ՊԵԿ-ը հորդորում է հարկ վճարողներին ժամանակին և ողջ ծավալով կատարել հարկային պարտավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պետական եկամուտների կոմիտեն հարկ վճարողներին հիշեցնում է, որ ՀՀ հարկային օրենսգրքով սահմանված են հարկի հաշվարկման, հարկերի վճարման, հարկային պարտավորությունների գանձման կարգն ու ժամկետները, ինչպես նաև հարկային արտոնությունները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, օրենսգրքով կամ Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով կարող են սահմանվել հարկային արտոնությունների հետևյալ տեսակները` հարկի վճարման ժամկետի հետաձգում, օրենսգրքի դրույթները խախտելու համար հաշվարկված տույժերից և տուգանքներից ազատում, նվազեցում, վճարման ժամկետների հետաձգում և այլ արտոնություններ:
Ընդ որում, հարկային արտոնությունները սահմանվում են բացառապես օրենսգրքով կամ ՀՀ օրենքներով: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն կամ պետական կառավարման այլ մարմին իրավասու չէ իրավական որևէ այլ ակտով այս կամ այն խումբ հարկ վճարողների համար սահմանել հարկային արտոնություններ։
Հետևաբար, ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն շարունակելու է իրականացնել իրեն վերապահված գործառույթային լիազորությունները՝ հորդորելով հարկ վճարողներին ժամանակին և ամբողջ ծավալով կատարել հարկային պարտավորությունները։

КГД призывает налогоплательщиков своевременно и в полном объеме выполнять налоговые обязательства
Комитет государственных доходов напоминает налогоплательщикам, что Налоговым кодексом Республики Армения установлены порядок и сроки расчета налога, уплаты налогов, взимания налоговых обязательств, а также и налоговые льготы.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ КГД Республики Армения, Кодексом или законами могут устанавливаться следующие виды налоговых льгот: отсрочка срока уплаты налога, освобождение от штрафов и пени за нарушение положений Кодекса, отсрочка сроков уплаты и другие льготы.
При этом налоговые льготы устанавливаются исключительно Кодексом или законами Республики Армения. Комитет государственных доходов Республики Армения или другой орган государственного управления не вправе каким-либо иным правовым актом устанавливать налоговые льготы для той или иной группы налогоплательщиков.
Следовательно, Комитет государственных доходов Армении продолжит осуществлять возложенные на него функции, призывая налогоплательщиков своевременно и в полном объеме выполнять налоговые обязательства.