Էջմիածնում կորոնավիրուսով վարակված երեխայի դպրոցից մեկուսացրել են նրա հետ շփված անձանց
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Էջմիածնում նոր տիպի կորոնավիրուսով վարակված դպրոցականը սովորում է թիվ 4 դպրոցում։ «Արմենպրես»-ի տրամադրության տակ հայտնվել են կադրեր դպրոցի բակից և դպրոցականների մեկուսացման աշխատանքներից։
Դպրոցականների դասընկերներին, նրա հետ սերտ շփում ունեցողներին հրավիրել են դպրոց, որտեղից նրանց ընտանիքների հետ մեկուսացրել են ավտոբուսներով։
Օրեր առաջ հայտնի էր դարձել, որ Իտալիայից ժամանած և վարակված Էջմիածնի բնակիչ կնոջ ընտանիքում նշանադրության արարողությանը մասնակցել է նաև դպրոցներից մեկի բուժքույրը։ Տարածված լուրերի համաձայն՝ բուժքույրը հենց նույն դպրոցում էր աշխատում։
Հայաստանում հաստատվել է կորոնավիրուսի 23 դեպք։ 21 պացիենտների առողջական վիճակը բավարար է, այդ թվում` երեխայի: Մյուս 2 պացիենտի մոտ առկա է թոքաբորբ, նրանց կյանքին նույնպես վտանգ չի սպառնում: 1-ին պացիենտի կրկնակի հետազոտության պատասխանը կլինի այսօր երեկոյան և բացասական լինելու դեպքում, նա դուրս կգրվի հիվանդանոցից:

Police cordon off school in Armenian town as hazmat personnel quarantine children, teachers in buses
YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. Students and teachers of the #4 public school in the city of Etchmiatsin, Armenia are being quarantined after a child from the school tested positive for the novel coronavirus.
Footage filmed outside the school building shows hazmat specialists escorting the children and teachers to special buses, while police have cordoned off the street. The pupils and teachers were told to gather at the school. The total number of quarantined people from the school wasn’t immediately available.
The novel coronavirus spread in the city of Etchmiatsin started from an imported case from Italy, when a local resident who had recently returned from Italy attended a party and infected her direct contacts. According to media reports, a school nurse of the #4 school was also in attendance of the same event.