Փաշինյանը հորդորում է «խուճապային» գնումներ չիրականացնել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հորդորում է քաղաքացիներին «խուճապային» գնումներ չիրականացնել՝ մթերքի և այլ ապրանքների գնաճը բացառելու համար։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց ԱԺ արտահերթ նիստում հանրապետությունում արտակարգ դրություն հաստատելու մասին նախագծի քննարման ժամանակ՝ պատասխանելով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանի՝ մթերային խանութներում և դեղատներում առկա գնաճի մասին հարցին։
«Տնտեսական մրցակության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը պայքարում է գնաճի դեմ։ Կարծում եմ, որ գնաճի դեմ կարող ենք պայքարել մենք ինքներս՝ սպառողներս, երբ պայմանավորվենք, որ «խուճապային» գնումներ չենք իրականացնի։ Ես ճշտել եմ, ինձ զեկուցել են, որ պարենի կամ որևէ այլ ապրանքի հետ կապված պակասի խնդիր չկա»,- նշեց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ մարտի 8-ի համեմատ, մարտի 15-ին մթերային խանութներում 20 տոկոսով գրանցվել էր առևտրի աճ։ ՀՀ վարչապետը միևնույն ժամանակ շեշտեց, որ չնայած առևտրի աճ կա, սակայն խանութների ցուցափեղկերում ապրանքի պակաս չկա։
Հայաստանի Հանրապետությունում մեկ ամիս ժամկետով՝ մարտի 16-ի 18։30-ից մինչև ապրիլի 14-ը 09։00-ը, հայտարարվել է արտակարգ դրություն։

Пашинян призывает граждан не совершать «панических» закупок
Премьер-министр Армении Никол Пашинян призывает граждан не совершать «панических» закупок, чтобы исключить рост цен на продовольствие и другие продукты. Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом во время обсуждения законопроекта о введении чрезвычайного положения на внеочередном заседании Национального Собрания, отвечая на вопрос депутата от фракции «Мой шаг» Арусяк Джулакяна о ценах в продуктовых магазинах и аптеках.
«Государственная комиссия по защите экономической конкуренции борется с ростом цен. Я думаю, что мы сами и наши потребители должны бороться с ростом цен, если договоримся не совершать «панических» закупок. Мне доложили, что недостатка в продовольствии или любом другом продукте нет», - сказал Пашинян.
По его словам, 15 марта в продуктовых магазинах количество покупок увеличилось на 20% по сравнению с 8 марта. В то же время премьер-министр Армении подчеркнул, что, хотя товарооборот растет, в витринах магазинов нет недостатка в товарах.