Փաշինյանը վստահեցնում է` կորոնավիրուսի մասին ողջ ինֆորմացիան հրապարակվում է թափանցիկ ու օպերատիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է, որ կառավարությունը երկրում կորոնավիրուսի հետ կապված ողջ ինֆորմացիան օպերատիվ և թափանցիկ կերպով հրապարակում է, սակայն նա վստահ չէ, որ բոլոր երկրներն են հետևում այս կանոնին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Փաշինյանը նման տեսակետ հայտնեց «Շանթ» հեռուստաընկեությանը տված հարցազրույցում:
«Մենք 1, մաքսիմում 2 ժամվա տվյալով մեր մոտ տեղի ունեցող ողջ ինֆորմացիան ազնիվ, արդար, բաց հրապարկում ենք: Հարցս հետևյալն է, արդյո՞ք մենք վստահ ենք, որ աշխարհի բոլոր երկրները նույնպիսի թափանցիկությամբ և ճշգրտությամբ հրապարակում են իրենց տվյալները: Ես, անկեղծ ասած, երբ վիճակագրությունները նայում եմ, այնքան էլ վստահ չեմ, որ բոլոր երկրներն են այս կանոնին հետևում: Եվ մեզ համար ռիսկեր են առաջանում»,-ասաց նա ու վստահեցրեց` Հայաստանն իրականում բոլոր առումներով ամենալավ վիճակում գտնվող երկրներից է, համենայնդեպս, մինչև այս պահը:
Փաշինյանը շեշտեց` կառավարության համար շատ կարևոր է, որ հանրությունը վստահ լինի: Նա նկատեց` Հայաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված բամբասանքներ, որպես այդպիսին, չկան, հանրությունը վստահ է, որ կառավարությունը տեղեկատվությունը կհաղորդի: Վարչապետը հանրային վստահությունը ևս համարեց անվտանգության կարևոր կոմպոնենտ, բայց նկատեց` իհարկե թափանցիկությունը, ազնվությունը, արդարությունը ռիսկեր բերելու են:
ՀՀ կառավարությունը Հայաստանում արտակարգ դրություն է հայտարարել: Արտակարգ դրությունը գործում է Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 2020 թվականի մարտի 16-ի ժամը 18:30-ից սկսած մինչև 2020 թվականի ապրիլի 14-ը, ժամը 17:00-ն: Հայաստանում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 102-ի: Առաջին դեպքը գրանցվել էր մարտի 1-ին: Քաղաքացին Հայաստան էր եկել Իրանից: Նա ապաքինվել է և հիվանդանոցից դուրս է գրվել:

Пашинян заверяет, что вся информация о коронавирусе публикуется прозрачно и оперативно
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заверяет, что правительство оперативно и прозрачно публикует всю информацию о коронавирусе, но он не уверен, что все страны следуют этому правилу. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью телеканалу «Шант».
«Мы публикуем всю информацию, которая у нас есть, в течение одного, максимум двух часов, честно, справедливо и открыто. Мой вопрос таков: уверены ли мы, что все страны мира публикуют свои данные с одинаковой прозрачностью и точностью? Если честно, когда я смотрю на статистику, я не уверен, что все страны следуют этому правилу. И для нас есть риски», - сказал он, заверив, что на самом деле Армения находится в лучшем состоянии во всех отношениях по сравнению с другими странами мира, по крайней мере, до сих пор.
Пашинян подчеркнул, что для правительства очень важно, чтобы общественность была уверенной в себе. Он отметил, что в Армении нет сплетен о коронавирусе как таковом, общественность уверена, что правительство сообщит всю информацию. Премьер-министр также считает, что общественное доверие является важным компонентом безопасности, но отметил, что прозрачность, честность и справедливость, безусловно, содержат риски.
Число подтвержденных случаев коронавируса в Армении достигло 102. Первый случай коронавируса в Армении был зафиксирован 1 марта. Гражданин приехал в Армению из Ирана. Он уже выздоровел и выписался из больницы.