Կորոնավիրուսի դեմ պայքարին միանում է ևս մի քանի բժշկական կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պայքարի նորաստեղծ համակարգին կմիանա ևս մի քանի բժշկական հաստատություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ պարետատան նիստից հետո առցանց ճեպազրույցում:
«Վաղը և մյուս օրը կորոնավիրուսի դեմ պայքարի այս նորաստեղծ համակարգին ևս մի քանի բժշկական հաստատություն կմիանա՝ իրենց մահճակալներով, նաև՝ ռեանիմացիոն մահճակալներով: Մեծ ծավալ կավելանա Դիլիջանի բժշկական կենտրոնում, որտեղ մի մասն է շահագործված: Արմենիա բժշկական կենտրոնը կմիանա հունիսի 24-ին՝ 50 մահճակալով և 8 վերակենդանացման մահճակալով»,-ասաց Թորոսյանն ու նշեց, որ գործընթացը դանդաղում էր հիմնականում թթվածնային համակարգերի մատակարարումների հետ կապված:
Կորոնավիրուսի դեմ պայքարի համակարգին միանալու փուլում է նաև Սպիտակի ԲԿ-ն՝ ամբողջությամբ և Մարտունու ԲԿ-ի մոտ 50 մահճակալները: Արդեն միացել է նաև Վեդու բժշկական կենտրոնը: Նախարարը շեշտեց, որ սա մի աննախադեպ մոբիլիազիացիա է առողջապահական ռեսուրսների՝ թե մարդկային, թե շենքային, թե սարքավորումների, թե ֆինանսական՝ ուղղված կարիք ունեցող բոլոր քաղաքացիների բուժմանը: Նախարարը նշեց, որ դա, իհարկե, երբեք չպետք է փոխարինի հակահամաճարակային միջոցառումներին:

Several other hospitals in Armenia join the fight against novel coronavirus
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. Several other medical centers in Armenia will join the new system of fighting the novel coronavirus (COVID-19), Minister of Healthcare Arsen Torosyan said at an online briefing.
“Tomorrow and the next day several other medical centers will also join this new system of anti-coronavirus fight with their beds, also with resuscitation beds. The volume will increase in the Dilijan hospital where only one part is operating now. The Armenia medical center will join on June 24 with 50 beds and 8 resuscitation beds”, the minister said.
The Spitak medical center will also join the system. The Vedi medical center has already joined. The minister said this an unprecedented mobilization of healthcare resources, be it human, building, equipment or financial, aimed at treating all citizens who need that.
According to the latest data, the number of confirmed coronavirus cases in Armenia has reached 20,588, out of which 9,131 have already recovered. At the moment the number of active cases is 10,980. The death toll has reached 360.