Ucom-ի շարժական կապի բաժանորդները առանց ինտերնետ ծավալի հաշվարկման կարող են այցելել կրթական կայքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Յուքոմ» ընկերությունը հայտարարություն է տարածել, որում հայտնում է, որ մարտի 19-ից Ucom-ի շարժական կապի բաժանորդները առանց ինտերնետ ծավալի հաշվարկման կկարողանան այցելել մի շարք պետական գերատեսչական և կրթական կայքեր։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ընկերության տարածած հաղորդագրությունը․
«Այսօր բոլորիս ուշադրությունը սևեռված է նոր կորոնավիրուսի համաճարակի տարածման և հնարավոր կանխարգելման միջոցների վերաբերյալ նորություններին, որի արդյունքում բավականին մեծ հոսք է գրանցվում համաշխարհային և հայկական մի շարք առողջապահական և վիճակագրական կայքեր: Ավելին, ստեղծված իրավիճակում բոլոր կրթական հաստատություններն անցել են հեռավար ևառցանց կրթության, որի արդյունքում կրկին շատացել են մի շարք առցանց կրթական հարթակների և կայքերի այցելությունները:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը, ցանկանում ենք տեղեկացնել,որ այսօրվանից մինչև ՀՀ կառավարության կողմից հայտարարված արտակարք իրավիճակի ավարտը Ucom-ն իր շարժական կապի բաժանորդների համար առանց ինտերնետ ծավալի հաշվարկման է դարձնում, այսինքն ՀՀ Առողջապահության նախարարության, ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի, ՀՀ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պաշտոնական կայքերը, ՀՀ ԿԳՄՍ Հայկական կրթական միջավայրի հեռավար ուսուցման էջ կայքը և մի շարք այլ պաշտոնական կայքեր, որոնք պարունակում են արտակարգ իրավիճակում անհրաժեշտ տեղեկատվություն: Այսինքն այս կայքեր այցելելիս բաժանորդի օգտագործված ինտերնետ ծավալը չի հաշվարկվի։
Կայքերի ամբողջական ցանկը հետևյալն է`
ՀՀ կառավարություն` Gov.am
ՀՀ վարչապետ` www.primeminister.am
ՀՀ կառավարություն էլեկտրոնային կառավարում` e-gov.am
ՀՀ Առողջապահության նախարարություն պաշտոնական կայք` Moh.am
ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոն` ncdc.am
ՀՀ Արտակարգ իրավիճակների նախարարություն` mes.am
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն` escs.am
ՀՀ ԿԳՄՍ Հայկական կրթական միջավայրի հեռավար ուսուցման էջ` armedu.am
ՀՀ ոստիկանություն` Police.am
Երևանի քաղաքապետարան` www.yerevan.am
Եվս մեկ անգամ նշենք, որ ՀՀ-ում հայտարարված արտակարգ իրավիճակը և կորոնավիրուսի արագ տարածման վտանգները հաշվի առնելով՝ Ucom ընկերությունը կրկին կոչ է անում բոլորի նրանց, ովքեր իրենց գրասենյակային աշխատանքը կարող են իրականացնել տանից, առանց վարանելու մնալ տանը և աշխատել տանից»:

Абоненты мобильной связи Ucom без расчета объема интернета могут посещать образовательные сайты
Компания Ucom распространила сообщение, в котором сообщает, что с 19 марта абоненты мобильной связи Ucom без расчета объема интернета смогут посещать ряд государственных ведомственных и образовательных сайтов. «Арменпресс» представляет сообщение компании․
“Сегодня внимание всех нас сосредоточено на новостях о распространении эпидемии нового коронавируса и о возможных профилактических мерах, в результате чего довольно большой поток фиксируется на ряде мировых и армянских медицинских и статистических сайтах. Более того, в сложившейся ситуации все образовательные учреждения перешли на дистанционное и онлайн-образование, в результате чего вновь увеличилось число посещений ряда онлайн образовательных площадок и сайтов.
Учитывая вышесказанное, хотим сообщить, что с сегодняшнего дня до завершения объявленной правительством Армении чрезвычайной ситуации “Ucom” не будет учитывать объем интернета своих абонентов мобильной связи. То есть официальные сайты Министерства здравоохранения Армении, Национального центра по контролю и профилактике заболеваний МЗ, Министерства по чрезвычайным ситуациям Армении, Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, сайта дистанционного обучения армянской образовательной среды МОКС Армении и ряда других официальных сайтов, которые содержат необходимую информацию о чрезвычайной ситуации, не подлежат учету. То есть при посещении этих сайтов использованный абонентом объем интернета не будет рассчитан.
Полный список сайтов выглядит следующим образом:
Правительство Армении: Gov.am
Премьер-министр Армении: www.primeminister.am
Правительство Армении электронное управление` e-gov.am
Официальный сайт Министерства здравоохранения Армении: Moh.am
Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний МЗ Армении: ncdc.am
Министерство по чрезвычайным ситуациям Армении: mes.am
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении: escs.am
Страница дистанционного обучения армянской образовательной среды МСФО Армении: armedu.am
Полиция Армении: Police.am
Мэрия Еревана: www.yerevan.am
Еще раз отметим, что с учетом, объявленной в Армении чрезвычайной ситуации и опасностей быстрого распространения коронавируса, компания “Ucom” вновь призывает всех, кто может выполнять свою офисную работу из дома, не колеблясь оставаться дома и работать из дома”.