Էջմիածնի քաղաքապետը հորդորում է մնալ տանը, քաղաքից դուրս գալ ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էջմիածնի քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանը հորդորում է զերծ մնալ Էջմիածին-Երևան և հակառակ ուղղությամբ անկանոն ուղևորափոխադրումներ իրականացվող մասնավոր տաքսի մեքենաների ծառայություններից:
«Սիրելի՛ համաքաղաքացիներ, հաշվի առնելով նոր կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի աճը և դրանց համաճարակաբանական կապն Էջմիածնի հետ՝ հորդորում եմ զերծ մնալ Էջմիածին-Երևան (և հակառակը) անկանոն ուղևորափոխադրումներ իրականացվող մասնավոր տաքսի մեքենաների ծառայություններից օգտվելուց:
Առհասարակ, խնդրում եմ մնալ տանը, քաղաքից դուրս գալ ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում և սեփական մեքենաներով. եթե դա հնարավոր չէ՝ հանրային տրանսպորտով, քանի որ այն պարբերաբար ախտահանվում է:
Եվս մեկ անգամ հորդորում եմ չօգտվել այնպիսի տաքսիներից, որոնց ախտահանված լինելու փաստը անհայտ է կամ խիստ կասկածելի և որտեղ ձեր կողքին նստում են անծանոթ մարդիկ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ֆեյսբուքում գրել է քաղաքապետը:
Նոր կորոնավիրուսի` CՕVID-2019-ի բռնկումը գրանցվել է 2019 թվականի դեկտեմբերի վերջին Կենտրոնական Չինաստանի ամենախտաբնակ քաղաքում՝ 12-միլիոնանոց Ուհանում: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունն այն բնութագրել է որպես պանդեմիա: Աշխարհում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի թիվը հատել է 145 հազարը: Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի թիվը 15 է:

Etchmiatsin mayor asks citizens to stay home, avoid non-essential travel from city
YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. Diana Gasparyan, the Mayor of Etchmiatsin city, officially known as Vagharshapat, has called on citizens to stay in their homes and travel outside the city only in highly essential cases following the latest COVID19 cases.
Given the growth of confirmed novel coronavirus cases and their epidemiological connection with Etchmiatsin city, I am urging you to avoid using private taxi cab services operating the Etchmiatsin-Yerevan roundtrip route.
Overall, I am asking you to stay at home, leave the city only when highly essential and in your own vehicles, if that’s not possible then use public transport because it is regularly being disinfected,” Mayor of Etchmiatsin Diana Gasparyan said in a statement, calling on the general public to avoid shared taxi rides.
Some of the latest confirmed cases of novel coronavirus infection in Armenia have been diagnosed in residents from Etchmiatsin.