Եթե անհրաժեշտություն ծագի ընդհատելու քարոզարշավը, կընդհատենք. Փաշինյանը՝ կորոնավիրուսի առնչությամբ
ՋԵՐՄՈՒԿ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է՝ ապրիլի 5-ին կայանալիք սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզարշավն այս պահին շարունակվում է, քանի որ այն ընդհատելու անհրաժեշտություն չկա, եթե կորոնավիրուսով պայմանավորված լինի անհրաժեշտություն, կընդհատեն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց Ջերմուկում լրագրողների հետ զրույցում:
«Եթե կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը մեծ լինի, կառավարությունը դրա մասին կհայտարարի առաջինը: Այս պահին ինչ խնդիր կա, ես երեկ երեկոյան ներկայացրել եմ»,-վստահեցրեց Փաշինյանը ու նշեց՝ եթե լինի ավելի մեծ ռիսկ, այդ մասին կհայտարարվի:
Նա նշեց՝ հիմա այդ անձանց հետ շփված բոլոր մարդկանց շրջանակը պարզվում է, և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ գործողություններ:
«Ընդ որում, կարող են լինել մարդիկ, որ կմեկուսացվեն «Գոլդեն փելես»-ում, բայց կարող են լինել մարդիկ, որոնց որոշ հանգամանքներից ելնելով խնդրենք մեկուսանան իրենց տանը»,-ասաց նա:
Հարցին, թե քարոզարշավը շարունակվելու է, նա ասաց՝ ինչպես տեսնում եք, շարունակվում է: «Եթե անհրաժեշտություն ծագի ընդհատելու, կընդհատենք: Քանի դեռ չենք ընդհատել, ուրեմն նման անհրաժեշտություն չկա»,-ասաց Փաշինյանը:
Մարտի 11-ին Հայաստանում գրանցվել էր կորոնավիրուսի 3 հաստատված դեպք: 1 դեպք գրանցվել էր մարտի 1-ին: Դեպքերը չորսն են, կարանտինի մեջ գտնվող անձինք՝ 41-ը:

JERMUK, MARCH 12, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan says they will cancel the ongoing campaigning for the constitutional referendum in the event of coronavirus-related necessity.
“If the number of coronavirus infections becomes large, the government will be first to announce it. I have presented the current situation yesterday evening,” Pashinyan said, adding that the government will notify the general public in the event of a risk.
He said the direct contacts of the latest three cases are being traced and quarantined. He said some of them might be asked to self-quarantine in their homes.
Pashinyan said at this moment the campaigning for the constitutional referendum slated for April 5 continues.
“If a necessity on suspending it will emerge, we will suspend it. As long as we haven’t suspended it, it means there is no such necessity,” Pashinyan said.
On March 11, three novel coronavirus cases were confirmed in Armenia, bringing the total number to 4.
10 direct contacts have been quarantined at the Golden Palace hotel in a resort town, the disused hotel which was transformed into a quarantine zone for the 31 direct contacts of the first case on March 1.