ՀՀ տնտեսական աճի ներուժը բավականին բարձր է. «Մուդիս»
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հաջորդ մի քանի տարիների համար Հայաստանում դեռևս առկա է բարձր՝ մոտ 5-6 տոկոս տնտեսական աճի ներուժ: Այս մասին կանխատեսել է «Մուդիս» միջազգային վարկանիշային կազմակերպությունը 2020թ. ապրիլյանզեկույցում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` զեկույցի համաձայն` Հայաստանի տնտեսությունը կայուն աճի ներուժ ունի, չնայած այս տարվա հավանական ստագնացիային, այնուամենայնիվ ամուր տնտեսական և ֆինանսական կառավարումն օգնում է ուժեղացնել տնտեսության դիմակայությունը և մեղմել ցնցումների ազդեցությունը։
Կառույցը կանխատեսել է, որ կորոնավիրուսի բռնկմամբ և նավթի ցածր գներով պայմանավորված՝ 2020թ-ին Հայաստանում կգրանցվի ստագնացիա` շեշտադրելով ՀՀ տնտեսության դրական հեռանկարը։
«ՀՀ-ում առկա է բարձր՝ մոտ 5-6 տոկոս տնտեսական աճի ներուժ հաջորդ մի քանի տարիների համար, քանի որ Հայաստանում առկա է իրական ՀՆԱ-ի հավելաճին նպաստող գործոնների դիվերսիֆիկացում: Ակնկալվում է, որ Հայաստանի տնտեսական աճը 2020թ-ին կլինի շուրջ 0.5%, իսկ 2021թ-ին այն արագ տեմպերով կվերականգնվի», - ասված է զեկույցում։
Մակրոտնտեսական քաղաքականությունների ու ինստիտուտների նկատմամբ բարելավված վստահությունն ու դրանց արդյունավետությունը, ինչպես նաև կոռուպցիայի և օրենքի գերակայության վերահսկողության ուժեղացմանը միտված կառուցվածքային բարեփոխումները, զսպում են տնտեսական ցնցումների բացասական ազդեցությունը։
Զեկույցում կարևորվել է, որ Հայաստանի սուվերեն վարկանիշը կարող է բարելավվել, եթե հետագայում իրականացվեն բարեփոխումները, որոնք կբարձրացնեն Հայաստանի տնտեսական մրցունակությունը, ինստիտուցիոնալ հեղինակությունն ու արդյունավետությունը։ Ինչպես նաև արտաքին դիրքի կառուցվածքի բարելավումը, պայմանավորված մրցունակության բարձրացմամբ և օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներով, նույնպես կնպաստի վարկանիշի բարձրացմանը։ Հայաստանի սուվերեն վարկանիշը կարող է նվազեցվել բարեփոխումների թափը թուլանալու դեպքում։

Потенциал экономического роста Армении довольно высок: Moody's
В течение следующих нескольких лет в Армении сохранится высокий потенциал экономического роста - около 5-6%. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в апрельском отчете международного рейтингового агентства «Moody's».
Согласно отчету, экономика Армении обладает потенциалом устойчивого роста, несмотря на возможную стагнацию в этом году, сильное экономическое и финансовое управление помогает укрепить экономику и смягчить последствия шоков.
Организация прогнозирует, что в связи со вспышкой коронавируса и низкими ценами на нефть в 2020 году в Армении будет зафиксирована стагнация, однако подчеркиваются позитивные перспективы экономики Армении.
«В ближайшие несколько лет в Армении сохранится высокий потенциал экономического роста в 5-6%, поскольку существует диверсификация факторов, способствующих росту реального ВВП в Армении. Ожидается, что экономический рост в Армении в 2020 году составит около 0,5%, а в 2021 году он будет восстанавливаться быстрыми темпами», - говорится в докладе.
Повышение доверия к макроэкономической политике и институтам и их эффективности, а также структурным реформам, направленным на укрепление правопорядка, будет сдерживать негативные последствия экономических потрясений.
В докладе говорится, что суверенный рейтинг Армении может быть улучшен, если в будущем будут реализованы реформы, которые повысят экономическую конкурентоспособность Армении, ее институциональную репутацию и эффективность. Наряду с улучшением структуры внешней позиции повышение конкурентоспособности и прямых иностранных инвестиций также будет способствовать повышению рейтинга. Суверенный рейтинг Армении может быть понижен в случае замедления реформ.