Ամերիաբանկը հայ մշակույթի կողքին է. «Հայկական ոդիսականը․ Նռան գույները» փառատոնի մեկնարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի մայրաքաղաք Վաշինգտոնի Ֆրիըր (Freer Gallery) պատկերասրահում փետրվարի 29-ին «Երախտիքի խոսք Փարաջանովին» միջոցառմամբ մեկնարկեց «Հայկական Ոդիսականը․ Նռան գույնը» փառատոնը։ Կարևորելով հայ մշակույթի ներկայացվածությունը արտերկրում` Ամերիաբանկը հանդես է գալիս որպես փառատոնի Գլխավոր կորպորատիվ հովանավոր: Փառատոնն իրականացվում է PostClassical Ensemble-ի և ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանության կողմից:
Փառատոնն իր մեջ ներառում է ֆիլմերի ցուցադրումներ և համերգային ծրագրեր։
Փառատոնի գլխավոր միջոցառումը տեղի կունենա Վաշինգտոնի Ազգային տաճարում ս․թ․ մարտի 4-ին ժամը 19։30։ Համերգի ընթացքում ելույթներով հանդես կգան մեծանուն դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը, Ջիվան Գասպարյան կրտսերը, հանրահայտ թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը, PostClassical Ensemble-ը Անխել Հիլ-Օրդոնեսի ղեկավարությամբ կկատարի հայտնի կոմպոզիտոր Վաչե Շարաֆյանի՝ հատուկ այս համերգի համար գրված ստեղծագործությունը։ Համերգը կուղեկցվի սիրիահայ նկարիչ Գևորգ Մուրադի մուլտիմեդիա նկարազարդումներով։ Միջոցառումներին Հայաստանից Վաշինգտոնում ներկա կլինեն մշակութային, հասարակական և քաղաքական գործիչներ:
Փառատոնն ավարտվելու է մարտի 14-ին Վաշինգտոնի Ազգային պատկերասրահում՝ անվանի ամերիկահայ ռեժիսոր Ռուբեն Մամուլյանին նվիրված ֆիլմերի ցուցադրությամբ:
Միջոցառումների մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ.
https://postclassical.com/performances/pomegranates/
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: 2019թ. արդյունքներով Ամերիաբանկը ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարն է հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով (ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկային պորտֆել, զուտ շահույթ, կապիտալ):

Ameriabank as a Promoter of Armenian Culture: Launch of “An Armenian Odyssey: The Color of Pomegrana
“An Armenian Odyssey: The Color of Pomegranates” Festival was launched in Freer Gallery, Washington, DC on February 29 with “ATributeto SergeiParajanov” event. Advocating for dissemination of Armenian culture abroad, Ameriabank acts as the Main Corporate Sponsor of the festival. The Armenian Festival is produced by PostClassical Ensemble and the Embassy of Armenia to the USA.
The program includes Armenian movie screenings and concert programs.
The central event of the Festival is scheduled on March 4, at 7.30pm at Washington National Cathedral.
Jivan Gasparyan, the legendary duduk virtuoso, along with Jivan Gasparyan Jr, and, world-renowned cellist, Narek Hakhnazarian will perform. PostClassical Ensemble, conducted by Angel Gil-Ordonez, will also perform a world premiere piece composed specially for this event by the eminent composer Vache Sharafyan. Kevork Mourad, a Syrian-Armenian artist, will illustrate in real-time to the music. The events in Washington will be attended by cultural, public and political figures from Armenia.
The festival will be closed on March 14 at the National Gallery of Art with screening as a tribute to Rouben Mamoulian, famous Armenian-Americanfilm and theaterdirector.
For more details about the Festival events you can follow the link here:https://postclassical.com/performances/pomegranates/
Ameriabank is a dynamically developing bank and one of the major and most stable financial institutions in Armenia with clearly formulated digital agenda. The first investment bank in Armenia, Ameriabank is a universal bank offering innovative corporate, investment and retail banking services in a comprehensive package of banking solutions. Ameriabank is the leading bank in Armenia as measured by all key financial indicators (assets, liabilities, loans portfolio, net profit and equity) according to the 2019 year reportable data.