ԱԳՆ-ն ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում է խստագույնս ձեռնպահ մնալ Իտալիա այցելություններից
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ՀՀ քաղաքացիներին կոչ է անում խստագույնս ձեռնպահ մնալ Իտալիա այցելություններից, իսկ Իտալիայում գտնվող քաղաքացիներին՝ անհապաղ ընդհատել ուղևորությունը և վերադառնալ Հայաստան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՆ-ն այս մասին հայտարարություն է տարածել.
«Հաշվի առնելով նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) վարակի տարածման կանխարգելման ուղղությամբ Իտալիայի իշխանությունների կողմից հայտարարված միջոցառումները՝ ՀՀ քաղաքացիներին կոչ ենք անում խստագույնս ձեռնպահ մնալ Իտալիա այցելությունից, իսկ ներկայումս Իտալիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին՝ անհապաղ ընդհատել ուղևորությունը և վերադառնալ ՀՀ։
ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում ենք մշտական կապ պահպանել Իտալիայում ՀՀ դեսպանության հետ»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Իտալիայի Նախարարների խորհրդի նախագահ Ջուզեպե Կոնտեն ստորագրել Է դեկրետ, որի համաձայն սահմանափակվում Է բնակչության տեղաշարժումը երկրի ամբողջ տարածքում կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարելու նպատակով:Դադարեցվում են մարզական բոլոր մրցումները, ներառյալ ֆուտբոլի ազգային առաջնությունը: Բացի դրանից, արգելվում են ցանկացած խմբային հանդիպումներ: Ինչպես ճշտվում Է, ընդունված կարանտինային միջոցները, որոնք ավելի վաղ վերաբերում Էին սոսկ Լոմբարդիայի հյուսիսային մարզին եւ Վենետոյի, Էմիլիա Ռոմանիայի, Պիեմոնտի եւ Մարկեի մարզերի մի շարք շրջանների, այսուհետեւ տարածվում են երկրի ամբողջ տարածքի վրա: Դա նշանակում Է բոլոր ժամանացային հիմնարկությունների, ներառյալ թանգարանների, թատրոնների եւ կինոթատրոնների փակում, ինչպես նաեւ առեւտրային կենտրոնների, ռեստորանների եւ հասարակական սննդի այլ կետերի աշխատանքի սահմանափակում, այդ թվում՝ հանգստյան եւ տոն օրերին: Մինչեւ ապրիլի 3-ը փակ կմնան բոլոր ուսումնական հաստատությունները:

МИД Армении призывает граждан Армении воздержаться от поездок в Италию
Министерство иностранных дел Армении призывает граждан Армении воздержаться от поездок в Италию, а находящихся в Италии граждан немедленно прервать поездку и вернуться в Армению. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в заявлении МИД Армении.
“Учитывая объявленные итальянскими властями мероприятия по предотвращению распространения коронавируса нового типа COVID-19, призываем граждан Армении строго воздерживаться от посещения Италии, а находящихся в настоящее время в Италии граждан Армении - немедленно прервать поездку и вернуться в Армению.
Призываем граждан Армении поддерживать постоянную связь с посольством Армении в Италии”, - говорится в заявлении.
Председатель Совета министров Италии Джузеппе Конте в рамках борьбы с распространением коронавируса подписал декрет, ограничивающий передвижение населения по всей стране. Прекращаются все спортивные соревнования, включая и национальный чемпионат по футболу. Кроме того, запрещены любые групповые мероприятия. Принятые ранее карантинные меры, относились лишь к северной области Ломбардии и к ряду регионов: Венето, Эмилия Романия, Пьемонт и Марке. Отныне они распространяются на всю территорию страны. Это означает закрытие всех учреждений досуга, включая музеи, театры и кинотеатры, а также ограничение работы торговых центров, ресторанов и других пунктов общественного питания, в том числе и в выходные и праздничные дни. До 3 апреля будут закрыты все учебные заведения.