դատարանում այս պահին պաշտոնավարում է 6 դատավոր, ինչը բավարար է Սահմանադրությամբ նախատեսված բոլոր լիազորությունների իրականացման համար հրավիրվող նիստերի իրավազորության համար, այսինքն՝ Սահմանադրական դատարանի գործունեության անընդհատությունը չի խախտվի:Սահմանադրական դատարանի նախագահի եւ փոխնախագահի բացակայության պայմաններում, Սահմանադրական դատարանի նախագահի լիազորությունները, օրենքի համաձայն, ժամանակավորապես այս պահից կատարում է ամենատարեց դատավորը՝ դատավոր Ա. Խաչատրյանը՝ մինչեւ Սահմանադրական դատարանի նախագահի եւ փոխնախագահի ընտրությունը»,-հայտնել է Գրիգորյանը:
Դատավորը նաև հիշեցրել է, որ իր երդմնակալության պահից մինչև այս պահը չի մասնակցել Սահմանադրական դատարանի անդամների հրավիրած եւ անցկացրած որեւէ նիստի կամ քննարկման՝ համարելով, որ Սահմանադրական դատարանն իր, այլեւս՝ նախկին, կազմով չի համապատասխանել սահմանադրականության, իսկ իր անցյալ եւ ներկա գործունեությամբ՝ ժողովրդավարական լեգիտիմության նվազագույն պահանջներին:
Գրիգորյանը նաև ողջունել է Հայաստանի Ազգային ժողովի կողմից ընտրված Սահմանադրական դատարանի ճգնաժամի լուծման այս տարբերակը: Նա նաև կետերով ներկայացրել է իր կարծիքով այս լուծման առանցքային առավելություններ.
1. Սահմանադրական դատարանի նախկինում նշանակված անդամների դատավորի կարգավիճակով գործելու սահմանադրական հիմքի ամրագրումը.
2. Սահմանադրական դատարանի նախագահի ընտրության լիազորության՝ որպես դատարանի ինքնավարության եւ անկախության կարեւոր երաշխիքի կենսագործումը.
3. Ներդատարանական հավասարության հաստատումը դատարանի բոլոր դատավորների կարգավիճակների միջեւ (բացառությամբ՝ նրանց տված երդումների միջեւ էական տարբերության),
4. Սահմանադրությամբ նախատեսված դատարանի կազմավորման մոդելի գործարկումը՝ վերացնելով Սահմանադրական դատարանի մասով դրույթների պատրանքայնությունը եւ Սահմանադրական դատարանը դուրս բերելով դրա անցումային վիճակից,
5. Սահմանադրական դատարանի ժամանակագրորեն ամենահավասարակշռված կազմը. 4 դատավոր նշանակվել են 2010-2018 թվականներին, մեկն ընտրվել է 2018 թվականին, սակայն դեռ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի կողմից, ինքս ընտրվել եմ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի կողմից ինչպես եւ դատարանի նորընտիր 3 դատավորները կլինեն:
«Հուսով եմ, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորների ընտրությունից հետո Սահմանադրական դատարանի ընթացակարգային եւ գործառնական մոդելները խորքային քննարկման առարկա կդառնան նախեւառաջ դատավորների կողմից եւ դրա ընդունելի տարբերակի հանգելու դեպքում, Կառավարության եւ Ազգային ժողովի կողմից կապահովվի արդեն ներքին դատարանի բարեփոխման փուլը՝ Սահմանադրական դատարանի դատավորի գործառնական անկախության բարձրացման, ընթացակարգերի եւ ապացույցների արդյունավետ տարբերակների ներդրման եւ դատարանի այլ անհրաժեշտ կարիքների բավարարման ուղղությամբ:Այսուհետ, Սահմանադրական դատարանն ունի Հայաստանի սահմանադրական անվտանգության եւ Սահմանադրության գերակայության ապահովման համար անհրաժեշտ նախադրյալները, որոնց գործարկմամբ բաղձալի արդյունքի հասնելու հնարավորությունը այլեւս Սահմանադրական դատարանի գործող կազմի եւ նորընտիր դատավորների ձեռքում է:Սահմանադրության փոփոխության ուժի մեջ մտնելու կապակցությամբ Սահմանադրական դատարանի նախկին անդամներ տիկին Ա. Գյուլումյանին, պարոնայք Ֆ. Թոխյանին եւ Հ. Նազարյանին մաղթում եմ, որ իրենց վաստակած հանգիստը վայելեն ամուր առողջությամբ եւ խաղաղությամբ»,-գրել է Գրիգորյանը:
Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի 18-ր հոդվածի 3-րդ կետի համաձայն՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահի եւ փոխնախագահի բացակայության ժամանակ Սահմանադրական դատարանի նախագահի լիազորությունները ժամանակավորապես կատարում է Սահմանադրական դատարանի` տարիքով ավագ դատավորը:

Полномочия председателя КС временно будет исполнять самый старший по возрасту судья
В условиях отсутствия председателя и вице-председателя Конституционного суда полномочия председателя Конституционного суда, согласно закону, до выборов председателя и вице-председателя Конституционного суда, временно будет исполнять самый старший по возрасту судья - судья Ашот Хачатрян. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал судья КС Ваге Григорян.
“Сегодня, 26 июня 2020 года, вступила в силу поправка, принятая 213-й статьей Конституции 22-го числа того же месяца, в связи с чем поздравляю Вас с этим знаменательным и историческим событием в деле защиты демократии и прав человека в Армении”, - отметил Григорян.
Судья также сообщил, что силой этого изменения Конституции с сегодняшнего дня, 26 июня
Прекращается пребывание на должности 3 членов Конституционного суда, в общей сложности проработавших 12 лет (г-жа А. Гюлумян, господа Ф. Тохян и А. Назарян). Вместо них в 2-месячный срок правительство, президент и общее собрание судей выдвинут по одному кандидату в судьи Конституционного суда и представят их в Национальное собрание.
Члены Конституционного суда, назначенные до 9 апреля 2018 года, но пребывающие на должности в общей сложности менее 12 лет (г-жа А. Петросян, господа А. Хачатрян, А. Тунян и О. Товмасян) будут продолжать работать до истечения 12 лет их общего срока пребывания в должности в качестве судьи Конституционного суда”.
Председателя и вице-председателя Конституционного суда изберет Конституционный суд после пополнения полного состава (9 судей) суда.
В условиях отсутствия председателя и вице-председателя Конституционного суда полномочия председателя Конституционного суда, до выборов председателя и вице-председателя Конституционного суда согласно закону, временно с этого момента исполняет самый старший по возрасту судья - судья А. Хачатрян”, - записал Григорян.
Судья также напомнил, что с момента его инаугурации он до сих пор не участвовал в каком-либо заседании или обсуждении, созванном и проведенном членами Конституционного суда, считая, что Конституционный суд своим составом, уже бывшим, не соответствовал минимальным требованиям конституционности, а своей прошлой и нынешней деятельностью - демократической легитимности.
Григорян приветствовал этот вариант решения кризиса Конституционного суда, избранный Национальным собранием Армении. Он по пунктам представил все ключевые преимущества этого решения:
Закрепление конституционного основания действовать в статусе судей назначенных ранее членов Конституционного суда
Реализация полномочий избрания председателя Конституционного суда как важной гарантии автономии и независимости суда
Установление равенства между статусами всех судей суда (за исключением существенной разницы между принесенными ими клятвами)
Применение предусмотренной конституцией модели формирования суда, устраняя иллюзию положений в части Конституционного суда и вынося Конституционный суд из ее переходного положения
Наиболее сбалансированный хронологически состав Конституционного суда: 4 судьи были назначены в 2010 - 2018 годах, один был избран в 2018 году, но еще Национальным собранием 6-го созыва, он сам избран Национальным собранием 7-го созыва, как и 3 новоизбранные судьи суда.
“Надеюсь, что после избрания судей Конституционного суда процедурные и функциональные модели Конституционного суда станут предметом глубокого обсуждения в первую очередь самих судей. В случае их приемлемых вариантов, правительство и Национальное собрание обеспечат этап реформирования внутреннего суда в направлении повышения функциональной независимости судьи Конституционного суда, внедрения эффективных вариантов процедур и доказательств и удовлетворения других необходимых потребностей суда. Отныне Конституционный суд имеет все необходимые предпосылки для обеспечения конституционной безопасности и верховенства Конституции Армении, с задействованием которых возможность достижения желаемого результата уже находится в руках действующего состава Конституционного суда и новоизбранных судей. Г-же Гюлумян, господам Ф. Тохяну и А. Назаряну желаю наслаждаться заслуженным отдыхом, крепкого здоровья и мира”, - написал Григорян.
Согласно пункту 3 статьи 18 Закона О Конституционном суде, при отсутствии председателя и вице-председателя Конституционного суда полномочия председателя Конституционного суда временно исполняет самый старший по возрасту судья Конституционного суда.