ԱԱԾ-ն ուժեղ, կայացած, դինամիկ կառույց է. ՀՀ վարչապետը ներկայացրեց ԱԱԾ նոր տնօրենին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակազմին ներկայացրեց նորանշանակ տնօրեն Արգիշտի Քյարամյանին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանը նախ շնորհակալություն հայտնեց նախկին տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանին իր կատարած աշխատանքի համար և հավելեց, որ իրենց մոտ աշխատանքի այդ ընթացքում հաստատվել են լավ մարդկային հարաբերություններ և փոխըմբռնում։
«Այժմ, ուրախ եմ ներկայացնել ԱԱԾ նորանշանակ տնօրեն Արգիշտի Քյարամյանին։ Ցանկանում եմ նրան հաջողություններ մաղթել այս կարևորագույն պաշտոնում իր գործունեության համար։ Ձեր ուսերին բարդ առաքելություն է դրվում, և ես համոզված եմ, որ դուք կկարողանաք ԱԱԾ-ի պրոֆեսիոնալ ու կարող ներուժը համախմբել ձեր շուրջ և այդ կառույցը նոր հաջողութունների, նոր փառքի և նոր իմիջի հասցնել, որն ընդունելի կլինի ՀՀ քաղաքացիների համար»,- նշեց ՀՀ վարչապետը։
Նա ընդգծեց, որ ԱԱԾ-ն ուժեղ, կայացած, դինամիկ կառույց է, բայց պետք է արձանագրել նաև, որ մարտահրավերները և դրանց արձագանքելու տեմպն ու որակն անընդհատ բարելավվելու կարիք ունեն։
Քյարամյանի առաջ վարչապետը հենց այդ խնդիրն է դրել, որպեսզի ԱԱԾ-ն ավելի արդյունավետ կարողանա արձագանքել այն մարտահրավերներին, որոնք լինում են անվտանգության ոլորտում։
«Անվտանգության նշանակությունը ժամանակի ընթացքում փոխվում է, ի հայտ են գալիս նոր մարտահրավերներ, որոնք նախկինում գուցե կանխատեսված չէին, սկսած կորոնավիրուսի համավարակից, վերջացրած տեղեկատվական, քաղաքական անվտանգության խնդիրներով, կոռուպցիայի դեմ պայքարով։ Կարծում եմ, որ այս երկու տարին, որ մենք աշխատել ենք, բավարար ժամանակ է, որպեսզի ազգային անվտանգության ծառայության բոլոր աշխատակիցները, ներկայացուցիչները դիրքավորվեն ոչ բռնի թավշյա ժողովրդական հեղափոխության, այսինքն՝ ժողովրդի իշխանության և նրա արժեքների նկատմամբ»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։
Փաշինյանը նշեց, որ 2018 թվականին ՀՀ վարչապետի պաշտոնը ստանձնելով, իր համար կարևորագույն խնդիր է եղել հատկապես այնպիսի կառույցներում, ինչպիսին ԱԱԾ-ն է, ուժային այլ մարմիններն են՝ ապահովել համակարգերի կայունությունը, չանել անկանոն գործողություններ և շարժումներ, ու ստեղծել հնարավորություններ, որպեսզի բոլորը, ովքեր ունեն դրա մղումն ու ձգտումը, ադապտացվեն և դիրքավորվեն նոր իրողությունների նկատմամբ։
«Ինչպես պետական համակարգում, այնպես էլ ԱԱԾ-ում պետք է անշրջելիորեն գործեն աշխատանքային պաշտոնեական առաջխաղացման շատ հստակ սկզբունքներ։ Դրա հիմքում պետք է դրվի աշխատանքը, պրոֆեսիոնալիզմը, նվիրվածությունը ազգային անվտանգության ծառայության կանոնադրական և օրենսդրական խնդիրների լուծմանը։ Ցավոք սրտի, մենք տեսնում ենք, որ ինչպես կառավարման համակարգում, այնպես էլ այս ոլորտում դեռևս կան մարդիկ, ովքեր գործում են այս տրամաբանությանը հակառակ»,- նկատեց Փաշինյանը։
Արգիշտի Քյարամյանը 2020 թվականի մայիսի 4-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ ազատվել էր Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավարի տեղակալի պաշտոնից։ Մեկ այլ որոշմամբ նա նշանակվել էր ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ։ Հունիսի 8-ին նշանակվել է ԱԱԾ տնօրեն։

СНБ - сильная, состоявшаяся, динамичная структура: премьер-министр представил нового директора СНБ
Премьер-министр Армении Никол Пашинян представил аппарату Службы национальной безопасности новоназначенного директора Аргишти Кярамяна.
Как передает Арменпресс, Пашинян выразил благодарность бывшему директору Эдуарду Мартиросяну за проделанную им работу и добавил, что за это время между ними были установлены добрые человеческие отношения и взаимопонимание.
“Сейчас я рад представить новоназначенного директора СНБ Аргишти Кярамяна. Хочу пожелать ему успехов в его деятельности на этой важнейшей должности. На Ваши плечи возложена сложная миссия, и я уверен, что Вы сможете сплотить вокруг себя весь профессиональный потенциал СНБ и привести эту структуру к новым успехам, новой славе и к новому имиджу, что будет приемлемо для граждан Армении”, - отметил премьер-министр.
Он подчеркнул, что СНБ - сильная, состоявшаяся, динамичная структура, но нужно также констатировать и то, что вызовы и темпы и качество реагирования на них нуждаются в постоянном улучшении.
Перед Кярамяном премьер поставил именно эту задачу, чтобы СНБ могла более эффективно реагировать на вызовы в сфере безопасности.
“Значение безопасности с течением времени меняется, появляются новые вызовы, которые раньше, возможно, и не были прогнозированы, начиная с пандемии коронавируса, заканчивая проблемами информационной, политической безопасности, борьбой с коррупцией. Думаю, что этих двух лет нашей работы было достаточно, чтобы все сотрудники Службы национальной безопасности, ее представители позиционировали бы себя по отношению ненасильственной бархатной народной революции, то есть к власти народа и к его ценностям”, - сказал премьер-министр.
Пашинян отметил, что после вступления на должность премьер-министра Армении в 2018 году, важнейшей задачей для него стало обеспечение стабильности таких структур, как СНБ и другие силовые органы, стремление не предпринимать нерегулярных действий и движений, и создавать возможности, чтобы все, у кого есть его стремление, смогли адаптироваться к новым реалиям.
“Как в государственной системе, так и в СНБ бесповоротно должны действовать очень четкие принципы служебного продвижения. В их основе должны быть работа, профессионализм, преданность решению уставных и законодательных задач Службы национальной безопасности. К сожалению, мы видим, что как в системе управления, так и в этой сфере все еще есть люди, которые действуют вопреки этой логике”, - заметил Пашинян.
Аргишти Кярамян решением премьер-министра Армении Никола Пашиняна от 4 мая 2020 года был освобожден от должности заместителя руководителя Государственной контрольной службы. Другим решением он был назначен заместителем председателя Следственного комитета Республики Армения. 8 июня он назначен директором СНБ.