Մեկ շաբաթով կգործեն նոր սահմանափակումներ. հազարավոր ձեռնարկությունների աշխատանքը դադարեցվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար մարտի 24-ից առնվազն մեկ շաբաթով գործում են նոր սահմանափակումներ, ինչը նշանակում է, որ հազարավոր ձեռնարկությունների աշխատանքը դադարեցվելու է եւ թույլատրվում է միայն կենսական անհրաժեշտ կազմակերպությունների գործունեությունը եւ մարդկանց միայն կենսական անհրաժեշտ տեղաշարժը: Փողոցում հայտնված քաղաքացիները պետք է հստակ բացատրություն ունենան, թե ուր են գնում, եւ այդ բացատրությունը պետք է տեղավորվի «կենսական անհրաժեշտ» տեղաշարժի տրամաբանության մեջ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ուղերձում, որը ժողովրդին հղեց մարտի 24-ին:
«Տեղաշարժի մեջ գտնվող մեր բոլոր քաղաքացիները պիտի ունենան անձը հաստատող փաստաթուղթ եւ պարետատունը կսահմանի քաղաքացու կողմից տեղաշարժի ձեւաթուղթ լրացնելու պարտադիր պայման: Ինչ վերաբերվում է կենսական անհրաժեշտ համարվող գործունեությունների եւ տեղաշարժերի ցանկերին, Պարետատունը դրանք հրապարակել է արդեն եւ հարկ չեմ համարում թվարկել բոլոր դեպքերը:
Նշեմ միայն, որ այսօրվանից առնվազն մեկ շաբաթով փակ են բոլոր ռեստորանները եւ սրճարանները, աշխատելու են խանութները, դեղատները, բանկերը եւ ճիշտ է, քաղաքացիները հնարավորություն են ունենալու այցելել խանութ, դեղատուն եւ բանկեր, բայցեւ ուզում եմ բոլորիդ խնդրել, որ առավելագույնս օգտվեք օնլայն ծառայություններից՝ օնլայն գնումներ, օնլայն վճարումներ եւ օնլայն բանկինգ ծառայություններից:
Սիրելի հայրենակիցներ, հասկանում եմ, որ շատերը նման ծառայություններից օգտվելու փորձ չունեն, բայց սա շատ լավ առիթ է սովորել ժամանակակից աշխարհին հատուկ տեխնոլոգիական այս լուծումներին, մանավանդ որ այդ ծառայությունները ձեր կյանքը միանշանակ կդարձնեն ավելի հարմարավետ ոչ միայն համաճարակի պայմաններում, այլեւ դրանից հետո:
Ուզում եմ նաեւ ներողություն խնդրել բոլորիցդ այս սահմանափակումների եւ պատճառվող անհարմարությունների համար: Հույս ունեմ, սակայն, որ բոլորիդ համար ակնհայտ է, որ սա արվում է հենց ձեր եւ հատկապես մեր ազգային գիտակցության հենասյուների՝ մեր ծնողների, տատիկների եւ պապիկների անվտանգությունն ապահովելու համար:
Նշեմ նաեւ, որ հենց այս նպատակով բոլոր այն թոշակառուները, ովքեր իրենց թոշակները կանխիկ են ստանում, այս ամիս կարիք չեն ունենա գնալ փոստային բաժանմունքներ եւ թոշակները կստանան առձեռն՝ իրենց բնակարաններում Հայփոստի շրջիկ խմբերի կողմից:
Նաեւ սահմանվել է, որ բոլոր խանութները, դեղատները, բանկերը առավոտյան ժամը 10-ից 12-ը կսպասարկեն միայն 65-ից բարձր տարիք ունեցող քաղաքացիներին: Բոլոր մյուս քաղաքացիներին կոչ եմ անում այդ ժամերին խանութներից գնումներ չկատարել:
Իմ կոչն ու խնդրանք է բոլորիդ՝ մաքսիմալ լրջությամբ վերաբերվել այս իրավիճակին, տնից դուրս գալ միայն կենսական անհրաժեշտության դեպքում, ունենալով անձնագիր կամ նույնականացման քարտ, երկու հոգուց ավելի խմբերով չհավաքվել անգամ բակերում, զրուցարաններում կամ թաղերում: Եւ ընդհանրապես, խստագույնս հետեւել պարետատան բոլոր հրահանգներին:
Տանը մնալու ընթացքում պահպանել հակահամաճարակային հիգիենայի բոլոր կանոնները եւ հետեւել առողջապահության նախարարության հրահանգներին»,-ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
ՀՀ կառավարությունը Հայաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարել: Արտակարգ դրությունը գործում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ից, ժամը 18:30-ից սկսած մինչև 2020 թվականի ապրիլի 14-ը, ժամը 17:00-ն: Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված առաջին դեպքը գրանցվել էր մարտի 1-ին: Քաղաքացին Հայաստան էր եկել Իրանից: Նա ապաքինվել է և դուրս է գրվել: Մարտի 21-ին արձանագրվել է ապաքինման երկրորդ դեպքը։ Հաստատված դեպքերը 249-ն են:

PM Pashinyan further toughens anti-coronavirus measures, citizens can be out only for dire needs
YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. Starting from March 24 new restrictions are in force for at least 1 week, by which thousands of enterprises will stop operating. The works of primary necessity services and people's primary necessity movement are allowed. The citizens walking outside must have very clear explanations of where they go and these explanations must be fitted in the logic of ''primary necessity movement'', ARMENPRESS reports PM Pashinyan said in a message addressed to the nation on March 24.
''All our citizens outside must have identification document'', Pashinyan said, adding that the Commandant's Office will set a mandatory request to fill in a form of movement.
''As refers to the list of primary necessity activities and movement, the Commandant's Office has already published it and I see no need to mentioned again.
I can note that starting from today all the cafes and restaurants are closed. Only groceries, pharmacies, banks will operate and of course, the citizens will have the opportunity to visit groceries, pharmacies, banks, but I want to ask all of you to use on-line services as much as possible, on-line purchases, on-line payments, on-line banking and so on.
Dear compatriots, I understand that many of you have no experience in using such services, but this is a very good opportunity to learn these modern-world technological solutions, particularly given the fact that those services will make your life more convenient not only during the pandemic but also after it.
I want to apologize to all of you for these limitations and inconveniences. But I also hope that all of you clearly understand that this is done just for you and particularly for the pillars of our national consciousness – the safety of our parents, grandmothers and grandfathers'', Pashinyan said.
He added that from 10 to 12 o'clock all the shops, pharmacies, banks will serve only citizens aged above 65, urging all others not to visit shops at that period.
Nikol Pashinyan once again asked and urged everyone to leave houses only in case of dire needs, taking with them identification documents. He also emphasized that people should not gather in groups of more than 2 people.
By now there are 249 confirmed active coronavirus cases in Armenia. Some of them have normal body temperature, which gives hopes that they will recover even without any medical intervention. They stay in hospital just not to infect others.
On March 16th, Armenia declared a nationwide state of emergency until April 14thto tackle the coronavirus situation. The 1st case was recorded on March 1, who was also the 1st to recover.