ԿԲ-ն պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում ֆինանսական համակարգն ապահովել լրացուցիչ իրացվելիությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ֆինանսական համակարգ բավականին իրացվելի է, պատրաստ է ցանկացած պահի սպասարկել տնտեսությանը, սակայն Կենտրոնական բանկն անհրաժեշտության դեպքում համակարգը կապահովի լրացուցիչ իրացվելիությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում վստահեցրեց՝ ԿԲ ֆինանսական կայունության դեպարտամենտի տնօրեն Անդրանիկ Գրիգորյանը:
«Մեկ անգամ ևս հայտարարում ենք՝ չնայած նրան, որ մեր ֆինանսական համակարգը բավական կապիտալով հագեցված է, բավականին իրացվելի է, պատրաստ է ցանկացած պահի ցանկացած զարգացման դեպքում սպասարկելու տնտեսությանը, այնուամենայնիվ մենք, որպես ԿԲ հայտարարել ենք և մեկ անգամ ևս հայտարարում ենք, որ անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ ենք ֆինանսական համակարգին ապահովելու համապատասխան իրացվելիությամբ»,-ասաց Գրիգորյանը:
Գրիգորյանը նկատեց, որ դեռ նախքան կորոնավիրուսը ֆինանսական համակարգի համար կային բավականին լավ հիմքեր, որպեսզի համակարգը փորձի բազմաթիվ քայլերի միջոցով օգնել տնտեսությանը, հաճախորդներին ՝ գլուխ բերելու կորոնավիրուսային ճգնաժամը: Գրիգորյանը նշեց, որ դեռևս մարտից ԿԲ-ն ֆինանսական համակարգի հետ սկսել է գրեթե ամենօրյա շփումներ ու քննարկումներ՝ հնարավոր քայլերի ուղղությամբ: Նա հիշեցրեց, որ բանկերի միությունը հայտարարություն է տարածվել, որ բոլոր բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները պատրաստ են հաճախորդների հետ աշխատել անհատական մոտեցմամբ, որպեսզի վերանայեն հաճախորդների վարկերի պայմանները, իրականացնեն ժամկետների երկարաձգում և այլն: Միևնույն ժամանակ, որպեսզի էլ ավելի խթանվի տնտեսության ֆինանսավորումը բանկերի կողմից, ԿԲ-ն նվազեցրել է նաև վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը կամ քաղաքականության տոկոսադրույքը՝ 0,25 տոկոսային կետով:

Armenia’s Central Bank ready to provide financial system with additional liquidity if needed
YEREVAN, APRIL 15, ARMENPRESS. Armenia’s financial system is quite liquid, is ready to serve the economy at any moment, however, the Central Bank will ensure the system with additional liquidity in case of necessity, Director of the Financial Stability Department at the CBA Andranik Grigoryan said at a press conference.
“We once again announce that despite the fact that our financial system is quite full of capital, is quite liquid and ready to serve the economy at any moment, under any development, we, as the Central Bank, have announced and once again reaffirm that we are ready to provide the financial system with a respective liquidity in case of necessity”, he said.
The CBA official said before the coronavirus there were very good grounds for the financial system so that the system tries to help the economy, clients through numerous steps to overcome the current coronavirus-related crisis. He reminded that the Union of Banks issued a statement according to which all banks and credit companies are ready to work with clients with a personal approach in order to revise their loan repayment terms, extend the deadlines, etc. At the same time, in order to further boost the economy’s funding by the banks, the Central Bank reduced the refinancing rate by 0.25 percentage point.