Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի վարակաբանը կոչ է անում մնալ տանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի վարակաբան Աշոտ Պապիկյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր օգտահաշվի միջոցով դիմել է հանրությանը՝ կոչ անելով մնալ տանը։ Պապիկյանը գրում է, որ 13 օր է, ինչ ինքն ու հիվանդանոցի գրեթե ողջ անձնակազմը մեկուսացել են: «Ես չեմ տեսնում իմ երեխաներին, կնոջս՝ միայն այն բանի համար, որ 24 ժամյա ռեժիմով ողջ թիմով աշխատում և շփվում ենք կորոնավիրուսի ախտանիշներով թե՛ հաստատված, թե՛ կասկածվող հիվանդների հետ, քանի որ բժիշկ- վարակաբան եմ, և մերժել ու չբուժել հիվանդներին խիղճս, մասնագիտական կարգապահությունս և տվածս երդումը թույլ չի տալիս», -«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝նշում է բժիշկը:
Բժշկի զարմանքն է հարուցել այն, ինչ կատարվում է Երևանի փողոցներում: «Բոլորն այնպես են ապրում, կարծես բան չի եղել: Հիմա ինչո՞ւ չեք նստում տանը»,- հարցնում է նա։
«Եթե Դուք տանը չնստեք, ապա տանը կնստեն բժիշկները ու ոչ միայն տանը… Հավատացեք ոչ ոք ապահովագրված չէ, հատկապես բուժանձնակազմը, քանի որ ամեն վայրկյան հիվանդների հետ սերտ շփման մեջ ենք»,- եզրակացրել է վարակաբանը՝ նշելով, որ բժիշկները նույնպես ցանկանում են տուն գնալ։
Գրառումը վարակաբանը ամփոփում է կոչով․ «Մենք մնացինք աշխատելու հանուն ձեզ, դուք մնացեք տանը՝ հանուն մեզ»։

Doctor of Yerevan’s Nork Infectious Diseases Hospital urges citizens to stay home to prevent COVID19
YEREVAN, MARCH 23, ARMENPRESS. Infectionist at Yerevan’s Nork Infectious Diseases Hospital Ashot Papikyan urges citizens of Armenia to stay home to prevent the spread of the novel coronavirus.
Papikyan said on Facebook that it is already 13 days he and almost all staff of the hospital are in isolation. “I do not see my children, my wife only because we are working with our whole team day and night and communicate with both confirmed and suspected coronavirus cases”, he said.
The doctor expressed his surprise on how people in Yerevan behave now. “All live in a way that it seems nothing has taken place. Why don’t you stay home now?”, he asked. “If you don’t stay home, doctors will stay home and not only at home”, he added.