ՌԴ վարչապետը հանդիսավորությամբ Տիգրան Սարգսյանին փոխանցեց Ստոլիպինի անվան առաջին աստիճանի մեդալը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը հանդիսավորությամբ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանին փոխանցեց Ստոլիպինի անվան առաջին աստիճանի մեդալը:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է Ռուսաստանի անունից ձեզ փոխանցել Ստոլիպինի անվան առաջին աստիճանի մեդալը: Համոզված եմ, որ այս սրահում անհրաժեշտություն չկա ձեզ ներկայացնելու: Դուք ղեկավարել եք Հայաստանի կառավարությունը դժվարին շրջանում, երբ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամ էր, կարողացաք իրականացնել մի շարք տնտեսական բարեփոխումներ, կյանքի կոչել արդյունավետ հակաճգնաժամային միջոցառումներ: Բոլորն, անկասկած, գնահատում են ձեր բարեկամական հարաբերությունները, այդ թվում Ռուսաստանի հետ, այն ինչ դուք արել եք Ռուսաստանի և Հայաստանի համագործակցության ամրապնդման գործում: Կոլեգիայի նախագահի պաշտոնում ձեր գործընկերների հետ հաջողությամբ եք կատարել ձեր առջև դրված խնդիրները: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել այդ մեծ աշխատանքի համար և, օգտվելով առիթից, շնորհավորել նաև ծննդյան օրվա առթիվ, որը նշել եք օրեր առաջ: Նորանոր հաջողություններ եմ մաղթում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Միխայիլ Միշուստինը։
Տիգրան Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնեց և նշեց, որ այդ խոսքերն ընդունում է որպես ոչ միայն իր անձնական, այլ ամբողջ կոլեգիայի անձնակազմի աշխատանքի գնահատանք:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը հունվարի 31-ինկլքի պաշտոնը, սակայն կպահպանի բարձր մակարդակի միջազգային պաշտոնյայի կարգավիճակը՝ղեկավարելով Եվրասիական զարգացման բանկի Թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամը։Հիմնադրամի նպատակն է աջակցությունը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների ու Տաջիկստանի Հանրապետության տնտեսությունների թվայնացման գործընթացներին։ Այդ երկրները Եվրասիական զարգացման բանկի անդամ են, որը կոչված է նպաստելու նրանց տնտեսական աճին ու նրանց միջև առևտրա-տնտեսական կապերի ընդլայնմանը:
Ալմաթիում անցկացվել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստը, որին մասնակցելու նպատակով Ղազախստան է մեկնել նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:

Премьер-министр РФ торжественно вручил Тиграну Саркисяну Медаль имени Столыпина первой степени
На заседании Евразийского межправительственного совета премьер-министр РФ Михаил Мишустин торжественно вручил председателю Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тиграну Саркисяну Медаль имени Столыпина первой степени.
“Для меня большая честь от имени России вручить Вам Медаль имени Столыпина первой степени. Уверен, что в этом зале нет необходимости представлять Вас. Вы руководили правительством Армении в трудный период, когда был мировой экономический кризис, и смогли осуществить ряд экономических реформ, осуществить эффективные антикризисные мероприятия. Все, несомненно, ценят Ваши дружественные отношения, в том числе и с Россией, то, что Вы сделали в укреплении сотрудничества России и Армении. На посту председателя коллегии вместе с Вашими коллегами Вы успешно выполняли поставленные перед Вами задачи. Хочу выразить благодарность за эту большую работу и, пользуясь случаем, поздравить также и с Днем рождения, который Вы отметили несколько дней назад. Желаю новейших успехов”, - сказал Михаил Мишустин.
Как сообщает «Арменпресс», Тигран Саркисян поблагодарил и отметил, что принимает эти слова как оценку не только его личной работы, но и работы всей коллегии.
Председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Тигран Саркисян 31 января покинет свой пост, но сохранит статус международного чиновника высокого уровня, возглавив Фонд цифровых инициатив Евразийского банка развития. Цель фонда - содействие процессам оцифровки экономик стран-членов Евразийского экономического союза и Республики Таджикистан. Эти страны являются членами Евразийского банка развития, который призван способствовать их экономическому росту и расширению торгово-экономических связей между ними.
В Алматы состоялось заседание Евразийского межправительственного совета, для участия в котором в Казахстане находился премьер-министр Армении Никол Пашинян.