Արսեն Թորոսյանը մանրամասներ է հայտնել սրտի խնդիր ունեցող փոքրիկ Անգելինայի վիրահատության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետարանի «Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնում սրտային վիրաբույժներ Հրայր Հովակիմյանի, Գագիկ Հեբոյանի և ամբողջ բժշկական անձնակազմի շնորհիվ փոքրիկ Անգելինայի ամբողջ գիշեր տևած սրտի վիրահատությունը բարեհաջող է ավարտվել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը: Երեխայի մոտ ախտորոշվել էր դիլատացիոն կարդիոմիոպաթիա, որն էլ անհամատեղելի է կյանքի հետ: Երեխային շտապ անհրաժեշտ էր «արհեստական ձախ փորոք» կոչվող սարքը: Նման վիրահատություն Հայաստանում կատարվում է առաջին անգամ:
«Սա մի մեծ քայլ էր հայկական սրտային վիրաբուժության համար և կյանքը փրկելու անփոխարինելի հույս Անգելինայի համար։ Բժիշկները շարունակում են ամեն ինչ անել, որ երեխան հաղթահարի բոլոր առողջական խնդիրները։ Շնորհակալություն բոլորին, ով իր լուման ներդրեց այս վեհ գործում»,-նշել է Արսեն Թորոսյանը:
Երեխայի վիրահատության գումարի հանգանակության համար բացվել էր հաշվեհամար: Նախարար Թորոսյանն օրերս նշել էր, որ հավաքվել է փոքրիկ Անգելինայի սրտի վիրահատության գումարի 70 տոկոսը։ Նա տեղեկացրել էր, որ մնացած գումարն իր հրամանով կտրվի պետական բյուջեից։

Арсен Торосян рассказал подробности операции на сердце маленькой Ангелины
В медицинском центре “Норк-Мараш” благодаря кардиохирургам Грайру Овакимяну, Гагику Хебояну и всему медицинскому персоналу продолжавшаяся в течение всей ночи операция на сердце маленькой Ангелины завершилась успешно. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал министр здравоохранения Армении Арсен Торосян. У ребенка была диагностирована дилатационная кардиомиопатия, которая несовместима с жизнью. Для спасения ребенка необходимо было устройство “искусственный левый желудочек”. Подобная операция в Армении проводится впервые.
“Это был большой шаг армянской кардиохирургии и незаменимая надежда на спасение жизни Ангелины. Врачи делают все, чтобы ребенок преодолел проблемы со здоровьем. Благодарю всех, кто внес свой вклад в это благородное дело”, - записал Арсен Торосян.
Для сбора средств на операцию ребенка был открыт счет. Министр Торосян на днях отмечал, что собралось 70% от суммы операции на сердце маленькой Ангелины, и сообщил, что остальная сумма будет выдана из государственного бюджета.