Քննչական կոմիտեն խուզարկում է Նաիրա Զոհրաբյանի ԲՀԿ կենտրոնական գրասենյակի աշխատասենյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ քննչական կոմիտեի աշխատակիցները խուզարկում են ՀՀ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանի ԲՀԿ կենտրոնական գրասենյակի աշխատասենյակը։
«Արմենպրես»-ի հաղոդմամբ՝ այս մասին Զոհրաբյանը գրել է «Ֆեյսբուք»-ի իր պաշտոնական էջում։
Ավելի վաղ նա հայտնել էր, որ քննիչը զանգել է իրեն և ասել է, որ պետք է խուզարկեն ԱԺ-ի իր աշխատասենյակը։ Նա թույլ չէր տվել այդ գործողություններն իրականացնել միայնակ՝ ասելով, որ ինքը պետք է հասնի խորհրդարան և այնտեղ էր հրավիրել լրատվամիջոցներին ու միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին։
Նրա այս հայտարարությանը հետևել էր ԱԺ նախագահի օգնական Վահան Կոստանյանի հայտարարությունը, որն ասել էր, թե իրականությանը չի համապատասխանում ԱԺ աշխատասենյակում խուզարկություն իրականացնելու լուրը։
Չնայած այդ ամենին, Նաիրա Զոհրաբյանը հասել էր ԱԺ, որտեղ հունիսի 16-ին քննարկվում է ԲՀԿ առաջնորդ, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցը։ Զոհրաբյանը նախընտրել է մասնակցել նիստին։
«Ինձ քննիչը հարցրեց՝ արդյոք կարող են առանց իմ ներկայության խուզարկել, ասել եմ՝ այո: Այս պահին իմ փաստաբանները կլինեն կենտրոնական գրասենյակի իմ աշխատասենյակում և կմասնակցեն ողջ գործընթացին»,- նշել է պատգամավորը:

Следственный комитет проводит обыск в кабинете Наиры Зограбян в офисе ППА
Сотрудники Следственного комитета обыскивают кабинет депутата от фракции “Процветающая Армения” Наиры Зограбян в центральном офисе ППА.
Как передает «Арменпресс», об этом Зограбян написала на своей странице в Facebook.
Ранее она сообщила, что следователь позвонил ей и сказал, что они должны провести обыск в ее кабинете в НС. Она не дала согласия на проведение этих действий в одиночку, сказав, что должна приехать в парламент и пригласить туда СМИ и представителей международных правозащитных организаций.
За этим ее заявлением последовало заявление помощника председателя НС Ваана Костаняна, который сказал, что информация о проведении обыска в кабинете НС не соответствует действительности.
Несмотря на все это, Наира Зограбян приехала в НС, где 16 июня должен обсуждаться вопрос лишения руководителя ППА, депутата НС Гагика Царукяна неприкосновенности. Зограбян предпочла принять участие в заседании.
“Следователь спросил меня, могут ли они обыскать мой кабинет без моего присутствия, я ответила: “Да”. В данный момент мои адвокаты будут в моем кабинете в центральном офисе и примут участие во всем процессе”, - отметила Наира Зограбян.