Մարտի 23-ը նշվում է որպես Օդերևութաբանի մասնագիտական տոն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 1950 թվականից մարտի 23-ը նշվում է որպես Համաշխարհային օդերևութաբանական օր: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԻՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Այդ օրը սկիզբ է դրվել Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության գործունեությանը: Կազմակերպությանն անդամակցում են աշխարհի 193 երկրներ: Հայաստանը միացել է այդ երկրներին 1992 թվականից, իսկ 2004 թ. ՀՀ կառավարության որոշմամբ՝ մեր երկրում մարտի 23-ը նշվում է որպես «Օդերևութաբանի մասնագիտական տոն»:
Յուրաքանչյուր տարի Համաշխարհային Օդերևութաբանական Կազմակերպության Գործադիր Խորհուրդը որոշում է կարգախոս նվիրված այդ օրվան։ Այս տարվա կարգախոսն է «Կլիմա և ջուր»:
Գլոբալ հիդրոլոգիական երևույթները՝ հեղեղումների և երաշտների տեսքով, ինչպես նաև ջրօգտագործման ոլորտում հնարավոր կոնֆլիկտները մեր մոլորակի առջև ծառացած ամենալուրջ մարտահրավերների և սպառնալիքների թվում են, ինչը հատկապես կարևորվում է կլիմայի գլոբալ փոփոխության համատեքստում: Շտապ անհրաժեշտ է կատարելագործել ջրային ռեսուրսների կանխատեսման մոնիտորինգի և կառավարման համակարգը, ինչպես նաև լուծել ջրի ավելցուկի, սղության կամ գերաղտոտման խնդիրը:
Համաշխարհային օդերևութաբանական օրն անց է կացվում ՀՕԿ-ի և ազգային օդերևութաբանական ու հիդրոլոգիական ծառայությունների գործունեության մասին հասարակության լայն շերտերին տեղեկացնելու համար: Իր հերթին վերոնշյալ գործունեության նպատակն է վտանգավոր հիդրոօդերևութաբանական երևույթների մասին նախազգուշացումների և կլիմայի փոփոխության հնարավոր հետևանքների մասին ահազանգումը, քանի որ այսօր կլիմայի արագ փոփոխումը մարդկության առջև ծառացած ամենաբարդ խնդիրներից է:

Armenia celebrates Professional Day of Meteorologists on March 23
YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. Since 1950, March 23 is celebrated around the globe as World Meteorological Day, Armenia’s ministry of emergency situations told Armenpress.
Every 23 March, the World Meteorological Organization commemorates the coming into force of the Convention establishing the World Meteorological Organization on March 23, 1950.
The Organization currently has 193 member states. Armenia joined WMO in 1992, and in 2004 by the decision of the Armenian government March 23 is celebrated in the country as a Professional Day of Meteorologists.
World Meteorological Day’s this year’s slogan is Climate and Water.
“Fresh water is vital for life. On average, a human being cannot survive more than three days without it. Water is essential for the production of our food, virtually all of our goods and services and for the environment.The world now faces increasing challenges posed by water stress, floods and droughts and lack of access to clean supplies. There is an urgent need to improve forecasting, monitoring and management of water supplies and to tackle the problem of too much, too little or too polluted water”, the World Meteorological Organization said.