ԱԳՆ-ն ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում է խստագույնս ձեռնպահ մնալ Իտալիա այցելություններից
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ՀՀ քաղաքացիներին կոչ է անում խստագույնս ձեռնպահ մնալ Իտալիա այցելություններից, իսկ Իտալիայում գտնվող քաղաքացիներին՝ անհապաղ ընդհատել ուղևորությունը և վերադառնալ Հայաստան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ն այս մասին հայտարարություն է տարածել.
«Հաշվի առնելով նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) վարակի տարածման կանխարգելման ուղղությամբ Իտալիայի իշխանությունների կողմից հայտարարված միջոցառումները՝ ՀՀ քաղաքացիներին կոչ ենք անում խստագույնս ձեռնպահ մնալ Իտալիա այցելությունից, իսկ ներկայումս Իտալիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին՝ անհապաղ ընդհատել ուղևորությունը և վերադառնալ ՀՀ։
ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում ենք մշտական կապ պահպանել Իտալիայում ՀՀ դեսպանության հետ»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Իտալիայի Նախարարների խորհրդի նախագահ Ջուզեպե Կոնտեն ստորագրել Է դեկրետ, որի համաձայն սահմանափակվում Է բնակչության տեղաշարժումը երկրի ամբողջ տարածքում կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարելու նպատակով:Դադարեցվում են մարզական բոլոր մրցումները, ներառյալ ֆուտբոլի ազգային առաջնությունը: Բացի դրանից, արգելվում են ցանկացած խմբային հանդիպումներ: Ինչպես ճշտվում Է, ընդունված կարանտինային միջոցները, որոնք ավելի վաղ վերաբերում Էին սոսկ Լոմբարդիայի հյուսիսային մարզին եւ Վենետոյի, Էմիլիա Ռոմանիայի, Պիեմոնտի եւ Մարկեի մարզերի մի շարք շրջանների, այսուհետեւ տարածվում են երկրի ամբողջ տարածքի վրա: Դա նշանակում Է բոլոր ժամանացային հիմնարկությունների, ներառյալ թանգարանների, թատրոնների եւ կինոթատրոնների փակում, ինչպես նաեւ առեւտրային կենտրոնների, ռեստորանների եւ հասարակական սննդի այլ կետերի աշխատանքի սահմանափակում, այդ թվում՝ հանգստյան եւ տոն օրերին: Մինչեւ ապրիլի 3-ը փակ կմնան բոլոր ուսումնական հաստատությունները:

YEREVAN, MARCH 10, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of Armenia has updated its travel advisory against Italy to the highest Do Not Travel warning as the country is battling the novel coronavirus outbreak.
The Armenian foreign ministry called on all nationals currently in Italy to immediately return to Armenia.
“Given the Italian authorities’ announced measures for the prevention of the novel coronavirus (COVID-19) spread, we call on Armenian nationals to strictly refrain from traveling to Italy, and those who are currently in Italy to immediately cut short their trip and return to Armenia”, the foreign ministry said.
Armenian citizens are urged to contact the embassy.
Earlier the MFA had advised against all but non-essential travel.
Italy has extended its emergency coronavirus measures, which include travel restrictions and a ban on public gatherings, to the entire country.
Prime Minister Giuseppe Conte announced that he is extending restrictions already in place in the north.
"All the measure of the red zones are now extended to all of the national territory," Conte said at a press conference on Monday evening as he also announced a ban on all public events, CNN reported.
The Prime Minister said the move was taken in order to protect the population. His announcement came at the end of a chaotic day that saw prison riots across the country. Prime Minister Giuseppe Conte ordered people to stay home and seek permission for essential travel.
Ninety-seven people have died of the novel coronavirus since Sunday in Italy, bringing its total number of deaths to 463. The country has 9,172 cases so far.