Կառավարությունը պետծառայողների համար սկսում է բնակարանային նոր ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը հաստատեց Հանրային ծառայողներին բնակարանով ապահովման նպատակով Երևանի Ադոնցի փողոցի N19/8 հասցեում կառուցվող բազմաբնակարան շենքային համալիրի բնակարանների և ավտոկայանատեղիների վաճառքի կարգը: Քաղաքաշինության նախագահի պարտականությունները կատարող Արմեն Ղուլարյանը նշեց, որ համալիրի 619 բնակարաններից սույն որոշմամբ սահմանված կարգով վաճառքի ենթակա են 345-ը, որոնք այս որոշման մեջ նշված շահառուներին կհանձնվեն 2 փուլով. մինչև 2023 թվականի ապրիլի 1-ը՝ 200 և մինչև 2023 թվականի օգոստոսի 1-ը՝ 145 բնակարան:
Շենքային համալիրի բնակարանների ու ավտոկայանատեղիների բաշխման ու վաճառքի աշխատանքները ՀՀ անունից՝ կազմակերպում և ղեկավարում է Քաղաքաշինության կոմիտեն:
Այդ 345 բնակարաններից չբաշխված բնակարանների վերաբերյալ կոմիտեի կողմից գրավոր տեղեկատվություն ստանալուց հետո կառուցապատողն իրավունք ունի ինքնուրույն, իր հայեցողությամբ, առանց պետության կամ որևէ այլ անձի նախնական համաձայնության օտարել այդ չբաշխված բնակարանները։
Այս ծրագրի մասով պետությունը որեւէ ֆինանսական պարտավորություն չունի. «Պետության դերն առավելապես կազմակերպչական և վերահսկողական է լինելու: Պետության մասնակցության բաղադրիչը երաշխավորված պահանջարկի ապահովումն է և եկամտահարկի վերադարձն է որպես նորակառույց բնակարանի ձեռքբերում: Ծրագրի շահառուները հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձինք են, որոնց աշխատավայրը գտնվում է Երևանում: Շահառու լինելուն կարող են հավակնել նաև ՀՀ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցչության աշխատակիցները, այլ երկրներում դիվանագիտական պաշտոն զբաղեցնող անձինք:
Բնարականների մեկ քմ-ի արժեքը ներքին հարդարմամբ 345 հազար դրամ է, իսկ առանց ներքին հարդարման՝ 310 հազար դրամ: Ավտոկայանատեղիի արժեքը 2,5 մլն դրամ է: Կանխավճարը 10 տոկոս է, իսկ վարկի մարման ժամկետը՝ մինչև 20 տարի։ Վարկի տոկոսադրույքը 10 տոկոս է: Բնակարաններն ու ավտոկայանատեղիները բաշխվելու են վիճակահանությամբ: Ավտոկայանատեղիների ձեռքբերումը կամավոր է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Ղուլարյանը՝ ավելացնելով, որ շինարարությունը սկսվելու է մոտ օրերս։

Правительство начинает новую жилищную программу для госслужащих
Правительство с целью обеспечения жильем общественных служащих утвердило порядок продажи квартир и автостоянок в комплексе многоквартирных домов, строящихся по адресу ул. Адонца N19/8. Исполняющий обязанности председателя Комитета по градостроительству Армен Гуларян отметил, что из 619 квартир комплекса в порядке, установленном настоящим решением, продаже подлежат 345, которые будут переданы бенефициарам, указанным в этом решении в 2 этапа: до 1 апреля 2023 года - 200 и до 1 августа 2023 года - 145 квартир.
Работы по распределению и продаже квартир и автостоянок в комплексе от имени Республики Армения организует и осуществляет Комитет по градостроительству.
После получения комитетом письменной информации о не распределенных из этих 345 квартир квартирах застройщик вправе самостоятельно, по своему усмотрению, без предварительного согласия государства или какого-либо другого лица отчуждать эти нераспределенные квартиры.
По части этой программы у государства нет финансовых обязательств. “Роль государства в большей степени будет организационной и контрольной. Составной частью участия государства является обеспечение гарантированного спроса и возврат подоходного налога как приобретение новой квартиры. Бенефициарами программы являются лица, занимающие общественные должности, рабочие места которых находятся в Ереване. На покупку квартиры могут претендовать также и сотрудники Постоянного представительства Республики Арцах в Армении, лица, занимающие дипломатические должности в других странах.
Стоимость 1 кв / м квартир со внутренней отделкой составляет 345 000 драмов, а без внутренней отделки - 310 000 драмов. Предоплата составляет 10%, а срок погашения кредита - до 20 лет. Процентная ставка по кредиту составляет 10%. Квартиры и автостоянки будут распределены по жеребьевке. Покупка автостоянок является добровольной”, - по сообщению Арменпресс, сказал Гуларян, добавив, что строительство начнется в ближайшие дни.