Չափազանց կարևոր է փոխադարձ պատասխանատվության զգացումը. Արսեն Ջուլֆալակյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն, Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր հունա­­-հռոմեական ոճի ըմբիշ Արսեն Ջուլֆալակյանը կոչ է անում գիտակից մոտեցում դրսևորել ստեղծված իրավիճակի նկատմամբ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոնը նշեց, որ փորձում է իր օրը հնարավորինս կանոնակարգել և նույնը խորհուրդ է տալիս բոլորին:
«Կարելի է օգտվել նույնիսկ այս վիճակից՝ ունենալով նախապես մշակված օրվա ծրագիր։ Օրս սկսում եմ մեկ բաժակ ջրով (ելնելով համաճարակից՝ կիտրոնաջրով)), ապա մի փոքր անց նախաճաշ, որից հետո 1-1.5 ժամ ընթերցանություն: Ելնելով սահմանափակումներից՝ մարզվում եմ բացօթյա. վազք, հեծանիվ։ Երեկոյան նորից ընթերցանություն և ֆիլմերի, հետաքրքիր հաղորդումների դիտում: Քանի որ ԱԺ-ն աշխատում է, բնականաբար, իմ օրվա մի մասն էլ անցնում է այնտեղ»,-շեշտեց նա: ԱԺ պատգամավորն առանձնացրեց, որ անհրաժեշտ է այս ընթացքում, երբ սովորականից ավելի պասիվ ենք և այդքան էներգիա չենք ծախսում, սնունդը նույնպես հստակ ֆիքսված ժամերի և քանակության օգտագործել։ «Պետք է փորձենք օրական 3 անգամից ավելի չսնվել, խուսափենք կալորիապես հարուստ սննդից՝ հատկապես ուշ ժամերին»,-ասաց մարզիկը:
Ջուլֆալակյանը կոչ է անում գիտակցել պահի լրջությունը և անել անհրաժեշտ քայլեր, որոնք առաջարկվում են կամ էլ պահանջվում են պարետատան կողմից։
«Միայն միասնական ջանքերի գնով հնարավոր կլինի հնարավորինս մեղմել այս համաճարակի ազդեցությունը։ Չափազանց կարևոր է փոխադարձ պատասխանատվության զգացումը։ Առողջ եղեք, հոգ տարեք ձեր ընտանիքների մասին և մնացեք տանը։ Ամեն ինչ լավ է լինելու»,- եզրափակեց նա:

Крайне важно чувство взаимной ответственности: Арсен Джулфалакян
Чемпион мира и Европы, серебряный призер Олимпийских игр греко-римский борец Арсен Джулфалакян призывает сознательно относиться к сложившейся ситуации.
В беседе с «Арменпресс» чемпион мира и Европы отметил, что он по возможности пытается организовать свой день, то же самое советует и всем.
“Имея заранее разработанную программу дня, можно даже воспользоваться этой ситуацией. Начинаю свой день со стакана воды (исходя из ситуации с эпидемией с лимоном), чуть позже завтракаю, после 1 - 1,5 читаю. Исходя из ограничений, тренируюсь под открытым небом - бег, велосипед. Вечером снова чтение и просмотр фильмов, интересных передач. Поскольку НС работает, естественно, часть моего дня проходит и там”, - подчеркнул он. Депутат НС отметил, что в этот период, когда мы пассивнее, чем обычно и не тратим много энергии, необходимо пищу принимать в четко зафиксированные часы и в определенном количестве. “Мы должны попытаться не есть чаще 3 раз в день, избегать калорийных продуктов, особенно в поздние часы”, - сказал спортсмен.
Джулфалакян призывает осознать серьезность момента и предпринимать все необходимые шаги, которые предлагаются или требуются комендантом.
“Только ценой совместных усилий мы сможем смягчить влияние этой эпидемии. Крайне важно чувство взаимной ответственности. Будьте здоровы, заботьтесь о своих семьях и оставайтесь дома. Все будет хорошо”, - заключил он.