Փաշինյանն ընդունել է ԱԱԾ տնօրենին և ոստիկանապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Էդուարդ Մարտիրոսյանին և ոստիկանապետ Արման Սարգսյանին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպումն ուղիղ եթերով հեռարձակվում է Փաշինյանի «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջում:
«Ուզում եմ ձեզ շնորհավորել ձեր գերատեսչությունների ղեկավարի պաշտոններում նշանակվելու առիթով: Հայաստանում նոր նշանակումներից հետո ընդունված է նոր պաշտոնյաներին ներկայացնել անձնակազմներին, բայց այսօր որոշեցի ձևաչափը փոխել»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ ձևաչափի փոփոխությունը երկու պատճառ ունի:
«Նախ, որովհետև արդեն իսկ, որպես ղեկավար, ձեզ ներկայացրել եմ ԱԱԾ և ոստիկանության աշխատակիցներին, դեռևս այդ պաշտոններում ձեր պաշտոնակատար նշանակվելու օրը: Եվ երկրորդը՝ մեր արտակարգ դրության և կորոնավիրուսի համաճարակային իրավիճակի պայմաններում չցանկացա ընդհանուր տրամաբանությունից դուրս գործողություն իրականացնել»,- նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱԱԾ և ոստիկանության այն աշխատակիցներին, որոնք այս օրերին կորոնավիրուսի կանխարգելման դեմ պայքարում աջակցում են Առողջապահության նախարարության աշխատակիցներին ու բուժաշխատողներին:
Մարտի 19-ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրամանագրերով Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն է նշանակվել Էդուարդ Մարտիրոսյանը, իսկ ոստիկանության պետի պաշտոնում նշանակվել է Արման Սարգսյանը:
Կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը 136 է, որից մեկն արձանագրվել է ինֆեկցիոն հիվանդանոցում աշխատող բուժքրոջ մոտ: Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված առաջին դեպքը գրանցվել էր մարտի 1-ին: Քաղաքացին Հայաստան էր եկել Իրանից: Նա ապաքինվել է և դուրս է գրվել:

Пашинян принял директора СНБ и начальника полиции
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял директора Службы национальной безопасности Эдуарда Мартиросяна и начальника полиции Армана Саркисяна. Как передает «Арменпресс», встреча транслируется в прямом эфире на официальной странице Пашиняна в Facebook.
“Хочу поздравить Вас с назначением на должности руководителей Ваших ведомств. После новых назначений в Армении принято представлять новых руководителей сотрудникам, но сегодня я решил изменить формат”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр отметил, что изменение формата имеет две причины: “Во-первых, потому что в качестве руководителя я уже представлял Вас сотрудникам СНБ и полиции, еще в день Вашего назначения на эти должности исполняющими обязанности. Во-вторых, в условиях нашего чрезвычайного положения и эпидемиологической ситуации с коронавирусм я не захотел проводить действия вне общей логики”, - отметил премьер-министр.
Никол Пашинян поблагодарил сотрудников СНБ и полиции, которые в эти дни поддерживают сотрудников Министерства здравоохранения и медработников в борьбе с профилактикой коронавируса.
19 марта указом президента Армении Армена Саркисяна директором Службы национальной безопасности назначен Эдуард Мартиросян, а на должность начальника полиции назначен Арман Саркисян.
Правительство Армении объявило чрезвычайное положение. Чрезвычайное положение действует на всей территории Республики Армения с 18:00 16 марта 2020 г. по 09:00 14 апреля 2020 г.Число подтвержденных случаев коронавируса в Армении достигло 136. Первый случай коронавируса в Армении был зафиксирован 1 марта. Гражданин приехал в Армению из Ирана. Он уже выздоровел и выписан из больницы.