Արթուր Վանեցյանը հրավիրվել է ՀՔԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վատիկանում նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի կողմից արված հայտարարության հետ կապված նյութերի նախապատրաստման շրջանակներում Հատուկ քննչական ծառայություն է հրավիրվել 2018-2019 թվականներին Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Վանեցյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը։
«Ընթանում է իրավական գործընթաց, որի վերաբերյալ հավելյալ մեկնաբանություններից զերծ ենք մնում»,-գրել է Սահակյանը։
Մայիսի 2-ին Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը տեսանյութով էր հանդես եկել և հայտարարել, որ 2018-2019 թվականներին Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնող Արթուր Վանեցյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարությամբ իր հետ հանդիպում է նախաձեռնել Հռոմում, առաջարկել սիմվոլիկ գումար վճարել որևէ հիմնադրամի, դրանից հետո որևէ քրեական գործ չի հարուցվի, սակայն Մինասյանը չի կարող վերադառնալ Հայաստան: Միքայել Մինասյանը ասել էր նաև, որ մերժել է այս առաջարկությունը:
Միքայել Մինասյանի տեսանյութի վերաբերյալ լրատվամիջոցների հրապարակումները ֆիքսվել էին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում իրականացվող մշտադիտարկման արդյունքում եւ ուղարկվել էին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։ ՀՔԾ-ն նյութեր էր նախապատրաստում։

Артур Ванецян приглашен в Специальную следственную службу
Экс-директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян приглашен в Специальную следственную службу в рамках подготовки материалов, связанных с заявлением бывшего посла в Ватикане Микаеля Минасяна. Как сообщает Арменпресс, об этом адвокат Ванецяна Лусине Саакян написала на своей странице в Facebook.
«Идет судебный процесс, по которому мы воздерживаемся от дополнительных комментариев», - написала Саакян.
2 мая бывший посол Армении в Ватикане Микаел Минасян снял видео, в котором объявил, что Артур Ванецян, являющийся директором Службы национальной безопасности в 2018-2019 годах, инициировал встречу с ним в Риме по поручению премьер-министра Никола Пашиняна. Экс-послу было предложено перевести символическую сумму на счет одного из фондов, после чего никаких уголовных дело возбуждено не будет, однако Минасян не может вернуться в Армению. Микаел Минасян сказал, что отклонил это предложение.
Озвученные факты были зафиксированы генпрокуратурой Армении и направлены в Специальную следственную службу.