Իմ փոքր քրիստոնյա երկիրն ու ԱՄԷ-ն կարող են հանդուրժողականություն տարածել ողջ աշխարհում. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այնպիսի փոքր երկրների, ինչպիսին ամենահին քրիստոնյա պետություն Հայաստանն է, և երիտասարդ մահմեդական երկրի՝ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև փոխհարաբերությունների խորացումը կարող է խթանել ողջ աշխարհով մեկ հանդուրժողականության գաղափարի տարածմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Էմիրությունների լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
«Ինչ-որ կերպ մենք պետք է ավելի խորը երկխոսություն և փոխկապակցվածություն գտնենք փոքր ազգերի միջև: Մենք ուժեղ արժեքներ ունենք, և կարող ենք ցույց տալ ողջ աշխարհին, որ ի զորու ենք ապրել ներդաշնակության ու բարեկամության մեջ»,- նշել է նախագահը:
Արմեն Սարգսյանը բարձր է գնահատել ԱՄԷ-ի կողմից տարվող հանդուրժողականության քարոզչությունը:
«Ես որևէ պատճառ չեմ տեսնում, թե ինչու մենք չենք կարող լինել հանդուրժող, հարգել մշակույթը, վարքը, միմյանց կրոնն ու արժեքները: Մենք չենք կարող միայն գոյատևել, կարող ենք նաև ինչ-որ բան անել միասին»,- ասել է Սարգսյանը:
Արմեն Սարգսյանն ընգծել է, որ Հայաստանն ամենահին քրիստոնյա պետությունն է աշխարհում:
«Մենք չորս հարևան ունենք, դրանցից երեքի բնակչության մեծամասնությունը մահմեդական արժեքների մեջ է ապրում: Մյուս հարևան Վրաստանի բնակչության մեծամասնությունն ապրում է քրիստոնեական արժեքներով»,- նշել է նա:
Արմեն Սարգսյանը ԱՄԷ ղեկավարությանը շնորհակալություն է հայտնել հայկական համայնքին և եկեղեցուն իրենց հովանու տակ ընդունելու համար:

My small Christian country and UAE can spread tolerance across globe - President of Armenia
YEREVAN, JANUARY 21, ARMENPRESS. Increased interaction among smaller nations such as Armenia, the oldest Christian state in the world, and the UAE, a young Muslim nation, which have "strong values," will help spread the idea of tolerance across the globe, ARMENPRESS reports the Armenian President Armen Sarkissian said in an interview with the Emirates News Agency.
"Somehow we have to find deeper understanding, dialogue and correlation among smaller nations that are intact ... that are successful ... that have similar values. We have strong values and we can show the world that we all can live in harmony and friendship," The President said, highly appreciating UAE’s propaganda for tolerance.
"I do not see a reason why we cannot work together [with those neighbours], developing the wonderful ideas that come from our beliefs and religions to make them be valued and respected by others," the president stressed.
He emphasized that Armenia is the oldest Christian country in the world. "We have four neighbours and in three of them [Azerbaijan, Turkey and Iran] majority of the population lives in Islamic values. One of them is Christian-majority: Georgia," he noted.
Armen Sarkissian thanked the leadership of the UAE for taking care of the Armenian community and their churches.