Սպասում ենք 9 թեստի պատասխանի. Փաշինյանն ամփոփեց կորոնավիրուսի կանխարգելման հանձնաժողովի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող հանձնաժողովում սպասում են 9 թեստի պատասխանի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնեց ՀՀ վարչապետը՝ ամփոփելով հանձնաժողովի նիստի արդյունքները: «Այդ թեստերի պատասխանները լինելուն պես հանրությանը կտեղեկացնենք: «Հույս ունենք, որ չեն հաստատվի, բայց եթե, Աստված մի արասցե, հաստատվեն, մենք դրա մասին կտեղեկացնենք: Բայց, եթե հաստատվեն, դա որևէ խուճապի առիթ պետք է չլինի, որովհետև պետք է արձանագրենք, որ սա հաղթահարելի հիվանդություն է»,- ասաց վարչապետը:
Վարչապետն արձանագրեց, որ մարտի 1-ից հետո իրադրության նեգատիվ որևէ փոփոխություն չկա, այսինքն՝ կորոնավիրուսով հիվանդացության նոր դեպք չկա. «Այս ընթացքում կասկածելի մի քանի դեպքեր ախտորոշվել են, և պատասխանը բացասական է»,- ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, որ կորոնավիրուսով հիվանդ անձի ինքնազգացողությունը լավ է.
«Նա ջերմություն է ունեցել, հետո ջերմությունը ինքն իրեն իջել է, հիմա ուղղակի մարդը բժշկական կենտրոնի սենյակում հեռուստացույց է նայում: «Գոլդեն փելես» հյուրանոցում գտնվող անձանց մոտ նույնպես որևէ ախտանշան ի հայտ չի եկել, ջերմություն չունեն, ինքնազգացողության հետ կապված խնդիրներ չունեն: Երեկվա ընթացքում մենք երեք-չորս կասկածելի դեպք ենք ախտորոշել, բոլորը բացասական են եղել»,- նշեց վարչապետը:

UPDATED: Nine suspected cases of coronavirus currently pending test results in Armenia
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. 9 suspected cases of the novel coronavirus are currently being tested, Prime Minister Nikol Pashinyan said at the governmental task force meeting on prevention of the disease.
“We will inform the public as soon as the results are available. We hope the cases won’t be confirmed, but if God forbids they are confirmed we will inform about it. If the cases are confirmed, it shouldn’t be an occasion for panic, because let’s note that this is a surmountable disease,” Pashinyan said.
He said that after the first confirmed case in Armenia on March 1, several suspected cases have been tested and came back negative.
Pashinyan emphasized that the first confirmed patient is doing well and doesn’t even require medical intervention.
“He had fever, and then the fever subsided on its own, now the man is simply watching television at the isolation ward in the hospital,” he said, adding that all the direct contacts of the patient who have been quarantined are also doing well and have no symptoms so far. “Yesterday we had a couple of suspected cases, but all tested negative”, he said.