Միակ պահանջն այն է, որ Տոկիոյի խաղերին մասնակցի արժանի մարզիկ. Լևոն Ջուլֆալակյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն հունա-հռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի ընտրանու նախկին մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանն անդրադարձել է ըմբշամարտի 77 կգ քաշային կարգում Տոկիոյի ուղեգրի խնդրին և ըմբշամարտի մարզչական խորհրդի հնչեցրած մտքերին:
«Միտք չունեինք ասուլիս անցկացնելու, սակայն երբ զրպարտանքներ է հնչում մեր հասցեին, երբ վիրավորում են մարդկանց ինքնասիրությունը և անարդար քայլեր են արվում, չի կարելի անտեսել: Մեր նպատակն այն է, որ Օլիմպիական խաղերում ներկայացնենք մի մարզիկի, որն արժանի ու պատրաստ է, և իրապես անցած ճանապարհ ունի»,- «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Լևոն Ջուլֆալակյանը:
Վերջինս ամփոփելով երկու մարզիկներին վերջին 4 տարիներին գրանցած արդյունքները, ընդգծելով Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններում նրանց գրանցած արդյունքները, շեշտելով, որ Գևորգ Ալեքսանյանի կողմից ասուլիսի ժամանակ արված այն հայտարարությունը, թե Արսեն Ջուլֆալակյանը 2015 թվականից ի վեր անընդմեջ պարտվել է, ավագ Ջուլֆալակյանն իր խոսքում թվարկեց այն մրցաշարերը, որոնց մասնակցել է Արսենը, և ինչ արդյունքներ է գրանցել, ինչպես նաև ներկայացրեց Կարապետ Չալյանի վերջին տարիների արդյունքները։
«Այն ժամանակ, երբ ես էի մարզիչ, մեր նպատակը ոչ թե Հայաստանի չեմպիոններ, այլ աշխարհի, Եվրոպայի և Օլիմպիական խաղերի մեդալակիրներ պատրաստելն էր: Մեր հիմնական պահանջը հիմա այն է, որ Տոկիոյի խաղերին մասնակցի արժանի մարզիկ, և երկուսին էլ (Կարապետ Չալյանին և Արսեն Ջուլֆալակյանին-խմբ.) տրվի միջազգային մրցաշարի մասնակցելու հնարավորություն: Միակ պահանջն այն է, որ արդար և ազնիվ ճանապարհով Արսենին հնարավորություն տրվի միջազգային մրցաշարի մասնակցելու, այլ պարագայում դա անազնիվ մոտեցում կլինի»,- ասաց նա:
Օրերս հունա-հռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի մարզչական շտաբը հայտարարել էր, որ Տոկիոյի 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերին կմասնակցեն 97 կգ քաշային Արթուր Ալեքսանյանը և 77 կգ քաշային Կարապետ Չալյանը:

Единственное требование – чтобы в играх в Токио участвовал достойный спортсмен: Левон Джулфалакян
Бывший тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян коснулся проблемы путевки Токио в весовой категории 77 кг и задач, озвученных тренерским.
“Мы не намерены были проводить пресс-конференцию, однако когда в наш адрес звучит клевета, оскорбляется самолюбие людей, и предпринимаются несправедливые шаги, нельзя это игнорировать. “Наша цель - на Олимпийских играх представить спортсмена, который достоен и готов к борьбе, и действительно имеет пройденный путь”, - сказал на встрече с журналистами в пресс-центре Арменпресс Левон Джулфалакян.
Говоря о результатах, зафиксированных обоими спортсменами за последние 4 года на чемпионатах Европы и мира, он подчеркнул, что заявление Геворга Алексаняна о том, что Арсен Джулфалакян с 2015 года проигрывал не соответствует истине. Старший Джулфалакян перечислил те турниры, в которых участвовал Арсен, и какие результаты он показал, а также представил результаты Карапета Чаляна за последние годы.
“Когда я был тренером, нашей целью были не чемпионаты Армении, а подготовка медалистов мира, Европы и Олимпийских игр. Наше основное требование сейчас в том, чтобы в играх в Токио принял участие достойный спортсмен, и обоим (Карапету Чаляну и Арсену Джулфалакяну ) была предоставлена возможность участия в международном турнире. Единственное требование в том, чтобы справедливым и честным путем Арсену была предоставлена возможность участвовать в международном турнире, в противном случае это будет нечестным подходом”, - сказал Джулфалакян.
На днях тренерский штаб сборной Армении по греко-римской борьбе заявил, что в 32-х летних Олимпийских играх в Токио примут участие Артур Алексанян (97 кг) и Карапет Чалян (77 кг).