Կազմակերպվել է հայ-վրացական առաջնորդների ու փորձագետների ֆոկուս խմբի երկրորդ հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Քաղաքականության մշակման հայ-վրացական հարթակ» ծրագրի շրջանակներում Քաղաքական դասընթացների Երևանի և Թբիլիսիի դպրոցները կազմակերպում են ֆոկուս խմբերի հանդիպումներ՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի, տուրիզմի` որպես տնտեսական աճի խթանի և խտրականությանը վերաբերող օրակարգերով: Հայ-վրացական ֆոկուս խմբի երկրորդ հանդիպումը, նվիրված խտրականության դեմ պայքարին, տեղի ունեցավ Հայաստանում, Դիլիջան քաղաքում, 2020թ. փետրվարի 8-9-ը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ երկօրյա միջոցառման ընթացքում Քաղաքական դասընթացների Երևանի և Թբիլիսիի դպրոցների ընդհանուր թվով 20 ներկայացուցիչներ քննարկեցին Հայաստանում և Վրաստանում հավասարությանը, մարդու իրավունքներին և խտրականությանը վերաբերող հարցեր: Երիտասարդ առաջնորդների խումբը քննության առավ առկա իրողություններն ու մարտահրավերները՝ ընդգծելով կրթությանն ու հանրային իրազեկմանն ուղղված գործողությունների կարևորությունը` հանդուրժողականության և բազմազանության մշակույթ հաստատելու, և հավասարությունը որպես մարդու իրավունքների հիմնարար տարր ընկալելու համար:
Հայ և վրացի փորձագետները ներկայացրեցին իրավիճակը, իրավական կարգավորումները և մոտեցումները, որոնք հնարավորություն կտան հաղթահարել խտրականության ենթարկվող բոլոր խմբերի համար գոյություն ունեցող մարտահրավերները և արդյունավետորեն պաշտպանել նրանց: Քննարկումները ծավալվեցին խտրականության հիմքերին, ներքին օրենսդրությանն ու միջազգային չափանիշներին, հաշմանդամությանը, քաղաքական պատկանելությանը կամ սոցիալական կարգավիճակին, կրոնին և հավատքին, կարիերայում, ինչպես նաև կրթության և զբաղվածության ոլորտում հավասար իրավունքներին վերաբերող թեմաների շուրջ:
Քաղաքական դասընթացների Երևանի և Թբիլիսիի դպրոցների փորձագետների կոնկրետ գործողությունների ծրագիրը՝ մշակված ֆոկուս խմբի քննարկումների արդյունքում, տեղ կգտնի առաջարկությունների փաթեթում: Փաստաթուղթը կօգնի իշխանություններին պայքարել խտրականության դեմ և նպաստել հավասարությանը՝ որպես մարդու հիմնարար իրավունքի և սոցիալական արդարության սկզբունքի: Քաղաքականության մշակման առաջարկությունների փաթեթը կներկայացվի 2020 թվականի հունիսին՝ Հայաստանում կայանալիք միջոցառմանը:
«Քաղաքականության մշակման հայ-վրացական հարթակ» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության հայաստանյան պատվիրակության կողմից՝ Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության գործիքի արագ արձագանքման մեխանիզմի միջոցով: Ծրագիրն իրականացնում է Քաղաքական դասընթացների երևանյան դպրոցը Քաղաքական դասընթացների Թբիլիսիի դպրոցի հետ համագործակցաբար: Երկու կազմակերպությունն էլ Քաղաքական դասընթացների դպրոցների եվրոպական ասոցիացիայի ցանցի մաս են կազմում:

Second focus group meeting of Armenian and Georgian leaders and experts held in Dilijan
YEREVAN, MARCH 11, ARMENPRESS. In the frameworks of the EU funded “Armenian-Georgian Platform for Policy Development” project the Yerevan and Tbilisi Schools of Political Studies organize a series of focus group meetings on fight against corruption, anti-discrimination and tourism for economic growth.
The second Armenian-Georgian focus group meeting on Anti-discrimination took place on 8-9 February 2020 in Dilijan, Armenia. During the two-day event 20 representatives from Yerevan and Tbilisi Schools of Political Studies carried out discussions on equality, human rights and non-discrimination issues in Armenia and in Georgia. The group of young leaders looked into the existing gaps and challenges, as well as underlined the importance of the education and large public awareness raising activities in order to establish culture of tolerance and diversity and to percept equality as a core element for human rights.
Qualified Armenian and Georgian experts presented the situation, legal regulations and policies to overcome the challenges for effective and full protection from the discrimination for all groups. Debates and discussions included topics like discrimination grounds, domestic legislation and international standards, disability, political belonging or social status, religion or belief, equal rights in education, employment and career.
The results of the focus group discussions will be reflected in policy recommendations with concrete actions prepared by experts of the Yerevan and Tbilisi Schools of Political Studies, to support the authorities to combat discrimination and advance equality as a fundamental human right and a basic principle of social justice. The policy recommendation will be presented at the conference to be held in Armenia in June 2020.
“Armenian-Georgian Platform for Policy Development” project is funded by the European Union Delegation to Armenia under the Rapid Response Mechanism of the Eastern Partnership Civil Society Facility. The project is implemented by the Yerevan School of Political Studies in cooperation with the Tbilisi School of Political Studies. Both Schools belong to the Network of the European Association of the Schools of Political Studies.