Նախագահը պատմել է լեգենդար հետախույզներ Գևորգ և Գոհար Վարդանյաններիի հետ իր հանդիպումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակին ընդառաջ՝ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը պատմել է լեգենդար հետախույզներ, Խորհրդային Միության հերոս Գևորգ Վարդանյանի և նրա տիկնոջ՝ Գոհար Վարդանյանի մասին, անդրադարձել նրանց հետ իր վաղեմի բարեկամությանը, հանդիպումներից ու զրույցներից ստացած տպավորություններին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Ես բախտ եմ ունեցել անձնապես ճանաչելու Գոհար և Գևորգ Վարդանյաններին, մենք բարեկամներ ենք,-իր խոսքում ասել է Հանրապետության նախագահը: -Մայրս և Գոհարը երկար տարիների ընկերուհիներ էին: Նրանց ընկերությունը սկսվել էր դեռևս Թեհրանից»:
Բարձր գնահատելով լեգենդար հետախույզների գործունեությունը և վաստակը՝ նախագահն ասել է, որ նրանց կյանքը, որն օբյեկտիվ պատճառներով այնքան էլ հրապարակային չէր, գեղեցիկ և հերոսական պատմություն էր, որ լեցուն էր այնպիսի իրական դրվագներով, որոնք երբեմն աներևակայելի էին:
«Հայերը կարող են լինել ոչ միայն փայլուն գիտնականներ, քաղաքական գործիչներ, գործարարներ, այլև՝ աշխարհի լավագույն հետախույզները: Գոհար և Գևորգ Վարդանյաններն ապացուցել են դա,-նշել է Արմեն Սարգսյանը:-Նրանք լավագույն օրինակ են, թե ինչ է նշանակում հայրենիքին ծառայելը, հայրենիքից հեռու ապրելով՝ հայրենիքը սիրելը և երբեք հայրենիքը չմոռանալը, ինչ է նշանակում Հայաստանում այնքան էլ երկար չլինելով՝ Հայաստանն այդքան շատ սիրելն ու հայ մնալը: Հայ-ռուսական հարաբերությունները միշտ էլ կառուցվել են ոչ միայն ընդհանուր մարդկային, պատմական հարաբերությունների, պատմության, այլև առանձին անհատների կյանքի պատմության վրա՝ լինի այդ անհատը Հովհաննես Այվազովսկին, թե Հովհաննես Բաղրամյանը, Վիկտոր Համբարձումյանը, թե Գևորգ և Գոհար Վարդանյանները»:
Նախագահ Սարգսյանի առաջարկությամբ լեգենդար հետախույզների կյանքի և գործունեության մասին խոսել է նաև Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը՝ ընդգծելով ոչ միայն նրանց բարձր պրոֆեսիոնալիզմը, այլև մարդկային լուսավոր կերպարը:

President Sarkissian talks about meetings with intelligence officers Gevorg and Gohar Vardanyans
YEREVAN, MAY 9, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian talked about legendary intelligence officers, Hero of the Soviet Union Gevorg Vardanyan and his wife Gohar Vardanyan, told about their friendship and meetings, ARMENPRESS was informed from the press service of the President’s Office.
‘’I have had the honor to have personal relations with Gohar and Gevorg Vardanyans, we are friends’’, he said, adding that his mother and Gohar had been friends for long years and their friendship had started from Tehran.
Highly appreciating the activities and contribution of the intelligence officers, the President said that their lives, which were not so public due to objective reasons, is a beautiful and heroic story full of events that are sometimes out of imagination.
‘’Armenians can be not only brilliant scientists, politicians, businessmen, but also the best intelligence officers of the world. Gohar and Gevorg Vardanyans have proved it’’, he said, emphasizing that they are the best example of what one should understand saying ‘’serve the motherland’’, and living away from the motherland to love it and never forget. ‘’Armenian-Russian relations have always been based not only on shared historical ties, but also on the human stories of individuals, be they Hovhannes Ayvazovski, Hovhannes Baghramyan, Viktor Hambardzumyan or Gevorg and Gohar Vardanyans’’, the President said.
At the proposal of President Sarkissian, Directorof theForeign Intelligence Service SergeyNaryshkinalso talked about the life and activities of the legendary couple, stressing not only their high professionalism but also their bright human features.