ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը և ԻԻՀ դեսպանը քննարկել են առևտրատնտեսական օրակարգի առաջնահերթ հարցերը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը մարտի 10-ին ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբաս Բադախշան Զոհուրիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախարարը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ դեսպանի մասնագիտական փորձը կնպաստի երկկողմ կարևորության հարցերի լուծմանը և տնտեսական փոխգործակցության զարգացմանը:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ պատմամշակութային երկարամյա բարեկամությունը և ամուր հարաբերությունները կնպաստեն յուրաքանչյուր ճգնաժամային իրավիճակի համատեղ հաղթահարմանը:
Ի կատարումն Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի նիստի շրջանակում փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի կողմից տրված հանձնարարականի՝ քննարկվել են բեռնաշրջանառության ընթացակարգերինև բեռնափոխադրումների վերահսկմաննառնչվող մի շարք հարցեր: Իրանական կողմի դիտարկումներն ընդունվել են ի գիտություն:
Նախարար Տիգրան Խաչատրյանը և ԻԻՀ դեսպանը քննարկել են առևտրատնտեսական օրակարգի մի շարք այլ հարցեր: Նախարարը հույս է հայտնել, որ երկու բարեկամ երկրների տնտեսական հարաբերությունները օր առաջ կվերադառնան բնականոն հունին:

Министр экономики Армении и посол Ирана обсудили вопросы торгово-экономической повестки
Министр экономики Армении Тигран Хачатрян 10 марта принял посла Ирана в Армении Аббаса Бадахшана Зохури.
Как сообщили Арменпрессв пресс-службе министерства экономики Армении, министр поздравил посла с назначением и выразил надежду, что профессиональный опыт посла будет способствовать решение двусторонних вопросов и развитию экономического взаимодействия.
Посол поблагодарил министра за теплый прием и подчеркнул, что многовековая культурно-историческая дружба и крепкие отношения будут способствовать совместному преодолению любой кризисной ситуации.
В исполнение поручения вице-премьера Тиграна Авиняна в рамках заседания марта в правительстве состоялось заседание Комиссии по координации работ по предотвращению распространения коронавируса в Республике Армения, стороны обсудили вопросы грузоперевозок и контроль за грузами. Замечания иранской стороны были приняты к сведению.
Стороны также обсудили ряд вопросов, касающихся торгово-экономической повестки. Министр выразил надежду, что экономические отношения дружественных стран вскоре вернутся в нормальное русло.