Յուրաքանչյուրը մտածում է իր փչացածության աստիճանով. Փաշինյանը՝ սուտ լուրեր տարածողների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նկատում է՝ ինչպես նախկինում շատ այլ թեմաներով, այնպես էլ հիմա կեղծ լուրեր են տարածվում, թե իբր կորոնավիրուս չկա, և վարչապետը կամ որևէ այլ պաշտոնյա դիմակի բիզնես է անում: Փաշինյանը հորդորեց տուրք չտալ սուտ լուրերին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց «Ֆեյսբուք»-ի իր ուղիղ եթերում:
«Ստի շրջանառությունը բավականին էական դեր է ունենում, երբ մարդիկ շարունակում են լուրեր տարածել, թե կորոնավիրուս չկա: Կորոնավիրուսի հաստատման առաջին օրից և դրանից առաջ էլ, մենք ոչ մի տեղեկատվություն ձեզանից չենք պահել: Դուք ըստ էության 100 տոկոսով կորոնավիրուսի մասին իմացել եք այն, ինչ իմացել է կառավարությունը: Կառավարությունն իր ունեցած ինֆորմացիան փոխանցել է ձեզ»,-վստահեցրեց Փաշինյանը:
Վարչապետը կոչ արեց տուրք չտալ սուտ լուրերին: Նա նկատեց՝ կեղծ լուրեր են տարածվում, թե իբր կառավարությունը, վարչապետը կամ որևէ այլ պաշտոնյա դիմակի բիզնես է անում: «Մի հատ էլ ասում են՝ ինչի՞ չեք հերքում: Ժողովուրդ ջան, այս ընթացքում ինչ ասես հերքեցինք»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց՝ հերքել են շատ կեղծ լուրեր, օրինակ, թե կառավարական առանձնատան վրա ծախսել են 2 մլն դոլար, թե իբր տարբեր բիզնեսներ ունեն: «Հիմա ուզում եք հավատալ, հավատացեք: Եթե ձեր աչքի առաջ չի տեղի ունեցել այն, ինչ տեղի է ունեցել, հավատացեք»,-ասաց Փաշինյանն ու նկատեց՝ կեղծ մեղադրանքների շարքը շարունակվելու է, հաջորդիվ ասելու են, թե իբր ինքը կամ իշխանությունը ծախել է հողերը, ոսկիները, «փայ են մտել» բոլորի հետ:
Նա շեշտեց՝ ինքը վարչապետի աթոռին է նստած միայն ժողովրդի կամքով: «Ինչու՞ եք բերել ինձ այստեղ նստացրել, որ ես ռեկետ անե՞մ: Եթե այո, ուրեմն անում եմ, եթե ոչ, ուրեմն ոնց կարող է ընդհանրապես նման խոսակցություն լինել»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը նշեց՝ նույնիսկ իշխանության կողմնակիցներն են նամակ գրում, հորդորում, որ իշխանությունը հերքում տարածի: «2 տարի է հերքում ենք տարածում: Կարո՞ղ է ամբողջ կյանքներս անցնի հերքում տարածելու վրա: Ով ուզում է հավատա, թող հավատա: Ես այդ մարդկանց հետ կապ չունեմ:Եվ այս խոսակցությունները պետք է վերջացնել ի վերջո: Հիմա ես այս ամենը ասում են նրա համար, որ կորոնավիրուս կա: Եվ, երբ ասվում է, որ դիմակ է պետք կրել, նրա համար չի ասվում, որ դիմակից փայ ունենք: Յուրաքանչյուրը մտածում է իր փչացածության աստիճանի համապատասխան: Դա նրա համար է, որ պետք է»,-ասաց Փաշինյանն ու կոչ արեց, պահանջեց, որ յուրաքանչյուրը իրավիճակին վերաբերվի բացառիկ պատասխանատվությամբ:
Վարչապետը շեշտեց՝ տուգանքների գումարները գանձվելու են, հորդորեց մարդկանց չպատճառաբանել, թե սոցիալապես վատ վիճակում են: «Վատ վիճակում եք, պահեք կանոնները, սոցիալական հեռավորություն պահեք: Հիմա նաև աշխատանքների հնարավորությունը բացել ենք, որպեսզի մարդիկ հնարավորություն ունենան աշխատել և իրենց իրենց առողջության մասին մտածել»,-ասաց նա:
Վարչապետը հորդորեց չդիմել իշխանությանը` անհեթեթ լուրերը հերքելու, թե իբր դիմակի բիզնեսում մասնաբաժին չունեն, մաքսանենգությամբ չեն զբաղվում և այլն: «Ով ուզում է հավատա, թող հավատա, գնա իր սիրելի իշխանության հետ բերի, երջանիկ ապրի, որ իշխանության մասին ոչ մի լուր սուտ չլինի»,-նկատեց Փաշինյանը: Նրա կարծիքով՝ դա իշխանության մասին ստերեոտիպից է գալիս: «Հիմա շատերը մտածում են՝ եթե իշխանություն լինեին, ինչ կանեին կամ որ իշխանություն են եղել, ինչ են արել. ռեկետ, մաքսանենգություն, սպանություն, բիզնես»,-ասաց Փաշինյանն ու նկատեց՝ մաֆիոզ մտածողությունը խորացած է: «Մտածում են՝ այս կաբինետում ինչ է արվում, իրենք լինեին՝ ինչ կանեին, եթե իրենք լինեին, «կհագցնեին»: Ես այդպես մտածողներից մեկը չեմ: Հանկարծ չփորձեք ինձ կապել ձեզ հետ, ձեր մտածողության հետ: Եվ ես ձեզ չեմ ներկայացնում»,-ասաց վարչապետն ու նշեց՝ որևէ բան չեն պատրաստվում հերքել:

Каждый думает по мере своей испорченности: Пашинян о распространяющих ложные слухи лицах
Премьер-министр Армении Никол Пашинян замечает, что, как и по многим другим темам, распространяются ложные слухи о том, что коронавируса нет, и что премьер-министр или какой-либо другой чиновник занимается бизнесом масок. Пашинян призвал не верить таким слухам. Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом в прямом эфире на своей странице в Facebook.
«Распространение лжи играет важную роль, когда люди продолжают распространять слухи о том, что коронавируса нет. Мы не скрывали никакой информации от вас с первого дня подтверждения коронавируса. Фактически, вы на 100 процентов знали все, что знало правительство о коронавирусе. Правительство передавало вам всю имеющуюся информацию», - заверил Пашинян.
Премьер-министр призвал не верить в ложные новости. Он отметил, что ходят ложные слухи о том, что правительство, премьер-министр или какой-либо другой чиновник занимается бизнесом масок. «Еще и говорят, почему они не опровергают это. Дорогой народ, что мы только ни опровергали это время мы», - сказал Пашинян.
Премьер-министр напомнил, что они опровергли множество ложных слухов, например, что они потратили 2 миллиона долларов на правительственный дом, что якобы у них есть разные бизнесы. Пашинян, отметил, что череда ложных обвинений продолжится.
Он подчеркнул, что находится на посту премьер-министра только по воле народа. «Почему вы посадили меня сюда? Чтобы я занимался рэкетом? Если так, то я делаю, если нет, то как вообще может быть такой разговор», - сказал премьер-министр.
Пашинян отметил, что даже сторонники правительства пишут письма, убеждая правительство опровергнуть слухи. «Мы опровергаем их в течение двух лет. Разве мы должны потратить всю жизнь на опровержения? Тот, кто хочет верить, пусть верит. Я не имею ничего общего с этими людьми, и эти разговоры должны прекратиться. Сейчас я говорю все это потому, что коронавирус существует. И когда говорят, что маску нужно носить, то это делают не для того, что у нас есть доля от продажи масок. Каждый думает по мере своей испорченности. Маски нужны потому, что это необходимая защита», - сказал Пашинян, призвав всех относиться к ситуации с исключительной ответственностью.
Премьер-министр подчеркнул, что штрафы будут собираться, призвав людей не рассуждать о том, что они находятся в плохой социальной ситуации. «Вы в плохой ситуации, соблюдайте правила, соблюдайте социальную дистанцию. Теперь у нас есть возможность работать, чтобы у людей была возможность работать и думать о своем здоровье», - сказал он.
Премьер-министр призвал не обращаться к правительству для опровержения абсурдных слухов о том, что якобы не имеют никакого участия в продаже масок, не занимаются контрабандой и так далее. «Тот, кто хочет верить, пусть верит, идет и вернет свои любимые власти, живет счастливо, чтобы никакие новости о правительстве не были ложными», - сказал Пашинян. По его словам, это исходит из стереотипов о властях.
«Теперь многие думают, что если бы они были у власти, что бы они делали, или что они делали, когда были у власти: рэкет, контрабанда, убийства, бизнес», - сказал Пашинян, отметив, что мафиозное мышление углубилось.