Արթուր Վանեցյանը հրավիրվել է ՀՔԾ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վատիկանում նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանի կողմից արված հայտարարության հետ կապված նյութերի նախապատրաստման շրջանակներում Հատուկ քննչական ծառայություն է հրավիրվել 2018-2019 թվականներին Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Վանեցյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը։
«Ընթանում է իրավական գործընթաց, որի վերաբերյալ հավելյալ մեկնաբանություններից զերծ ենք մնում»,-գրել է Սահակյանը։
Մայիսի 2-ին Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը տեսանյութով էր հանդես եկել և հայտարարել, որ 2018-2019 թվականներին Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնող Արթուր Վանեցյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարությամբ իր հետ հանդիպում է նախաձեռնել Հռոմում, առաջարկել սիմվոլիկ գումար վճարել որևէ հիմնադրամի, դրանից հետո որևէ քրեական գործ չի հարուցվի, սակայն Մինասյանը չի կարող վերադառնալ Հայաստան: Միքայել Մինասյանը ասել էր նաև, որ մերժել է այս առաջարկությունը:
Միքայել Մինասյանի տեսանյութի վերաբերյալ լրատվամիջոցների հրապարակումները ֆիքսվել էին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում իրականացվող մշտադիտարկման արդյունքում եւ ուղարկվել էին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն։ ՀՔԾ-ն նյութեր էր նախապատրաստում։

YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. Former Director of the National Security Service of Armenia (from 2018-2019) Artur Vanetsyan has been invited to the Special Investigation Service in connection with the announcements of former Ambassador of Armenia to the Vatican Mikayel Minasyan, who is currently wanted by the law enforcement bodies of Armenia, ARMENPRESS reports Vanetsyan’s lawyer Lusine Sahakyan wrote on her Facebook page.
''Legal procedure is underway and we refrain from extra comments'', she wrote.
On May 2 Mikayel Minasyan issued a footage, where he said hat former NSS Director Artur Vanetsyan had initiated a meeting with him in Rome on the instruction of Prime Minister Nikol Pashinyan, suggesting him to pay some symbolic money to any foundation, after which no criminal case would be pressed against him, but he would have to stay abroad. In the footage Minasyan said that he had denied the proposal.