Նախագահը պատմել է լեգենդար հետախույզներ Գևորգ և Գոհար Վարդանյաններիի հետ իր հանդիպումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակին ընդառաջ՝ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը պատմել է լեգենդար հետախույզներ, Խորհրդային Միության հերոս Գևորգ Վարդանյանի և նրա տիկնոջ՝ Գոհար Վարդանյանի մասին, անդրադարձել նրանց հետ իր վաղեմի բարեկամությանը, հանդիպումներից ու զրույցներից ստացած տպավորություններին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Ես բախտ եմ ունեցել անձնապես ճանաչելու Գոհար և Գևորգ Վարդանյաններին, մենք բարեկամներ ենք,-իր խոսքում ասել է Հանրապետության նախագահը: -Մայրս և Գոհարը երկար տարիների ընկերուհիներ էին: Նրանց ընկերությունը սկսվել էր դեռևս Թեհրանից»:
Բարձր գնահատելով լեգենդար հետախույզների գործունեությունը և վաստակը՝ նախագահն ասել է, որ նրանց կյանքը, որն օբյեկտիվ պատճառներով այնքան էլ հրապարակային չէր, գեղեցիկ և հերոսական պատմություն էր, որ լեցուն էր այնպիսի իրական դրվագներով, որոնք երբեմն աներևակայելի էին:
«Հայերը կարող են լինել ոչ միայն փայլուն գիտնականներ, քաղաքական գործիչներ, գործարարներ, այլև՝ աշխարհի լավագույն հետախույզները: Գոհար և Գևորգ Վարդանյաններն ապացուցել են դա,-նշել է Արմեն Սարգսյանը:-Նրանք լավագույն օրինակ են, թե ինչ է նշանակում հայրենիքին ծառայելը, հայրենիքից հեռու ապրելով՝ հայրենիքը սիրելը և երբեք հայրենիքը չմոռանալը, ինչ է նշանակում Հայաստանում այնքան էլ երկար չլինելով՝ Հայաստանն այդքան շատ սիրելն ու հայ մնալը: Հայ-ռուսական հարաբերությունները միշտ էլ կառուցվել են ոչ միայն ընդհանուր մարդկային, պատմական հարաբերությունների, պատմության, այլև առանձին անհատների կյանքի պատմության վրա՝ լինի այդ անհատը Հովհաննես Այվազովսկին, թե Հովհաննես Բաղրամյանը, Վիկտոր Համբարձումյանը, թե Գևորգ և Գոհար Վարդանյանները»:
Նախագահ Սարգսյանի առաջարկությամբ լեգենդար հետախույզների կյանքի և գործունեության մասին խոսել է նաև Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը՝ ընդգծելով ոչ միայն նրանց բարձր պրոֆեսիոնալիզմը, այլև մարդկային լուսավոր կերպարը:

Президент рассказал о своих встречах с легендарными разведчиками Гоар и Геворгом Варданянами
В преддверии 75-й годовщины победы в Великой Отечественной войне президент Армен Саркисян рассказал о легендарных разведчиках, героях Советского Союза Геворге Варданяне и его жене Гоар Варданян, о своей давней дружбе с легендами советской разведки, встречах и беседах с ними.
«Мне посчастливилось знать лично Гоар и Геворга Варданянов, мы были друзьями», - сказал президент. - Моя мама и Гоар много лет были подругами. Их дружба началась еще в Тегеране".
Высоко оценив деятельность и заслуги легендарных разведчиков, президент сказал, что их жизнь, которая по объективным причинам не была столь публичной, была прекрасной, героической историей, полной реальных эпизодов, которые порой казались просто невероятными.
«Армяне могут быть не только блестящими учеными, политиками, бизнесменами, но и лучшими разведчиками мира. Гоар и Геворг Варданяны доказали это, - сказал Армен Саркисян. - Они являются прекрасным примером того, что значит служить родине, любить и никогда не забывать родину, живя вдали от нее, что значит так долго не жить в Армении, так беззаветно любить ее и оставаться истинным армянином. Армяно-российские отношения всегда строились не только на общечеловеческих, исторических отношениях, истории, но и на истории жизни отдельных людей, будь то Ованнес Айвазовский, Ованнес Баграмян, Виктор Амбарцумян или Геворг и Гоар Варданяны".
По предложению президента Саркисяна, о жизни и деятельности легендарных разведчиков рассказал и директор Службы внешней разведки Российской Федерации Сергей Нарышкин, подчеркнув не только их высокий профессионализм, но и яркий человеческий образ.