Եվրոպայի խորհուրդը տրամադրելու է փոքր դրամաշնորհներ մի շարք խոշորացված համայնքների
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհուրդը ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հետ համագործակցությամբ տրամադրելու է փոքր դրամաշնորհներ մի շարք խոշորացված համայնքներին՝ աջակցելու հետաքրքիր ծրագրերի առաջարկների իրականացմանը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակից, այդ ծրագրերն առնչվում են քաղաքացիական մասնակցության, երիտասարդների ներգրավման, սպորտի զարգացման, աղբահանության կառավարման և տեղական մակարդակում թափանցիկ որոշումների կայացման նախաձեռնություններին։
Դրամաշնորհների պարգևատրման արարողությունը կազմակերպվում է «Ժողովրդավարական զարգացում, ապակենտրոնացում և լավ կառավարում Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում, որը ֆինանսավորվում է Ավստրիական զարգացման համագործակցության գրասենյակի կողմից և իրականացվում Եվրոպայի խորհրդի Հայաստանի համար իրականացվող գործողությունների 2019-2022թթ. ծրագրի համատեքստում։
ԵԽ Լավ կառավարման փորձագիտական կենտրոնի կողմից կազմակերպված սեմինարներին մասնակցելուց հետո, խոշորացված համայնքները մշակել են ծրագրային առաջարկներ հետևյալ ուղղություններով. ա) համայնքային տարածքների վերանորոգում կամ բարելավում, բ) ավագանու նիստերի ուղիղ առցանց հեռարձակում, և գ) միջհամայնքային համագործակցության նախաձեռնություններ։ Դրամաշնորհային ծրագրի մրցույթը հայտարարվել է 2019թ․-ին, և բոլոր ծրագրային հայտերը գնահատվել են մի շարք չափանիշներով, այդ թվում՝ ծրագրի կայունություն, նորարարություն, կրկնելիություն, բնապահպանական ազդեցություն, ինչպես նաև կանանց, երիտասարդների, խոցելի կամ աղքատ խմբերի մասնակցություն։ Ծրագրերի իրականացումը կսկսվի ս․թ․-ի գարնանը, իսկ ծրագրերի արդյունքները և փորձը լայնորեն կներկայացվեն Հայաստանի այլ խոշորացված համայնքներում 2021թ․-ին։
«Ժողովրդավարական զարգացում, ապակենտրոնացում և լավ կառավարում Հայաստանում» ծրագիրը նպատակ ունի աջակցելու Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանը` նպաստելով արդյունավետ, հաշվետու և թափանցիկ տեղական ինքնակառավարման մարմինների զարգացմանը, խթանելով լավ կառավարման սկզբունքները և խրախուսելով կանանց մասնակցությունը քաղաքական գործընթացներում։ Ծրագրի արդյունքում քաղաքացիներին տրամադրվող ծառայությունների որակը կբարելավվի, իսկ համայնքապետարանները ձեռք կբերեն համապատասխան կարողություններ՝ իրենց ինստիտուցիոնալ կառույցները զարգացնելու, քաղաքացիական մասնակցությունը բարելավելու, կանանց հզորացմանը նպաստելու և լավ կառավարման սկզբունքներն ավելի լավ ըմբռնելու և կարևորելու համար:

CoE to provide small grants to Armenia’s several consolidated communities
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. The Council of Europe (CoE), in partnership with the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia, will award small grants to several consolidated communities to support exciting project proposals that will impact on issues such as civil participation, youth engagement, sports development, waste management, and transparent decision-making at the local level, the CoE Yerevan Office told Armenpress.
The Grant Award Ceremony is organized in the framework of the “Democratic Development, Decentralisation and Good Governance in Armenia” project, financed by the Austrian Development Agency and implemented in the context of the CoE Action Plan for Armenia 2019-2022.
Building on a series of workshops organized by the CoE’s Centre of Expertise for Good Governance, consolidated communities have developed project proposals under 3 categories: i) development or renovation of community facilities; ii) live webcasting or podcasting of local council sessions; iii) initiating inter-municipal cooperation initiatives. The call for applications was launched in 2019, and all project proposals were assessed on several criteria including sustainability, innovation, replicability, environmental impact and engagement with women, youth and poor or disadvantaged citizens. The implementation of the selected projects will start in Spring 2020, while the project outputs and practices will be widely disseminated amongst other consolidated communities of Armenia in 2021.
The overall goal of the Project “Democratic Development, Decentralisation and Good Governance in Armenia” is to support the democratic consolidation in Armenia by contributing to the development of effective, accountable and transparent local government bodies, promoting good governance principles, and fostering inclusive participation and equal opportunities for women in political decision-making across mutually reinforcing lines of action. As a result, local authorities are expected to deliver better services to citizens, develop capacities to strengthen their institutional structures, improve civil participation and the empowerment of women, as well as have increased understanding of and respect for good governance principles.