ՀՀ-ն պետք է լինի պատրաստի արտադրանքի երկիր. վարչապետի անդրադարձը տնտեսության զարգացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճգնաժամը հաղթահարելու ՀՀ կառավարության տեսլականը կապված է կարճաժամկետ և երկարաժամկետ խնդիրների հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով քաղաքացիներից մեկի այն հարցին, թե կառավարությունն ինչ քայլեր է պատրաստվում ձեռնարկել արտակարգ դրությունից հետո տնտեսության արագ վերականգնման և ստեղծված նոր իրավիճակում համաշխարհային տնտեսության մեջ Հայաստանի դիրքերի ամրապնդման համար:
ՀՀ վարչապետը նշեց, որ կարճաժամկետ առումով խնդիր է դրվում այս տարի հնարավորինս արագ, մեծ ծավալներով իրականացնել կապիտալ ներդրումներ, քանի որ դրանք ամենաշատ աշխատատեղեր ստեղծող ներդրումներն են: Երկարաժամկետ առումով, ըստ ՀՀ վարչապետի, հիմնական ներդրումը պետք է լինի մարդկային ռեսուրսի, տեխնոլոգիայի, գիտելիքի զարգացման համար:
«Տնտեսության զարգացման մեր ռազմավարական պատկերացումն այն է, որ ՀՀ-ն լինի պատրաստի արտադրանքի երկիր, այլ ոչ թե հումք մատակարարող: Սա նշանակում է նոր աշխատատեղեր, նոր տեխնոլոգիաներ: Այս պարագայում տնտեսական հումքի շրջանառությունը երկար է պտտվում, արդյունքում ունենում ենք ավելացված արժեքի բարձր մակարդակ: Մենք նպատակադրված ենք, որ մշակող արդյունաբերությունը զարգանա: Անցած տարվա տվյալներով կարևոր ցուցանիշ արձնագրեցինք, մենք բարձր տնտեսական աճ ունեցանք և տեսանք, որ մշակող արդյունաբերությունը եղավ առաջատար ճուղերից մեկը»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում մետալուրգիական ձեռնարկություններ ստեղծելուն, ապա, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, այս հարցի հետ կապված բնապահպանական բանավեճեր կլինեն:
«Երկու կարևոր սահման պետք է դիտարկենք: Հայաստանում պետք է լինեն բնապահպանական ամենաբարձր չափանիշներ, բայց բնապահպանությունը պետք չէ բացարձակ դարձնել: Այս շենքը, որտեղ ես նստած եմ, բոլոր մյուս շենքերը հակաբնապահպանական տարր են պարունակում: Ես բազմիցս եմ խոսել այս մասին: Քաղաքակրթության ցանկացած դրսևորում հակաբնապահպանական տարր ունի: Այլ բան է, որ քաղաքակրթության ու բնապահպանության մեջ ճիշտ բալանս պետք է գտնենք: Ժամանակակից աշխարհում բնապահպանությունն ամենաառաջնային խնդիրներից է: Հայաստանի կառավարության համար նույնպես առաջնային է, սակայն բնապահպանությունը չենք հակադրում տնտեսության զարգացմանը, մեր տնտեսությունը պետք է զարգանա ՝ հաշվի առնելով այն բնապահպանական կանոնները, որոնք գոյություն ունեն ժամանակակից աշխարհում»,-հավելեց վարչապետը:

Армения должна быть страной готовой продукции: премьер коснулся развития экономики
Видение правительства Армении по выходу из кризиса связано с краткосрочными и долгосрочными проблемами. Как сообщает Арменпресс, премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян сказал об этом на своей странице в Facebook, отвечая на вопрос одного из граждан, какие шаги предпримет правительство после чрезвычайного положения для восстановления экономики и укрепления позиции Армении в мировой экономике.
Премьер-министр Армении отметил, что в краткосрочной перспективе задача состоит в том, чтобы в этом году как можно быстрее сделать капитальные вложения, поскольку они являются инвестициями, создающими наибольшее количество рабочих мест. В долгосрочной перспективе, по словам премьер-министра, основным вкладом должно стать развитие человеческих ресурсов, технологий и знаний.
«Наше стратегическое видение экономического развития заключается в том, чтобы Армения стала страной готовой продукции, а не поставщиком сырья. Это означает новые рабочие места, новые технологии. В этом случае оборот экономического сырья уже давно циркулирует, в результате чего мы имеем высокий уровень добавленной стоимости. Мы стремимся развивать перерабатывающую промышленность. По данным прошлого года мы зафиксировали значительный показатель: у нас был высокий экономический рост, и мы увидели, что перерабатывающая промышленность стала одной из ведущих отраслей», - сказал Никол Пашинян.
Что касается создания металлургических предприятий в Армении, то, по словам Никола Пашиняна, по этому вопросу будут проведены экологические дебаты.
«Мы должны рассмотреть два важных аспекта. В Армении должны быть самые высокие экологические стандарты, но окружающая среда не должна восприниматься как абсолют. В этом здании, где я сижу, все остальные здания содержат антиэкологические элементы. Я многократно говорил об этом. Любое проявление цивилизации содержит антиэкологический элемент. Другое дело, что нужно найти правильный баланс в цивилизации и экологии. Экология - одна из важнейших проблем современного мира. Это также является приоритетом для правительства Армении, но мы не противопоставляем экологию развитию экономики, наша экономика должна развиваться с учетом экологических норм, существующих в современном мире», - добавил премьер-министр.