Անհրաժեշտ է ակտիվացնել ԵԱՏՄ էներգետիկ և տրանսպորտային ընդհանուր շուկաների ստեղծման ջանքերը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է ԵԱՏՄ-ում գոյություն ունեցող խոչընդոտների և սահմանափակումների վերացման կարևորությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Նիկոլ Փաշինյանն այդ մասին խոսել է Ալմաթիում Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի ընթացքում ունեցած ելույթում:
«Սա մեր առաջին հանդիպումն է այս տարի բելառուսական կողմի նախագահության ներքո: Մենք աջակցում ենք Բելառուսի նախագահության շրջանակում արձանագրված ինտեգրման առաջնային ուղղություններին: Այս կապակցությամբ կցանկանայի ընդգծել դեռևս գոյություն ունեցող խոչընդոտների և սահմանափակումների վերացման կարևորությունը, որոնք խանգարում են ընդհանուր տնտեսական տարածքի ձևավորմանը: Անհրաժեշտ է նաև ակտիվացնել ջանքերը, որոնք ուղղված են ԵԱՏՄ էներգետիկ և տրանսպորտային ընդհանուր շուկաների ստեղծմանը՝ գնագոյացման, սակագների, ծառայությունների հասանելիության ոլորտում ոչ խտրական մոտեցումների հիման վրա: Միության մարմինների արդյունավետության բարձրացումը և տրանսպորտային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների զարգացումը ևս մեկ ուղղություն է, որը պետք է լինի մեր ուշադրության կենտրոնում»,- ասել է Փաշինյանը:
Նա հավելել է, որ հերթական անգամ քննարկվել է ներքին շուկայի գործունեության շրջանակներում խոչընդոտների վերացման աշխատանքների ընթացքը: «Այս խոչընդոտների մի մասով մենք այսօր որոշումներ ենք կայացրել: Այնուամենայնիվ, ինչպես արդեն բազմիցս նշել եմ, մենք կարծում ենք, որ անհրաժեշտ է համախմբել համատեղ ջանքերը, որոնք ուղղված են առկա խոչընդոտների վերացմանը և հետագայում դրանց կրկնությունը բացառող պայմանների ստեղծմանը: Ինչ վերաբերում է «Մինչև 2025 թվականը եվրասիական ինտեգրացիայի զարգացման ռազմավարական ուղղություններին», ես կցանկանայի նշել, որ մենք առանձնահատուկ կարևորում ենք այս փաստաթղթի վերջնական համաձայնեցումը` ԵԱՏՄ պայմանագրով ամրագրված համագործակցության հաստատված ձևերի հիման վրա»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ավանդաբար ակտիվորեն մասնակցում և աջակցում է ԵԱՏՄ թվային օրակարգի ստեղծման և իրականացման գործընթացին: Վարչապետը կարծիք է հայտնել, որ թվային տրանսպորտային միջանցքների էկոհամակարգի ձևավորումը հնարավորություն կտա նվազեցնել ապրանքների և ծառայությունների սպառողի, արտադրողի և վաճառողի միջև հեռավորությունը: «Դա էապես կնվազեցնի առաքման, ինչպես նաև ապրանքների տեղափոխման օպտիմալ եղանակներն ու մեթոդները որոնելու ժամանակը՝ շուկան այս առումով ավելի կատարյալ դարձնելով»,- ասել է Փաշինյանը:

Armenian PM highlights making efforts for creation of EAEU common energy and transportation markets
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan emphasized the importance of elimination of current barriers and restrictions in the Eurasian Economic Union (EAE) in his remarks at today’s session of the Eurasian Inter-Governmental Council in Almaty, Kazakhstan.
“This is our first meeting this year under the Belarusian chairmanship. We support the main integration directions recorded within the Belarusian presidency. In this regard I would like to emphasize the importance of eliminating the existing barriers and restrictions that undermine the formation of a common economic space. It’s also necessary to intensify efforts aimed at creating single EAEU energy and transportation markets based on non-discriminative approaches in the fields of price increase, tariffs, availability of services. The increase of efficiency of the EAEU bodies and the development of transportation and logistics infrastructures is also another direction which should be under our focus”, the Armenian PM said.
He added that once again the process of work on eliminating the barriers within the operation of the domestic market was also discussed. “Today we have made decisions regarding these barriers. Nevertheless, as I have stated repeatedly we believe that it is necessary to unite efforts to eliminate the current barriers and create conditions to rule out their repetition in the future. As for the 2025 Eurasian Integration Development Strategy directions, I would like to note that we attach a special importance to the final approval of this document based on the cooperation forms enshrined by the EAEU treaty”, Pashinyan said.
He added that Armenia traditionally is actively participating in and supporting the process of creating and implementing the EAEU digital agenda. The Prime Minister said the creation of ecosystem for digital transportation corridors will enable to reduce the distance between the consumer of goods, services, the producer and the seller. “This will greatly reduce the time of searching for optimal options and methods to deliver and transport the goods, making the market more effective in this respect”, Armenian PM Nikol Pashinyan said.