ԵՄ hանձնակատարը բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության հակաճգնաժամային գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեին մայիսի 5-ին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ տեսազրույցում բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող հակաճգնաժամային գործողությունները և վստահեցրել, որ ՀՀ փոխվարչապետի կողմից բարձրաձայնված համագործակցության ուղղությունները ՀՀ-ԵՄ օրակարգում կպահպանվեն որպես առաջնահերթություն: Տեսազանգին մասնակցել է նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, շնորհավորելով Օլիվեր Վարհեիին հանձնակատար նշանակվելու կապակցությամբ՝ փոխվարչապետը նրան մաղթել է արդյունավետ աշխատանք իր պատասխանատու պաշտոնում՝ վստահություն հայտնելով, որ հանձնակատարի գործունեության տարիներին ՀՀ-ԵՄ սերտ գործընկերությունը էլ ավելի կխորանա։
Փոխվարչապետը Կառավարության անունից շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ-ին Հայաստանի համար այս բարդ ժամանակաշրջանում աջակցություն ցուցաբերելու համար: Նա անդրադարձել է Հայաստանում համաճարակաբանական իրավիճակին և տեղաշարժի և տնտեսական գործունեության նկատմամբ գործող սահմանափակումների աստիճանական վերացմանը: Մհեր Գրիգորյանը ԵՄ հանձնակատարին ներկայացրել է նաև նոր տիպի կորոնավիրուսի սոցիալ-տնտեսական հետևանքների չեզոքացման նպատակով Կառավարության կողմից մշակված աջակցության 16 ծրագրերի բովանդակությունը: Փոխվարչապետը նշել է, որ Կառավարության և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության միջև շարունակվում է ամենօրյա աշխատանքը՝ հստակեցնելու համատեղ գործողությունները ստեղծված իրավիճակին համարժեք արձագանքելու նպատակով:
Մհեր Գրիգորյանը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ այս բարդ իրավիճակում հնարավոր եղավ ապահովել ՀՀ-ԵՄ համատեղ օրակարգի առանցքային ուղղություններում իրականացվող ծրագրերի շարունակականությունը, այդ թվում՝ դատաիրավական և ոստիկանության բարեփոխումների, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղություններով:
ԵՄ հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեին իր հերթին բարձր է գնահատել Կառավարության կողմից իրականացվող հակաճգնաժամային գործողությունները և վստահեցրել, որ ՀՀ փոխվարչապետի կողմից բարձրաձայնված համագործակցության ուղղությունները ՀՀ-ԵՄ օրակարգում կպահպանվեն որպես առաջնահերթություն: ԵՄ հանձնակատարը նշել է, որ Եվրոպական Միությունը կանգնած է իր գործընկերների կողքին նաև ճգնաժամային ժամանակներում, ինչպիսին է կորոնավիրուսային համավարակը, և ԵՄ-ն հանձնառու է աջակցելու Հայաստանին տնտեսության վերականգնման և զարգացման գործում, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքային ծրագրերի միջոցով:
Զրուցակիցներն ընդգծել են ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի՝ որպես բարեփոխումների հենասյուներից մեկի ամբողջական կիրարկման կարևորությունը:
Իր հերթին ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ՀՀ-ԵՄ գործընկերության համատեքստում ընդգծել է Արևելյան գործընկերության՝ որպես արժեքահեն և ներառական համագործակցության հարթակի պահպանման, ինչպես նաև ԱլԳ երկրների միջև տարածաշրջանային համագործակցությունը խրախուսելու և խթանելու առանցքային նշանակությունը: ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն անդրադարձել է նաև ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի կարևորությանը։

Еврокомиссар высоко оценил антикризисные меры правительства Армении
Вице-премьер Республики Армения Мгер Григорян 5 мая провел видеовстречу с комиссаром ЕС по вопросам расширения и политике соседства Оливером Варге. На видеовстрече присутствовал также министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, поздравив Оливера Варге с назначением на должность еврокомиссара, вице-премьер пожелал ему плодотворной работы на ответственной должности, выразив уверенность в том, что в ходе работы комиссара тесное партнерство между Арменией и ЕС будет еще более углублено.
От имени правительства вице-премьер поблагодарил ЕС за поддержку Армении в этот сложный период. Он коснулся эпидемиологической ситуации в Армении и постепенного снятия ограничений на передвижение и экономическую деятельность. Мгер Григорян также представил комиссару ЕС содержание 16 программ поддержки, разработанных правительством для нейтрализации социально-экономических последствий коронавируса нового типа. Вице-премьер отметил, что между правительством и делегацией ЕС в Армении продолжается ежедневная работа по уточнению совместных действий с целью адекватного реагирования на сложившуюся ситуацию.
Мгер Григорян с удовлетворением подчеркнул, что в этой сложной ситуации удалось обеспечить преемственность программ, реализуемых по ключевым направлениям совместной повестки дня Армения-ЕС, в том числе по реформам судебно-правовой системы и полиции, а также развитию инфраструктуры.
В свою очередь, комиссар ЕС по вопросам расширения и политике соседства Оливер Варге высоко оценил предпринятые правительством антикризисные меры и заверил, что озвученные вице-премьером Республики Армения направления сотрудничества будут сохранены в повестке дня Армения-ЕС в качестве приоритета. Комиссар ЕС отметил, что Европейский союз поддерживает своих партнеров также во время такого кризиса, как эпидемия коронавируса, и ЕС привержен оказанию помощи Армении в восстановлении и развитии экономики, в том числе посредством инфраструктурных проектов.
Собеседники подчеркнули необходимость полной реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС в качестве одной из основ реформ.
В свою очередь, министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян в контексте партнерства Армения-ЕС подчеркнул важность сохранения Восточного партнерства в качестве платформы для основанного на ценностях и всестороннего сотрудничества, а также развития регионального сотрудничества между странами Восточного партнерства. Министр иностранных дел Армении также коснулся важности начала диалога о либерализации визового режима между Арменией и ЕС.