Ազգային ժողովի պատգամավորին բռնության սպառնալիքներ տված անձը դատախազի ցուցումով ձերբակալվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանի հաղորդման հիման վրա ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչությունում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ «Հայկական արժեքների պաշտպանության կամք» հասարակական նախաձեռնության անդամ Արթուր Ալեքսանյանը նախաձեռնության այլ անդամների հետ ակցիա է իրականացրել «Սեռական շահագործումից և սեռական բնույթի բռնություններից երեխաների պաշտպանության մասին» ԵԽ կոնվենցիայի վավերացման դեմ, որի ընթացքում, հանդիպելով ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանին նրանից պահանջել է դեմ քվեարկել կոնվենցիայի վավերացմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժինը․
«Ազգային ժողովի նիստի ավարտից հետո, Արթուր Ալեքսանյանը Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտայում հետապնդել է իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող` ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանին, և պարզելով, որ վերջինս կողմ է քվեարկել կոնվենցիայի վավերացմանը, տվել է սեռական բնույթի հայհոյանքներ և սպառնացել հաշվեհարդար տեսնել նրա հետ:
Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ, կապված նրա կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ, բռնություն գործադրելու սպառնալիք տալու դեպքի առթիվ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Արաբկիրի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Лицо, угрожавшее депутату Национального собрания, задержано по указанию прокурора
По материалам, подготовленным в управлении полиции Еревана на основе сообщения депутата НС Николая Багдасаряна, выяснилось, что член общественной инициативы “Воля защиты армянских ценностей” Артур Алексанян вместе с другими членами инициативы провел акцию против ратификации Конвенции СЕ “О защите детей от сексуальной эксплуатации и насилия сексуального характера”, в ходе которой, встретившись с депутатом Национального собрания Армении Николаем Багдасаряном, потребовал от него проголосовать против ратификации конвенции. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба Генеральной прокуратуры Армении․
“После завершения заседания Национального собрания Артур Алексанян на проспекте Баграмяна в Ереване преследовал представителя власти - депутата Национального собрания Николая Багдасаряна, и выяснив, что последний проголосовал за ратификацию конвенции, озвучил в его адрес ругательства сексуального характера и пригрозил расправиться с ним.
По факту угрозы применения насилия в отношении представителя власти в связи с исполнением им своих служебных обязанностей возбуждено уголовное дело по ч. 1 ст. 316 УК Республики Армения.